gramatura pościeli - aranżacja sypialni

Wybór idealnej pościeli to nie tylko kwestia koloru czy wzoru – równie ważna jest jej gramatura. Czym dokładnie jest gramatura pościeli i dlaczego odgrywa istotną rolę w zapewnieniu odpowiednich warunków snu? Dowiedz się, jak gramatura wpływa na nasz komfort, zdrowie i samopoczucie, ale także na jakość i trwałość pościeli. Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka gramatura poszew na kołdry i poduszki jest najlepsza. Porównamy gramatury popularnych tkanin pościelowych, aby ułatwić Ci wybór materiału na miarę Twoich potrzeb. Przeczytaj i dowiedz się więcej o gramaturze pościeli!

Sprawdź również: Jaką pościel wybrać?
Dowiedz się więcej: Co ile zmieniać pościel?

Czym jest gramatura pościeli?

Gramatura tkaniny jest miarą masy tkaniny w odniesieniu do jej powierzchni. Wyrażana jest w gramach na metr kwadratowy (g/m² lub w nomenklaturze międzynarodowej gsm). Aby określić gramaturę, można wyciąć fragment tkaniny w formie kwadratu o bokach 1m x 1m, a więc powierzchni 1 m². Jeśli taki kawałek materiału waży np. 200 gramów, oznacza to, że gramatura tkaniny wynosi 200 g/m².

Osobnym tematem jest gramatura jedwabiu. Nie jest ona wyrażana w gramach na metr kwadratowy, a w specjalnej jednostce momme. Jeden momme odpowiada około 4,34 g/m². Przykładowo, pościel uszyta z jedwabiu o gramaturze 22 momme ma wagę mniej więcej 95 g/m².

Gramatura tkaniny zależy przede wszystkim od dwóch czynników. Są to:

grubość włókien – im grubsze włókna, tym większa masa materiału,

gęstość splotu – ciasne, zwarte sploty skutkują wyższą gramaturą, podczas gdy luźniejsze pozwalają uzyskać lżejsze tkaniny.

Gramatura to jeden z podstawowych parametrów określających właściwości materiału. Ma kluczowe znaczenie dla producentów tkanin, ale też konsumentów, ponieważ daje wyobrażenie o grubości tkaniny, kiedy nie ma możliwości sprawdzenia jej w sposób fizyczny (np. podczas zakupów online).

Sprawdź również: Rozmiar pościeli – jakie są standardowe rozmiary pościeli?

Pościel PAN MATERAC satyna bawełniana biała Pościel PAN MATERAC satyna bawełniana beżowa
Pościel PAN MATERAC satyna bawełniana biała Pościel PAN MATERAC satyna bawełniana beżowa

Rodzaje materiałów pościelowych i ich gramatura

Najpopularniejszymi tkaninami pościelowymi, cenionymi za miękkość, przewiewność i łatwość pielęgnacji, są tkaniny bawełniane, m.in. satyna bawełniana, muślin, perkal, flanela i inne. Chociaż wszystkie pochodzą z włókien bawełnianych, mogą się znacząco od siebie różnić, w tym swoim ciężarem.

Zwykle ich gramatura zawiera się w przedziale od 120 do 200 g/m². Przykładowo, satyna bawełniana ma wagę około 125 g/m². Z kolei gramatura pościeli flanelowej to mniej więcej 170-180 g/m².

Dużym uznaniem cieszy się również pościel lniana. Len podobnie jak bawełna jest materiałem pochodzenia naturalnego, a więc pozwala skórze swobodnie oddychać. Jest jednym z najbardziej wytrzymałych naturalnych włókien. Dzięki temu pościel lniana jest bardzo trwała i może służyć przez wiele lat bez śladów znacznego zużycia. Zazwyczaj ma ona gramaturę w przedziale od około 150 do 200 g/m².

Pościel LINEN 01 MATEX lniana Pościel LINEN 02 MATEX lniana
Pościel LINEN 01 MATEX lniana Pościel LINEN 02 MATEX lniana

Luksusowego charakteru nada sypialni pościel jedwabna. Jedwab ma naturalny połysk i elegancki wygląd. Co więcej, jest niezwykle miękki, gładki i przyjemny w dotyku. Mimo swojej delikatności jest trwały i przy odpowiedniej pielęgnacji może przetrwać dość długo, zachowując niezmiennie swój efektowny wygląd. Przeciętny zakres gramatury pościeli jedwabnej to 19-22 momme.

Sprawdź: Pościel satynowa czy bawełniana – która lepsza?

Właściwości pościeli w zależności od jej gramatury

Wybór odpowiedniej gramatury pościeli ma znaczący wpływ na jakość snu i ogólne samopoczucie podczas snu. Warto wziąć pod uwagę porę roku i własne preferencje. W okresie ciepłym idealna będzie pościel o niskiej gramaturze, zazwyczaj poniżej 150 g/m². Lekkie i przewiewne poszwy zapewnią optymalny mikroklimat, gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Są one również dobrym rozwiązaniem dla osób, które odczuwają większe ciepło podczas snu i mają tendencję do nadmiernej potliwości.

Pościel o średniej gramaturze jest najbardziej uniwersalna i w zasadzie można jej używać przez cały rok. Z kolei grubsza pościel o wysokiej gramaturze dobrze sprawdzi się na chłodne miesiące oraz jako okrycie dla osób często marznących, gdyż lepiej ogrzewa ciało.

Ogólnie rzecz biorąc, materiał o dużej gramaturze jest bardziej wytrzymały i mniej podatny na zużycie. Dlatego, poszukując pościeli, która będzie służyć przez wiele lat, warto rozważyć wybór tkaniny o wyższej wadze.

Choć często gramatura bywa łączona z jakością materiału, bo grubsze nici i gęstszy splot wiążą się z jego większą wytrzymałością, należy pamiętać, że niekoniecznie zawsze tak jest. Dla przykładu porównajmy lekką, delikatną pościel jedwabną, uważaną za bardzo ekskluzywną, z grubą pościelą flanelową. Ta pierwsza ma niską gramaturę, druga wysoką, ale nie oznacza to, że jedwab jest gorszy gatunkowo od flaneli. Każda z tych tkanin jest po prostu inna.

Wejdź na: Jaki materiał na pościel wybrać?

Pościel HOME BY TEMPUR Egyptian Cotton antracyt Pościel MUŚLIN 06 MATEX bawełniana miodowa
Pościel HOME BY TEMPUR Egyptian Cotton antracyt Pościel MUŚLIN 06 MATEX bawełniana miodowa

Trzeba również mieć na uwadze, że im wyższa gramatura, tym tkanina jest bardziej sztywna i odporna na powstawanie zagnieceń (choć zależy to również od rodzaju materiału). Pościel o niższej gramaturze jest mniej sztywna i przeważnie łatwiej się mnie. Docenią ją jednak ci, którzy lubią sypiać pod delikatnym okryciem.

Sprawdź: Pościel na lato – jaką wybrać?

Jaka gramatura pościeli jest najlepsza?

Na podstawie tego, co napisaliśmy o gramaturze pościeli, można łatwo wyciągnąć wniosek, że nie ma jedynej właściwej gramatury pościeli. Wybór zawsze powinien być podyktowany własnymi oczekiwaniami co do właściwości materiału.

Wybierzmy gramaturę, która zapewni komfort w zależności od pory roku – lżejszą na lato i cięższą na zimę. Aby zapewnić sobie zdrowy sen, należy uwzględnić również własne skłonności do przegrzewania się lub marznięcia. Pamiętajmy również, że wyższa gramatura często wiąże się z większą trwałością, co może być szczególnie istotne przy częstym użytkowaniu i praniu pościeli.

Przeczytaj: Jak prać pościel – w jakiej temperaturze prać pościel?

Na koniec dodamy jeszcze, że pościel o wyższej gramaturze jest zazwyczaj droższa. Wynika to z większego zużycia materiału. Choć, rzecz jasna, sama gramatura to nie jedyny czynnik wpływający na cenę.

Uwzględnienie gramatury pościeli jest jednym z czynników warunkujących komfort i jakość snu. Jeśli szukasz idealnej pościeli, zapoznaj się z naszą ofertą, która łączy różnorodność gramatur i materiałów, dostosowanych do różnych potrzeb.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *