jaki materac do łóżka małżeńskiego - młode małżeństwo śpi na materacu

Wybierając materac do łóżka małżeńskiego bez wątpienia mamy trudniejsze zadanie niż w przypadku wyboru materaca jednoosobowego. O ile singiel może skupić się wyłącznie na własnych oczekiwaniach względem podłoża do spania, to małżonkowie, wyposażając swoją sypialnię, powinni uwzględniać potrzeby i preferencje obu osób, a te często są bardzo różne, a czasem wręcz zupełnie odmienne. Na szczęście w takiej sytuacji jest rozwiązanie – zamiast jednego materaca można kupić dwa oddzielne. Czy to dobry pomysł? Sprawdź, jaki materac do łóżka małżeńskiego wybrać, pojedynczy czy podwójny? Czym się kierować przy wyborze? Przeczytaj i skorzystaj z naszych wskazówek!

Przeczytaj także: Jaki materac dla dwojga wybrać?
Sprawdź również: Materac dwuosobowy – jaki rozmiar będzie optymalny?
Wejdź na: Materac jednoosobowy – jaki materac dla singla?

Materac do łóżka małżeńskiego – kiedy pojedynczy, a kiedy dwa osobne?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy materac pojedynczy, czy podwójny jest lepszy dla pary. Jest to zawsze kwestia indywidualna. Dokonując wyboru, trzeba uwzględnić dwa podstawowe kryteria. Są nimi budowa ciała obu małżonków (waga i wzrost) oraz ich upodobania, szczególnie względem twardości podłoża.

Rolą materaca w łóżku małżeńskim jest zapewnienie odpowiedniego podparcia obojgu partnerom, dlatego nie powinien być on ani zbyt miękki, ani zbyt twardy, ale taki, który dostosuje się do budowy anatomicznej ciała. Osoby o lżejszej wadze powinny wybierać materace bardziej miękkie, a ci, którzy ważą więcej, powinni spać na twardszym podłożu. Wzrost też ma znaczenie, gdyż przy tej samej wadze ciężar rozkłada się inaczej.

Jeśli zatem małżonkowie nie różnią się znacznie gabarytami, mogą z powodzeniem wybrać jeden wspólny materac. Jeżeli natomiast jest odwrotnie, czyli występują znaczne różnice w wadze i wzroście, to lepiej będzie zdecydować się na dwa odrębne materace.

Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy Materac Cha Cha Hilding kieszeniowy
Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy Materac Cha Cha Hilding kieszeniowy

Każdy ma też swoje upodobania co do twardości. Jedni wolą spać na twardym, a drudzy lubią delikatnie zapadać się w podłożu. Jeśli preferencje małżonków są zbieżne, to świetnie! Odpowiedź jest oczywista, mogą wybrać materac podwójny i obydwoje będą zadowoleni. Gdy zaś każda osoba woli inną twardość, można pogodzić swoje gusta, kupując oddzielne pojedyncze materace do łóżka małżeńskiego, na których każdy będzie sypiał tak, jak lubi.

Jaki materac do łóżka małżeńskiego?

Łóżka małżeńskie mogą znacznie różnić się rozmiarem. Minimalna szerokość powierzchni do spania dla dwóch osób to 140 cm. Jeśli sypialnia nie jest zbyt przestronna, a małżonkowie mają dość szczupłą budowę ciała, materac 140×200 będzie wystarczający. Częściej wybieranym rozwiązaniem są jednak materace 160×200, a ci, którzy lubią mieć sporo miejsca, aby przyjąć wygodną pozycję do spania, mogą zaopatrzyć się w materace do większych łóżek w rozmiarze 180×200 cm, a nawet 200×200 cm.

Jeżeli mąż i żona podejmą decyzję, że w ich przypadku lepiej sprawdzą się osobne materace, wówczas trzeba wybrać dwa pojedyncze materace 80×200, 90×200 lub 100×200. Znalezienie materacy o właściwych wymiarach nie będzie trudne, bo producenci oferują bardzo szeroką gamę wariantów rozmiarowych.

Materac Original Strong Pan Materac kieszeniowy Materac Fandango Hilding kieszeniowy
Materac Original Strong Pan Materac kieszeniowy Materac Fandango Hilding kieszeniowy

Materac do łóżka małżeńskiego – jakie wypełnienie wybrać?

W zależności od wypełnienia materace różnią się swoimi właściwościami. Kupując podwójny materac, który będzie dzielony przez obu małżonków, trzeba zwrócić szczególną uwagę, czy dany rodzaj wypełnienia nie przenosi drgań spowodowanych zmianą pozycji jednego z partnerów. Jeśli o to nie zadbamy, narażamy się na ryzyko, że każdy ruch współmałżonka będzie odczuwany i może zakłócać sen.

Jaki materac do łóżka małżeńskiego wybrać? W przypadku materacy sprężynowych optymalnym rozwiązaniem będzie materac typu multipocket, którego wnętrze, wypełnione jest licznymi drobnymi sprężynami w osobnych kieszonkach, które działając niezależnie od siebie, nie przenoszą drgań. Dobrze sprawdzą się też inne materace o dużej elastyczności, których wnętrze jest wykonane z wysokie jakości materiałów piankowych – termoelastycznych lub lateksowych.

Łóżko piętrowe Denis Tartak Meble drewniane Materac Pasodoble Hilding kieszeniowy
Materac Puls Pan Materac kieszeniowo-piankowy Materac Pasodoble Hilding kieszeniowy

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając materac do łóżka małżeńskiego?

Kupując materac do łóżka małżeńskiego jako dwa osobne podłoża do spania, trzeba koniecznie pamiętać o tym, aby były one jednakowej lub bardzo zbliżonej wysokości, co zdecydowanie wpłynie korzystnie na komfort wspólnego snu. Oczywiście zawsze pozostaje jeszcze szczelina w miejscu styku obu materacy, która może utrudniać użytkowanie, ale tego, niestety, nie obejdziemy, decydując się na zakup pojedynczych materacy do łóżka małżeńskiego.

Jeśli wiesz już, jaki materac dla małżeństwa wybrać, pozostaje jeszcze decyzja, czy będziemy sypiać pod wspólną kołdrą, czy pod dwiema osobnymi. To też częsty dylemat małżonków. Kiedy wspólnie ustalimy, co będzie najlepszym rozwiązaniem, można spodziewać się, że unikniemy wielu konfliktów związanych z komfortem spania!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *