Przeznaczenie materacy kieszeniowych

Czym są sprężyny kieszeniowe? Jest to następna generacja sprężyn zastępująca odchodzące do lamusa sprężyny bonellowe. Ich nazwa wzięła się stąd, że każda taka sprężyna zamknięta jest w małym woreczku, „kieszonce” z przewiewnego materiału. Sprężyny te nie są ze sobą połączone, a każda z nich pracuje indywidualnie zapewniając podparcie w miejscu nacisku. Efekt jest taki, że kilkaset małych sprężyn reaguje na ciężar ciała dokładnie w miejscu jego zetknięcia z materacem. Sprężyny podążają za każdą zmianą pozycji użytkownika, zapewniając zdrowe i ortopedyczne podparcie. Kolejną zaletą sprężyn kieszeniowych jest wyeliminowanie efektu przenoszenia drgań dobrze znanego z materacy bonellowych, tak że osoba leżąca na materacu z jednej strony nie czuje zmian ruchu osoby leżącej po drugiej stronie. Używane dawniej sprężyny bonellowe były połączone ze sobą. Taka konstrukcja nie zapewniała jednak odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Sprężyny bonellowe nie są zdrowym podłożem snu, dlatego nadają się tylko do okazjonalnego użytkowania.

Przeczytaj także: Materac bonellowy czy kieszeniowy – który lepszy?
Wejdź na: Materace dla sportowców – jaki materac dla aktywnych osób?
Przeczytaj: Jakie są rodzaje sprężyn w materacach?

Czym są materace kieszeniowe?

To materace, których najważniejszy element stanowią sprężyny kieszeniowe. Nie oznacza to, że materac taki nie będzie miał w swojej budowie innych elementów takich jak: pianka, mata kokosowa czy lateks. W rzeczywistości materac kieszeniowy jest kompozycją sprężyn i innych materiałów. Od materacy hybrydowych różni się stopniem skomplikowania, tzn. materace hybrydowe mają więcej dodatkowych elementów i są bardziej zaawansowane technologicznie.

Materac Original Multi Pan Materac Materac Puls Pan Materac
Materac Original Multi Pan Materac Materac Puls Pan Materac

Dla kogo są materace kieszeniowe?

Materace kieszeniowe są dla każdej osoby chcącej zapewnić sobie stabilne, ortopedyczne podparcie. Materac taki sprawdzi się w profilaktyce schorzeń mięśniowo-szkieletowych, jak również jako pomoc w walce z dolegliwościami bólowymi. Dzieje się tak, ponieważ sprężyny o indywidualnym nacisku przystosowują się do kształtu ciała. Sprawiają, że leżąc na boku, kręgosłup pozostaje w najkorzystniejszej dla niego pozycji — linii prostej. Sprawdzą się zarówno u seniorów, jak i osób w średnim wieku, czy młodszych.

Materace te również nie przenoszą drgań i mogą być używane przez osoby, które nie chcą być budzone przez swojego partnera, kiedy ten kładzie się spać później lub często zmienia pozycję w ciągu nocy. Wyżej opisane właściwości posiada również pianka, jednak istnieje zasadnicza różnica między pianką a sprężynami — odczucie w użytkowaniu. Sprężyny sprężynują, tzn. są bardziej dynamiczne, odbijające od zupełnie statycznej pianki. To już jest jednak kwestia indywidualnych preferencji.

Materac Hilding Zorba Materac Hilding Fandango
Materac Zorba Hilding Materac Fandango Hilding

Dla kogo materace kieszeniowe się nie nadają?

Materace kieszonkowe nie nadają się dla dzieci do ok. szóstego roku życia. Oczywiście mamy tutaj na myśli również materace dla niemowląt. Dzieje się tak, ponieważ średnica takich sprężyn jest zbyt duża, aby zapewnić odpowiednie podparcie dla drobnego ciała dziecka. Ma to niekorzystny wpływ szczególnie dla kręgosłupa takiego malucha, którego poszczególne kręgi są mniejsze niż szerokość sprężyn. W takim wypadku lepiej sprawdzą się materace piankowe.

I proszę pamiętać — najlepszy materac, to taki, na którym jest nam po prostu wygodnie! Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: Materac piankowy czy sprężynowy, jaki wybrać?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *