miękkie materace - dla kogo są zalecane

Wybór twardości materaca jest kwestią indywidualnych preferencji i potrzeb każdego użytkownika. Nie ma jednej uniwersalnej twardości, która będzie idealna dla wszystkich. Jedni wolą spać na twardym podłożu, inni wprost przeciwnie: lubią uczucie delikatnego zapadania się i kojącego otulenia, jakie daje miękki materac. Osoby o większej masie ciała potrzebują solidniejszego podparcia, podczas gdy tym, którzy mają szczupłą budowę sylwetki, odpowiednie wsparcie kręgosłupa zapewni materac miękki. Chcesz upewnić się, czy miękki materac do spania jest odpowiedni dla Ciebie? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego o miękkich materacach!

Sprawdź również: Materac twardy czy miękki – na jaki się zdecydować?
Dowiedz się więcej: Za twardy materac – co zrobić?
Przeczytaj: Jak dobrać materac do wagi i wzrostu?

Jak oznaczane są materace miękkie?

Tradycyjnie twardość materacy określana jest w skali od H1 do H4. Litera „H” to skrót od angielskiego słowa „hardness” oznaczającego „twardość”. Symbol H1 oznacza najmniejszą twardość, czyli materac bardzo miękki, a H4 największą, czyli materac bardzo twardy.

Miękki materac H1 jest wskazany dla osób, których ciężar ciała nie przekracza 60 kg. Pod uwagę należy wziąć również wzrost. Górna granica 60 kg dotyczy osób o wzroście mniej więcej do 170 cm. Jeśli ważysz trochę powyżej 60 kg, ale jesteś wysokiego wzrostu, inaczej rozkłada się siła nacisku na podłoże, na którym leżysz, i prawdopodobnie twardość H1 też będzie dla Ciebie wystarczająca.

Osobom, których waga zawiera się w przedziale 60-80 kg, polecane są materace o trochę większej twardości, tj. H2. Materac H3 jest już materacem twardym. Będzie w sam raz dla tych, którzy ważą 80-100 kg bądź dobrze czują się, sypiając na twardym. Największa twardość, czyli poziom H4, to opcja dla osób o tęższej sylwetce – powyżej 100 kg.

Dowiedz się więcej: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

Materac Julia Janpol piankowy Materac Luna Janpol piankowy
Materac Julia Janpol piankowy Materac Luna Janpol piankowy

Czym charakteryzują się miękkie materace?

Miękkie materace znakomicie dopasowują się do kształtów sylwetki i mają tendencję do lekkiego „zagłębienia się” wokół ciała śpiącej osoby, co pozwala odczuć użytkownikowi przyjemne otulenie i komfort. Najczęściej są to materace stworzone z elastycznych, sprężystych pianek o bardzo wysokiej zdolności adaptacji do budowy anatomicznej ciała.

Czasem producenci podają gęstość zastosowanych w konstrukcji materaca pianek (tj. ich wagę na metr sześcienny). To cenna informacja. Mniejsza gęstość oznacza, że użyto mniej pianki w przeliczeniu na metr sześcienny, a wyższa, że więcej, przez co wzrasta twardość materaca.

Sprawdź: Materac średnio twardy – dla kogo jest polecany?

Materac Tempur Pro piankowy Materac Tempur Pro Plus piankowy
Materac Tempur Pro piankowy Materac Tempur Pro Plus piankowy

Zalety i wady miękkich materacy

Materace miękkie są cenione przede wszystkim za:

wygodę – przez osoby, które lubią sypiać na miękkim podłożu. Delikatne osiadanie materaca może przyczynić się do relaksu i lepszego snu,

redukcję nacisku – miękkie materiały, które są we wkładzie, skutecznie redukują nacisk na ciało,

absorpcję ruchu – materace o niskim stopniu twardości mają właściwości lepszego absorbowania ruchu, co oznacza, że ruchy partnera śpiącego obok są mniej odczuwalne. To pozwala lepiej sypiać tym, którzy są bardzo wrażliwi na każde poruszenie drugiej osoby i wskutek tego łatwo się wybudzają.

Niestety, zbyt miękkie materace, niedopasowane do ciężaru użytkownika, mają pewne minusy. Są to zwłaszcza:

mniejsza stabilność i brak odpowiedniego wsparcia kręgosłupa, co prowadzi do jego nieprawidłowego ułożenia, a tym samym możliwości wystąpienia bólu pleców, szczególnie u osób już zmagających się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa,

trudności w zmianie pozycji, gdyż bardzo miękkie materace mogą mocno zapadać się pod dużym obciążeniem, co sprawia, że np. obrócenie się na drugą stronę, jest bardziej problematyczne.

Dowiedz się więcej: Co zrobić, gdy materac jest zbyt miękki?

Materac Smart Twist Sembella piankowy Materac Comfeel Speed Sembella piankowo-sprężynowy
Materac Smart Twist Sembella piankowy Materac Comfeel Speed Sembella piankowo-sprężynowy

Dla kogo zalecane są miękkie materace?

Jak już zostało wspomniane, miękkie materace są odpowiednie dla osób o niedużej masie ciała i czujących się komfortowo na miękkim niczym chmurka posłaniu. Kto jeszcze skorzysta, sypiając na materacu o niewielkim stopniu twardości? Osoby mające problemy z krążeniem. Twardy materac może wywierać nacisk na ciało, utrudniając swobodny przepływ krwi. Miękki wprost przeciwnie – dzięki redukcji nacisku, pozwoli na niezakłócone krążenie krwi w organizmie.

Sprawdź: Twarde materace – dla kogo są zalecane?

Miękkie materace są też polecane osobom, które zazwyczaj śpią na boku. Dobre dopasowanie do naturalnych krzywizn ciała pomoże zmniejszyć nacisk na barki, biodra i inne punkty, w których siła nacisku jest największa.

Rozważasz zakup miękkiego materaca? Pamiętaj, że najlepiej jest przetestować osobiście różne twardości materacy, aby znaleźć ten, który w najwyższym stopniu odpowiada Twoim wymaganiom w zakresie komfortu. Warto również skorzystać z konsultacji z doświadczonymi doradcami w salonach materacy, którzy są ekspertami w dziedzinie snu oraz pomogą Ci znaleźć optymalne rozwiązanie do sypialni, jeśli masz wątpliwości.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *