jak zwiększyć żywotność materaca - aranżacja sypialni z materacem w drewnianym łóżku

Materac to jedna z najważniejszych inwestycji w codziennym życiu. Spędzamy na nim przecież aż jedną trzecią dnia. Ma on ogromne znaczenie dla jakości naszego snu i ogólnego samopoczucia. Jednakże materace nie są wieczne, a ich okres eksploatacji może ulec skróceniu, o ile nie zadbamy o nie odpowiednio. Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć żywotność materaca, to dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki, które pomogą Ci przedłużyć czas użytkowania materaca i w ten sposób zaoszczędzić pieniądze. Przeczytaj i dowiedz się, jakie czynniki wpływają na trwałość i wytrzymałość materaca, jak dbać o niego oraz kiedy niezbędna jest wymiana na nowy. Dzięki tym informacjom będziesz mógł długo cieszyć się komfortowym podłożem do spania, co przyniesie korzyści zarówno Twojemu zdrowiu, jak i portfelowi.

Sprawdź również: Odkształcony materac – jak zapobiegać?
Dowiedz się więcej: Wygodny materac – czyli jaki?
Przeczytaj: Nowy materac – kiedy można spać?

Dlaczego dobry wybór materaca może przyczynić się do jego dłuższego użytkowania?

Dla żywotności materaca bardzo istotne jest jego dopasowanie do wagi użytkownika. Im większa waga, tym twardsze i stabilniejsze powinno być podłoże. Właściwie dobrany ze względu na masę ciała materac zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru sylwetki na całej powierzchni. Dzięki temu nie tylko można utrzymać prawidłową postawę podczas snu, ale także unika się nadmiernego obciążenia konkretnych obszarów materaca, co ma wpływ na jego żywotność.

W przeciwnym wypadku dochodziłoby do jego szybszej deformacji, tj. powstawania zagłębień, a tym samym utraty komfortu nocnego odpoczynku.

Więcej na: Jak dobrać materac do wagi i wzrostu?

Warto też zwrócić uwagę na jakość materiałów, bo zazwyczaj przekładają się one na trwałość produktu. Jeśli chodzi o pianki, bardziej odporne na odkształcenia są te o większej gęstości, natomiast w przypadku sprężyn bardziej wytrzymałe są sprężyny o większej średnicy drutu. Niektórzy producenci stosują wzmocnienie obrzeży w postaci pianek o dużej gęstości, co zapobiega załamywaniu się krawędzi podczas siadania na brzegu materaca.

Dobrze upewnić się, czy wybrany materac ma satysfakcjonujący okres gwarancji na wkład. To ważne zabezpieczenie w przypadku ewentualnych problemów. Im dłuższa gwarancja, tym bardziej producent jest pewny, że produkt jest trwały i nie będzie wymagał wymiany w krótkim okresie czasu.

Sprawdź również: Ceny materacy – ile kosztuje dobry materac?

Materac ATUT PAN MATERAC kieszeniowy Materac GALIO PAN MATERAC kieszeniowy
Materac ATUT PAN MATERAC kieszeniowy Materac GALIO PAN MATERAC kieszeniowy

Przeczytaj: Jak zabezpieczyć materac przed zamoczeniem?

Jakie znaczenie ma odpowiedni stelaż dla żywotności materaca?

Odpowiedni stelaż to kolejny czynnik wpływający na żywotność materaca. Wiele osób bagatelizuje wybór tego elementu wyposażenia łóżka, nie zdając sobie sprawy z jego wagi dla wygody, zdrowia i trwałości materaca. A przecież, jeśli materac jest umieszczony na stelażu, który nie zapewnia odpowiedniego wsparcia i równomiernego rozłożenia nacisku, to materiały wewnątrz materaca mogą ulegać szybszemu zużyciu.

Przeczytaj: Jaki stelaż do łóżka wybrać?

Skomplikowane układy sprężyn czy pianki mogą tracić swoje właściwości, co skutkuje pogorszeniem komfortu snu. Aby wydłużyć żywotność materaca konieczny jest dobry stelaż do łóżka, czyli taki, który jest elastyczny, a więc dobrze współpracuje z materacem, a ponadto ma odpowiednią gęstość listewek i odległości pomiędzy każdą z nich. Jeśli listew jest mało, a przestrzenie między nimi są duże, materac może wpadać między szczeliny i się odkształcać.

Pamiętać należy także o tym, by do materacy sprężynowych nie używać stelaży regulowanych. Ich zgięcie może skutkować uszkodzeniem sprężyn. Stelaże regulowane są odpowiednie do materacy piankowych lub lateksowych.

Więcej na: Jaki stelaż pod materac kieszeniowy?
Dowiedz się więcej: Jaki stelaż pod materac piankowy?

Stelaż FAMILY CLASSIC HILDING Stelaż DOUBLE MOBIL T5 MATERASSO
Stelaż FAMILY CLASSIC HILDING Stelaż DOUBLE MOBIL T5 MATERASSO

Regularne obracanie materaca – czy ma wpływ na jego żywotność?

Jak jeszcze można wpłynąć na żywotność materaca? Do wydłużenia trwałości materaca przyczynia się także systematyczne przewracanie go z jednej na drugą stronę oraz obracanie na linii głowa – nogi. Korzystanie z materaca z tej samej strony przez dłuższy czas może powodować jego odkształcanie się w obszarach, w których ciało wywiera największy nacisk.

Obracanie materaca co pewien czas (mniej więcej co kilka miesięcy) przyczynia się do utrzymania go w dobrym stanie i poprawia jakość snu. Zawsze jednak trzeba sprawdzić zalecenia producenta w zakresie użytkowania, aby dowiedzieć się, czy i jak często należy materac obracać. Nie każdy materac jest dwustronny. Niektóre modele mogą być używane tylko jednostronnie.

Więcej na: Materac dwustronny czy jednostronny?

Materac CHA CHA HILDING kieszeniowy Materac FLAMENCO HILDING kieszeniowy
Materac CHA CHA HILDING kieszeniowy Materac FLAMENCO HILDING kieszeniowy

Jak dbać o materac, aby posłużył jak najdłużej?

Dla utrzymania materaca w pierwotnej formie kluczowe jest również unikanie nadmiernego obciążenia. Materace nie są przeznaczone do skakania czy stawiania na nich ciężkich przedmiotów. Duży nacisk może spowodować uszkodzenie wewnętrznej struktury wkładu.

Materac pozostanie w jak najlepszym stanie, jeśli będziemy się właściwie troszczyć o zachowanie jego świeżości. Nie jest dobrym pomysłem ścielenie łóżka zaraz po wstaniu z niego. Dobrą praktyką jest natomiast odkrycie pościeli, aby zmniejszyła się temperatura posłania, a wilgoć mogła z łatwością odparować.

Przeczytaj: Jak dbać o materac? Porady i wskazówki
Wejdź na: Jak usunąć nieprzyjemny zapach z materaca?

Można też przewietrzyć pomieszczenie. Ciepłe i wilgotne środowisko jest miejscem sprzyjającym rozwojowi roztoczy, namnażaniu się bakterii i grzybów. Raz na jakiś czas można dodatkowo zdjąć pokrowiec i pozwolić na to, aby wkład mógł swobodnie pooddychać.

Sam pokrowiec także wymaga regularnego prania, aby wszelkie zabrudzenia nie utrwalały się i aby możliwe było sypianie w higienicznych warunkach. O ile producent zezwala na pranie w wodzie, można poszycie materaca wyprać w domu w pralce automatycznej. Czasem jednak, jeżeli dopuszczalne jest wyłącznie chemiczne czyszczenie pokrowca, istnieje konieczność skorzystania z usług profesjonalnej pralni.

Sprawdź: Pranie pokrowca na materac – jak prać pokrowiec na materac?

Prześcieradło nieprzemakalne i oddychające JERSEY PAN MATERAC Ochraniacz 3 warstwowy wodoodporny PAN MATERAC
Prześcieradło nieprzemakalne i oddychające JERSEY PAN MATERAC Ochraniacz 3 warstwowy wodoodporny PAN MATERAC

Dowiedz się więcej: Jak odświeżyć materac?

Akcesoria przedłużające żywotność materaca

Odpowiednie dodatki do materaca mogą znacząco przedłużyć jego żywotność. Mamy tu na myśli szczególnie ochraniacz na materac, czyli wodoodporną nakładkę, która zapobiega zabrudzeniu oraz zawilgoceniu materaca, np. wskutek nadmiernej potliwości, problemów z nietrzymaniem moczu czy przypadkowego rozlania płynów.

Taka osłona chroni zarówno pokrowiec na materac, jak i wkład. W roli zabezpieczenia dobrze sprawdzi się również materac nawierzchniowy. To cienki, kilkucentymetrowej grubości materac, zwany topperem, który umieszcza się na materacu bazowym. Dzięki niemu materac główny dłużej zachowa swoje właściwości.

Wejdź: Ochraniacz na materac – jaki wybrać?

Nakładka HIGIENICZNA (WODOODPORNA) JANPOL Ochraniacz na materac HOME BY TEMPUR SOFT TENCEL
Nakładka HIGIENICZNA (WODOODPORNA) JANPOL Ochraniacz na materac HOME BY TEMPUR SOFT TENCEL

Sprawdź również: Jak dobrać narzutę na łóżko?

Jak przedłużyć żywotność materaca?

Jeśli zachowamy maksimum uwagi i staranności w pielęgnowaniu swojego materaca, z pewnością posłuży nam wiele lat. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że materac zużywa się i kiedyś (oby jak najpóźniej) nadejdzie czas na jego wymianę.

Więcej na: Kiedy należy wymienić materac do spania na nowy?

Jeśli w materacu pojawiły się trwałe wgłębienia, nierówności, to znak, że warto pomyśleć o zakupie nowego. Dotychczas używane, odkształcone podłoże do spania nie pozwoli utrzymać prawidłowego ułożenia sylwetki, a sypianie na nim będzie się wiązać z dyskomfortem.

Wybierając nowy materac, upewnijmy się, że jest on odpowiedni do naszych potrzeb i preferencji oraz odpowiednio dopasowany do ciała i stylu snu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *