na którym boku spać

W ciągu naszego życia spędzamy ogromną ilość czasu na śnie. To nie tylko przyjemność, ale także konieczność dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednakże, podczas gdy większość z nas zwraca uwagę na to, aby zapewnić sobie dobrany do potrzeb materac, poduszkę czy kołdrę, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, w jakim pozycji najkorzystniej spać. Czy wybór strony, na której śpimy, może wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie? Czy istnieje optymalne położenie ciała, które sprzyja lepszemu snu? Na którym boku spać? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jaka pozycja do spania jest najlepsza?
Dowiedz się więcej: Dlaczego sen jest ważny?

Kiedy spanie na boku jest dobrym rozwiązaniem?

Spanie na boku to najchętniej wybierana pozycja snu. Nie jest może tak zdrowa jak spanie na plecach, jednakże istnieje kilka sytuacji, kiedy jest najlepszym rozwiązaniem. Kiedy i dla kogo zalecane jest spanie na boku?

dla osób cierpiących na bezdech senny – osoby z bezdechem sennym mogą skorzystać ze spania na boku. Ta pozycja może pomóc w utrzymaniu otwartych dróg oddechowych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia przerw w oddychaniu podczas snu,

dla kobiet w ciąży – spanie na boku jest zalecane dla kobiet w ciąży. Ta pozycja pomaga poprawić przepływ krwi do macicy, łożyska i płodu, co pozytywnie wpływa na zdrowie – zarówno dziecka, jak i kobiety,

dla osób z problemami z nadkwasotą żołądka – spanie na lewym boku zmniejsza objawy refluksu żołądkowego, dzięki utrzymaniu żołądka poniżej przełyku. Spanie na lewym boku może również pomóc w zmniejszeniu nacisku na przełyk, co może przynieść ulgę osobom z nadkwasotą żołądka i zapobiec podrażnieniom tego obszaru,

dla osób z zatkanym nosem – osoby cierpiące na zatkany nos z powodu przeziębienia lub alergii, mogą znaleźć ulgę, śpiąc na boku. Ta pozycja może ułatwić oddychanie poprzez otwarcie nosa, a wydzielina nie będzie spływała do gardła,

dla osób z bólami pleców – niektóre osoby z bólem kręgosłupa mogą odczuwać ulgę, śpiąc na boku, zwłaszcza gdy dobrze podpierają swój kręgosłup. Spanie na boku może pomóc w utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa.

Przeczytaj: Dyskopatia lędźwiowa – jak spać?

na którym boku spać

Na którym boku powinno się spać?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wybór boku, na którym się śpi, może mieć wpływ na zdrowie. Jednakże badania wskazują, że spanie na lewej stronie może przynosić liczne korzyści. Oto najważniejsze z nich:

– układ limfatyczny odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu oraz wzmacnianie odporności. Spanie na lewym boku może pomóc w zwiększeniu przepływu limfy, co ułatwia usuwanie toksyn, zapewniając skuteczniejsze oczyszczanie organizmu,

spanie na lewym boku może również korzystnie wpływać na serce i układ krążenia. Ta pozycja pomaga utrzymać serce na wyższym poziomie niż reszta ciała, co zmniejsza obciążenie dla tego narządu. Dodatkowo, leżenie na lewym boku ułatwia krążenie krwi przez ciało – umożliwia łatwiejsze pompowanie krwi przez aortę i inne duże naczynia krwionośne,

– spanie na lewym boku może pomóc w poprawie procesów trawiennych. Pozycja ta sprzyja naturalnemu przepływowi pokarmów przez jelita, co może zmniejszyć występowanie zgagi i refluksu żołądkowego. Ponadto, leżenie na lewym boku może ułatwić trawienie poprzez umożliwienie swobodniejszego przepływu soków trawiennych i zapobieganie uciskowi na żołądek.

Sprawdź również: Zdrowy sen – o czym należy pamiętać?

Na którym boku nie powinno się spać?

Spanie na prawym boku może zwiększyć ryzyko wystąpienia zgagi i refluksu żołądkowego. Pozycja ta może sprzyjać cofaniu się kwasów żołądkowych do przełyku, co może prowadzić do pieczenia w klatce piersiowej, nudności i kwaśnego smaku w ustach. Co więcej, może zwiększyć obciążenie dla serca, prowadząc do uczucia ciężkości w klatce piersiowej, a także utrudniając prawidłowe krążenie krwi. Spanie na prawym boku może zakłócać prawidłowy przepływ krwi do narządów wewnętrznych, co może prowadzić do zaburzeń w ukrwieniu i dostawie tlenu do tkanek.

na którym boku spać

Jaka poduszka do spania na boku?

Śpiąc na boku, warto także zadbać o odpowiednią poduszkę. Najlepiej sprawdzą się poduszki profilowane. Czym powinna się wyróżniać? Odpowiednią wysokością, aby utrzymywała głowę w linii prostej z kręgosłupem. Bardzo ważne są także zastosowane materiały i ich jakość. Idealnie sprawdzi się poduszka z pianki memory (termoelastycznej), która odkształca się pod wpływem ciepła, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu głowy.

Poduszka powinna zapewniać odpowiednie wsparcie dla szyi, aby uniknąć napięcia mięśniowego i bólu. Niektóre poduszki do spania mają wgłębienia lub wypustki, zaprojektowane specjalnie dla osób śpiących na boku, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dla szyi. Zanim dokonamy zakupu, należy dobrać odpowiednią wysokość poduszki. Aby to zrobić, trzeba zmierzyć odległość od podstawy szyi do linii barków, gdy leżymy na plecach lub na boku.

Sprawdź: Poduszka do spania na boku – jaką wybrać?

na którym boku spać

Wysokość poduszki powinna być dostosowana tak, aby utrzymać głowę i szyję w linii prostej z kręgosłupem. Dla zwiększenia wygody podczas spania na plecach zaleca się także stosowanie poduszki między kolana (tzw. klin). Zagwarantuje ona prawidłowe, anatomiczne ułożenie bioder i miednicy.

Spanie na boku czy na plecach – które rozwiązanie jest lepsze dla zdrowia?

Spanie na boku i na plecach to dwie najpopularniejsze pozycje snu. Która pozycja do spania jest lepsza dla zdrowia? To pytanie nurtuje wielu z nas, gdy rozważamy, jak poprawić jakość naszego snu.

Śpiąc na plecach, zapewniamy sobie utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Mięśnie są wtedy najbardziej rozluźnione, co szczególnie wpływa na jakość wypoczynku. Maksymalnie zostaje odciążony układ szkieletowo-mięśniowy, a ponadto następuje swobodny przepływ krwi przez całe ciało, dzięki czemu tlen i składniki odżywcze są jeszcze lepiej transportowane do tkanek i narządów.

Ponadto, spanie na plecach umożliwia utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa, co minimalizuje napięcie mięśniowe i pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Zapobiega również naciskom na stawy, co może przynosić ulgę dla osób z bólem stawów, zapaleniem stawów lub artretyzmem. Pozwala także na równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całym materacu, co zmniejsza nacisk na poszczególne części ciała, dzięki czemu może zapobiegać dyskomfortowi.

Co więcej, spanie na plecach może zmniejszyć ryzyko wystąpienia skurczu mięśni szyi, ramion i pleców, ponieważ utrzymuje ciało w bardziej naturalnej i luźnej pozycji. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które zmagają się z migrenami związanymi np. z dyskopatią kręgosłupa szyjnego.

Dowiedz się więcej: Dyskopatia szyjna – jak spać?

na którym boku spać

Na którym boku spać?

Nawet drobna zmiana może przynieść zauważalne korzyści dla zdrowia i codziennego funkcjonowania. Jeśli spanie na boku to Twoja ulubiona pozycja, należy zwrócić uwagę na to, aby spać na lewym boku. Jeśli dotychczas wybierałeś prawy bok, warto zastanowić się nad potencjalnymi korzyściami, jakie niesie za sobą zmiana nawyku i przejście na leżenie na lewym boku.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *