odkształcony materac - jak zapobiegać odkszłceniom materaca

Dla wielu osób zakup nowego materaca to nie tylko niemała inwestycja, ale i odczuwalna zmiana komfortu snu i samopoczucia. Nic więc dziwnego, że może spędzać sen z powiek pytanie: jak długo posłuży nam nasz nowy materac? Jak o niego dbać i co robić, aby się nie odkształcił? Sprawdź i dowiedz się. jak odkształcony materac może wpłynąć na jakość Twojego snu!

Sprawdź również: Kiedy należy wymienić materac do spania na nowy?
Dowiedz się więcej: Co zrobić ze starym materacem?
Przeczytaj: Test materacy do spania – jak sprawdzić czy materac jest odpowiedni?

Odkształcony materac – jakie są powody?

Głównym czynnikiem powodującym deformacje powierzchni jest wybór nieodpowiedniego materaca – zarówno pod względem wkładu, jak i stopnia twardości. Zbyt miękki materac, niedostosowany do naszej wagi, dosyć szybko się zużyje i straci swoje właściwości. Czym zatem kierować się podczas wyboru? Przede wszystkim, wagą użytkownika lub użytkowników – warto pamiętać, że stopień twardości materaca nie zależy jedynie od naszych preferencji i przyzwyczajeń, lecz przede wszystkim od tego, ile ważymy.

Dowiedz się więcej: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

Duże znaczenie ma też rodzaj wkładu – materace piankowe sprawdzą się lepiej w przypadku osób o niższej wadze, natomiast modele kieszeniowe są idealnym wyborem dla osób, które ważą powyżej 100 kg. Warto również zwrócić uwagę na materac kokosowy utwardzony specjalnym włóknem kokosowym – materiał ten znacznie zwiększa odporność materaca na odkształcenia.

Materac Atut Pan Materac kieszeniowy Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy
Materac Atut Pan Materac kieszeniowy Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy

Kolejnym błędem jest kładzenie materaca bezpośrednio na ramie łóżka. Chociaż zakup stelaża może wydawać się zbędnym wydatkiem, jest to inwestycja, która znacznie wpływa na jego żywotność. Stelaż powinien być dopasowany do rodzaju wkładu i stopnia twardości wybranego przez nas materaca. To nie tylko gwarancja doskonałego podparcia, lecz także odpowiedniej wentylacji – stelaż skutecznie zapobiega gromadzeniu się wilgoci w spodniej warstwie materaca.

Sprawdź również: Jaki stelaż do łóżka wybrać?

Jak zapobiegać odkształcaniu materaca?

Wybór odpowiedniego materaca, a także stelaża, to połowa sukcesu. Warto również zastosować się do poniższych rad, jeśli zależy nam na utrzymaniu go w idealnej kondycji.

Regularne obracanie materaca – po rozpakowaniu materaca warto zapoznać się z instrukcją użytkowania – jeśli materac jest dwustronny, należy go obracać zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle należy to robić co ok. 3-4 miesiące. Takie modele warto także od czasu do czasu obrócić nie tylko na drugą stronę, ale także w układzie góra-dół.

Materac jednostronny również warto od czasu do czasu odwrócić na drugą stronę. Nie należy wtedy na nim się kłaść, lecz jedynie pozwolić na to, by zniknęły odciśnięte ślady stelaża, a także, by zapewnić optymalny dopływ powietrza.

Może się zdarzyć, że łóżko jest traktowane jako dodatkowe miejsce do siedzenia np. podczas wizyty gości, miejsce zabaw (szczególnie skakania) dzieci. Niektórzy stają na materacu, by np. sięgnąć do półki zawieszonej nad łóżkiem. Punktowe dociążenie wkładu może spowodować trwałe uszkodzenie lub odkształcenie materaca.

Przeczytaj: Wygodny materac – czyli jaki?

Materac Original Strong Pan Materac kieszeniowy Materac Original Thermo Pan Materac piankowy
Materac Original Strong Pan Materac kieszeniowy Materac Original Thermo Pan Materac piankowy

Sprawdź: Jak zwiększyć żywotność materaca?

Wykorzystanie materaca nawierzchniowego – tak zwany topper na materac to doskonały sposób na to, by przedłużyć żywotność naszego materaca. Obecnie dostępnych jest wiele modeli, które doskonale współgrają z wkładami materaca głównego, np. dodając mu właściwości higienicznych lub elastyczności.

Odpowiednie przenoszenie materaca – jeśli zajdzie konieczność przeniesienia materaca, niezwykle istotne jest, aby był transportowany na płasko. Zginając go, ryzykujemy trwałym uszkodzeniem wkładu.

Dbanie o pokrowiec materacapokrowiec na materac jest elementem, który chroni wkład przed wszelkimi uszkodzeniami, a także promieniowaniem UV. Warto o niego regularnie dbać, piorąc go zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli materac ma niezdejmowalny pokrowiec, warto go regularnie odkurzać.

Więcej na: Pranie pokrowca na materac – jak prać pokrowiec na materac?

Nawet stosując pokrowiec czy topper, niezwykle istotne jest zakładanie prześcieradła na materac. W trakcie snu pocimy się, dlatego nasz materac to idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. Regularnie piorąc prześcieradło (minimum co 2 tygodnie), dbamy nie tylko o nasze zdrowie, ale i o kondycję naszego materaca.

Jeżeli na powierzchni pojawiła się plama, przed przystąpieniem do czyszczenia należy zdjąć pokrowiec. Zniwelujemy w ten sposób ryzyko przedostania się wilgoci w głąb materaca, co z kolei mogłoby zwiększyć ryzyko namnożenia się pleśni i innych groźnych alergenów. Jeśli posiadamy materac bez możliwości zdjęcia pokrowca, po usunięciu zabrudzenia musimy zadbać o dostateczny przepływ powietrza, by materac jak najszybciej wysechł.

Przeczytaj: Jak dbać o materac? Porady i wskazówki

Materac Puls Pan Materac kieszeniowo-piankowy Materac Tempo Pan Materac piankowy
Materac Puls Pan Materac kieszeniowo-piankowy Materac Tempo Pan Materac piankowy

Sprawdź: Nowy materac – kiedy można spać?

Negatywne skutki spania na odkształconym materacu

Wypoczynek na odkształconym materacu skutkuje przede wszystkim pogorszeniem się jakości naszego snu. Szczególnie dokuczliwie odczują to osoby, które mają płytki sen oraz trudności z zasypianiem. To także problem z utrzymaniem ciągłości snu, dlatego rano możemy odczuwać zmęczenie i rozdrażnienie.

Odkształcony materac, deformacje powierzchni, uszkodzenia sprężyn – taka powierzchnia może poskutkować problemami zdrowotnymi, takimi jak uporczywe bóle kręgosłupa, mięśni i stawów. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które zmagają się ze schorzeniami ze strony układu kostnego.

Warto odpowiednio dbać o materac, aby jak najdłużej zachować jego walory użytkowe oraz estetyczne. Odkształcony materac może wpłynąć negatywnie na jakość snu, a co za tym idzie powodować wiele problemów zdrowotnych.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *