jaki materac dla dziecka - dziecko na materacu z poduszką

Wygodne i komfortowe miejsce do spania jest niezwykle istotne w pierwszych latach życia dziecka. Sen ma bardzo duże znaczenie w rozwoju dziecka, dlatego materac, na którym położymy nasze pociechy, powinien charakteryzować się określonymi parametrami, aby zapewnić jak najlepsze podparcie małego ciała. Jaki materac dla dziecka wybrać? Na jakie właściwości zwrócić uwagę przy zakupie materaca? Sprawdź teraz i dowiedz się jak wybrać materac dla dziecka w różnym wieku!

Przeczytaj także: Jaki materac dla niemowlaka?
Wejdź na: Jaki materac dla nastolatka?
Sprawdź: Wymiary materaca dla dziecka – jakie będą odpowiednie?

Jaki materac dla dziecka będzie najlepszy?

Ze względu na ilość czasu, jaką dzieci spędzają w łóżku, materac dla dziecka musi charakteryzować się wieloma bardzo istotnymi właściwościami. Wiele potrzeb dziecka zmienia się wraz z wiekiem, natomiast zdrowy i wygodny sen jest potrzebny zarówno niemowlakom, jak i starszym dzieciom.

Właściwe podparcie rozwijającego się ciała dziecka to klucz do zdrowia i odpowiedniego rozwoju najmłodszych użytkowników. W takim razie, jaki materac dla dziecka będzie odpowiedni? Istnieje kilka uniwersalnych zaleceń, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla dziecka.

Materac Dobranocka Hilding Materac Safety Smyk Hilding
Materac Dobranocka Hilding Materac Safety Smyk Hilding

Przeczytaj także: Łóżko dla rodzeństwa – piętrowe czy dwa osobne?

Na co zwrócić uwagę wybierają materac dla dziecka?

Zastanawiając się, jaki materac dla dziecka będzie najlepszy, należy skupić się na kilku bardzo istotnych aspektach. Podstawowa kwestia to rozmiar materaca, w szczególności dla dziecka rozmiar materaca powinien być dopasowany do jego wzrostu, aby zapewnić optymalną przestrzeń podczas snu.

Jeszcze istotniejszą kwestią jest sprawdzenie materiałów, z jakich wykonany został materac.

Produkty dla najmłodszych powinny charakteryzować się antyalergicznością oraz chronić przed rozwojem i gromadzeniem alergenów i drobnoustrojów mogących wpływać negatywnie na zdrowie dziecka.

Materac Kołysanka Hilding Materac Baby Swiss Materasso
Materac Kołysanka Hilding Materac Baby Swiss Materasso

Sprawdź również: Materac lateksowy dla dziecka – czy to dobry wybór?

Odpowiednia wentylacja w materacu to kolejna bardzo ważna kwestia. Materac przeznaczony dla dziecka powinien zapewniać ochronę zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem organizmu. Kluczem do zachowania odpowiedniej higieny jest również zdejmowany pokrowiec, który można bez problemu wyprać i odświeżyć w pralce.

Przy wybieraniu materaca dziecięcego warto uzyskać informację o certyfikatach i atestach, jakie posiada materac. Podstawowym certyfikatem w produktach dla dzieci jest Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka, która potwierdza jakość i bezpieczeństwo użytkowania przez najmłodszych.

Jaka twardość materaca dla dziecka?

Materac powinien być dopasowany do wzrostu i wagi użytkownika, nie może być ani zbyt twardy, ani przesadnie miękki. Są to zasady obowiązujący zarówno przy wyborze materaca dla dorosłych, jak i dzieci. Zatem jaka twardość materaca dla dziecka będzie optymalna? Ciało dziecka powinno mieć zapewnione stabilne i wygodne podparcie na całej długości, dlatego zaleca się wybierać spośród materacy, których twardości określa się jako średnią.

Wiele modeli materacy dziecięcych wyróżnia się dwiema stronami o odmiennych stopniach twardości, dzięki czemu wraz z wiekiem i zmianą potrzeb dziecka nie ma potrzeby zakupu nowego materaca, wystarczy zmienić stronę użytkową.

Sprawdź również: Jaka twardość materaca dla dziecka?

Materac Fini Janpol Materac Baby Dream Materasso
Materac Fini Janpol Materac Baby Dream Materasso

Jaka grubość materaca dla dziecka będzie odpowiednia?

Obok odpowiedniego rozmiaru i twardości, również ważnym parametrem jest wysokość materaca dziecięcego. Jaka grubość materaca dla dziecka będzie najlepsza? Materace przeznaczone dla niemowląt i starszych dzieci mieszczą się w przedziale 10-14 cm. Jest to optymalna grubość materaca, która dopasowana jest do łóżek dziecięcych oraz potrzeb dzieci. Materace o takiej grubości skutecznie ochronią przed odczuwaniem stelaża oraz nie będą znacznie wystawać ponad ramę łóżka.

Materac Toni Janpol dziecięcy Materac Lio Janpol dziecięcy
Materac Toni Janpol Materac Lio Janpol

Jaki rodzaj materaca dla dziecka?

Bogata oferta produktowa pozwala wybierać spośród wielu rodzajów materacy na dzieci. Do sypialni dziecięcych zaleca się stosowanie materacy, których budowa opiera się w całości na wysokiej jakości piankach.

Ciekawym i bardzo popularnych rozwiązaniem są materace z warstwą pianki termoelastycznej, która pod wpływem temperatury oraz nacisku doskonale dopasowuje się do krzywizn ciała dziecka w każdej pozycji, zapewniając optymalne podparcie przez całą noc.

Równie istotnym aspektem jest higieniczność produktu, dlatego w ofercie dostępnych jest wiele materacy z wkładem lateksowym o otwartej strukturze, przepuszczającej powietrze oraz skutecznie uniemożliwiającej gromadzenie się niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów i drobnoustrojów.

Jaki materac dla dziecka?

Zastanawiając się, jaki materac wybrać dla dziecka, należy zwrócić również uwagę na rozmiar powierzchnia spania, aby zapewnić możliwie swobodne warunki podczas zmiany pozycji dziecka podczas snu. Dla niemowlaków i nieco starszych dzieci częstym wyborem wśród rodziców są materace 80×160 cm – jest to idealny rozmiar dla małych dzieci w pierwszych latach życia.

Dla starszych dzieci w wieku szkolnym, biorąc pod uwagę szybki rozwój dziecka, lepszym rozwiązaniem będzie zakup większego materaca, który posłuży przez wiele następnych lat – idealnym wyborem w takim przypadku będzie materac 80×180 cm lub jeszcze większy materac 90×190 cm.

Wybór materaca dla dziecka ma ogromny wpływ na wygodę i komfort snu oraz prawidłowy rozwój ciała dziecka. Dlatego to, jaki materac dla dziecka wybierzemy, jest niezwykle istotne w kontekście jego rozwoju na wczesnym etapie życia. Przy wyborze materaca dla dziecka należy zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów jak higieniczność produktu, atesty i certyfikaty, możliwość prania pokrowca oraz rodzaj wkładu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *