ile powinno się spać

Zastanawiając się nad przyczynami naszego złego samopoczucia, często nie bierzemy pod uwagę jednego z najważniejszych kryteriów – bogatego w regenerujące właściwości snu. To właśnie odpowiednia liczba godzin odpoczynku niejednokrotnie eliminuje wrażenie utrzymującego się zmęczenia, występujące cienie pod oczami, czy po prostu odpowiada za pozytywny nastrój przez cały dzień. Zatem ile powinno się spać, aby było to efektywne? Ile snu potrzebuje człowiek do właściwej codziennej regeneracji? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jak się wysypiać – co zrobić żeby lepiej spać?
Przeczytaj: Domowe sposoby na sen – jak szybko zasnąć w nocy?
Dowiedz się więcej: Drzemka w ciągu dnia, ile powinna trwać?

Dlaczego długość snu ma znaczenie?

Zachowanie zdrowia w sferach zarówno fizycznej, jak i psychicznej powinno być dla nas bezwzględnym priorytetem. Pozostając w dobrej kondycji, możemy skutecznie zarządzać naszym czasem i wynikającym z tego przyszłymi sukcesami w pracy, rodzinie, czy po prostu poprzez uznanie społeczeństwa, jeśli jest to dla nas znaczące.

Bez właściwej regeneracji organizmu możemy stać się drażliwi, niedostępni, a prawidłowe funkcjonowanie może stać się dla nas niemożliwe. Pozostaje zatem pytanie – ile powinno się spać, żeby się wyspać?

Wejdź na: Bezsenność – poważny problem z zaburzeniem snu!
Dowiedz się więcej: Zdrowy sen – o czym należy pamiętać?

Ile snu potrzebuje człowiek?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – ile się powinno spać? Każdy człowiek potrzebuje odmiennej ilości snu, aby zapewnić sobie maksymalny poziom odpoczynku. Im jesteśmy młodsi lub starsi, tym bardziej różnicujemy klasyfikację odpowiedniej liczby godzin snu.

Noworodki zatem potrzebują od 14 do 17 godzin snu dziennie, za to niemowlęta już o kilka godzin mniej – od 12 do 15 dziennie. Tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na sen względem coraz późniejszego wieku zostaje utrzymana. I tak nastolatkowie powinni spać od 8 do 10 godzin dziennie, natomiast już dorośli od 7 do 9 godzin dziennie.

Przeczytaj: Na którym boku spać?

ile powinno się spać

Sprawdź również: Świadomy sen – co to takiego?

Ile godzin snu potrzebuje dorosły człowiek?

Skupiając się na szczegółowych liczbach godzin, warto zwrócić szczególną uwagę na to, ile snu potrzebuje dorosły człowiek, aby efektywnie pracować, utrzymując oznaki wigoru. W wielu publikacjach rozgranicza się osoby dorosłe na aż trzy kategorie – młodsze osoby dorosłe (18 – 25 lat), dorośli (26 – 64 lat) oraz osoby starsze (65+ lat). Nietrudno się oczywiście domyślić, że każda z tych grup wiekowych, potrzebuje trochę innej liczby godzin snu w ciągu dnia.

Ile godzin powinno się spać jako dorosły człowiek? Młodsze osoby dorosłe na co dzień powinny spać mianowicie 7-9 godzin, osoby dorosłe 7-9 godzin oraz osoby starsze 7-8 godzin dziennie.

Pamiętajmy jednak, że to ile człowiek potrzebuje snu, warunkują przede wszystkim indywidualne potrzeby każdej jednostki, jej natężenie pracy czy zwyczajnie DNA. Istnieje bowiem gen, który odpowiada za wzmożoną potrzebę odpoczynku na co dzień.

Przeczytaj: Higiena snu – co to jest?
Więcej na: Jak sen wpływa na pamięć i koncentrację?

ile godzin powinien spać dorosły człowiek

Sprawdź również: Głęboki sen – ile powinien trwać?

Ile powinno się spać głębokim snem?

Każdy trwający sen człowieka można podzielić na dwie fazy – NREM i REM. NREM (inaczej sen wolnofalowy) to faza, która występuje zaraz po zaśnięciu. Jest ona momentem, kiedy organizm śpiącego regeneruje się – spada ciśnienie krwi, wyrównuje się oddech, jelita pracują spokojniej, obniża się temperatura ciała i gałki oczne poruszają się dużo wolniej.

Faza REM (nazywana snem paradoksalnym) z kolei charakteryzuje się szybkimi ruchami gałek ocznych człowieka, występują marzenia senne, serce pompuje więcej krwi, oddech staje się nieregularny, a ciało, wbrew pozorom, odpoczywa. Co więcej, faza ta jest najkrótsza.

Sprawdź również: Fazy snu – NREM i REM, czym są?

Odpowiedź na pytanie – ile snu głębokiego potrzebuje człowiek, zdecydowanie nie może być jednoznaczna. Zdefiniowanie idealnej liczby godzin głębokiego snu jest tak samo trudne, jak odpowiedź ile godzin się powinno spać generalnie. Każda jednostka ma inne zapotrzebowanie na odpoczynek, wykonuje inne czynności w ciągu dnia oraz posiada inne geny.

Istnieją jednak zestawienia, które w przybliżeniu określają to, ile czasu powinno się spać głębokim snem. Pierwsza z opcji to 80 min fazy NREM (głębokiego snu) i 15 min fazy REM, powtórzone czterokrotnie w ciągu nocy, druga z kolei to 100 min fazy NREM i 30 min fazy REM, powtórzone aż sześciokrotnie.

Pozostańmy jednak wciąż wyczuleni na to, że nie istnieje jedna, idealna odpowiedź na pytanie – ile godzin dziennie powinno się spać. Przede wszystkim sami musimy wypracować swoją higienę snu, dzięki której będziemy wstawać wypoczęci i pełni sił do zadań dnia powszedniego.

Przeczytaj: Sen a odchudzanie – czy sen ma wpływ na efekty odchudzania?

ile godzin powinno się spać

Dowiedz się więcej: Mówienie przez sen – z czego wynika?

Jakie są oznaki niewyspania się?

Pozostając w temacie snu – ile godzin powinno się spać, warto zatrzymać się w dziedzinie oznak niewyspania. O ile jesteśmy w stanie z łatwością stwierdzić, że jesteśmy niewyspani, ponieważ ziewamy, mamy obniżoną koncentrację lub po prostu czujemy się gorzej, o tyle zapewne nie pomyślimy, że nasze problemy na przykład z jelitami wynikają również z nadmiernego zmęczenia.

Często zdarza się także, że jeśli nie przestrzegamy odpowiedniej dla nas liczby godzin snu, pod naszymi oczami pojawiają się nieestetyczne cienie, skóra wygląda na zmęczoną, a same oczy stają się czerwone i załzawione.

Dowiedz się więcej: Objawy niewyspania i jego skutki!

Pamiętajmy, że zestawienie liczby godzin w kontekście tego ile powinno się spać to swoista inspiracja, a to ile godzin snu potrzebuje człowiek realnie, jest kwestią maksymalnie indywidualną. Zwracajmy uwagę na siebie, na nasze zachowania i potrzeby, a z pewnością dowiemy się, jak dużo godzin powinniśmy poświęcać na odpoczynek.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *