Spanie bez poduszki z z poduszką?

Coraz więcej mówi się o tym, że spanie bez poduszki to dobre rozwiązanie dla osób mających problemy z kręgosłupem. Nawet ortopedzi niejednokrotnie zalecają odpoczynek w pozycji leżącej na płasko. Warto jednak pamiętać o tym, że kręgosłup podczas leżenia powinien być podparty przynajmniej w jednym ze strategicznych miejsc – na linii karku lub bioder. Przed całkowitą rezygnacją z poduszki podczas snu, należy zastanowić się na zaletami i wadami takiego rozwiązania, jak również skonsultować się ze specjalistą. Warto dowiedzieć się jak brak poduszki wpłynie na nasz sen oraz kondycję kręgosłupa. Sprawdź i dowiedz się, czy spanie bez poduszki to dobre rozwiązanie!

Przeczytaj także: Jaka poduszka ortopedyczna sprawdzi się najlepiej?
Wejdź na: Jak wybrać idealną poduszkę do spania?
Sprawdź: Pranie pierza – jak prać poduszki z pierza?

Czynniki wpływające na zdrowy sen!

Niejednokrotnie może zdarzyć się, że pobudka po nawet przespanej nocy przynosi ból i zmęczenie. Sen jest nam potrzebny po to, aby regenerować swoje siły, a nie je tracić. Jakość naszego snu w dużej mierze przekłada się na stan zdrowia oraz wydajność podczas codziennych obowiązków.

Na zdrowy i komfortowy sen wpływ ma wiele czynników. Istotne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pokoju podczas snu, dostarczenie świeżego powietrza do sypialni, ograniczenie korzystania z telefonu, laptopa czy telewizji przed zaśnięciem, jak również zadbanie o odpowiednie zaciemnienie sypialni oraz redukcję hałasów.

Sprawdź: Problemy ze wstawaniem rano – z czego wynikają?

Istotnym elementem wpływającym na zdrowy i regeneracyjny sen jest również odpowiednio dobrana poduszka, która jest niezwykle ważna w profilaktyce dbania o kręgosłup, a w rezultacie o wygodny i odprężający odpoczynek. Pobudka w wypoczętym i zregenerowanym ciele daje dużo więcej mocy na cały dzień niż kawa czy napoje energetyzujące.

Poduszka profilowana Smart Latex Janpol Poduszka Antistress Carbon Hilding
Poduszka profilowana Smart Latex Janpol Poduszka Antistress Carbon Hilding

Spanie bez poduszki a zdrowy sen!

Z jednej strony spanie bez poduszki absolutnie nie wchodzi w grę. Z drugiej jednak spanie na płasko to najlepszy sposób na uwolnienie się od bólów i niedogodności związanych ze zmęczonym po całym dniu kręgosłupie. Szczególną uwagę należy zwrócić na kondycję poduszki sypialnianej.

Jeśli na naszym łóżku leżą używane przez lata, pełne roztoczy poduszki, ich stosowanie na pewno nie pomoże w komfortowym odpoczynku kręgosłupa. Pamiętajmy, że każdy defekt może przyczynić się do powstania lub pogłębienia problemów z kręgosłupem.

Poduszka Visco Standard Hilding Poduszka Moontex Air-Relax Mollyflex
Poduszka Visco Standard Hilding Poduszka Moontex Air-Relax Mollyflex

Spanie na plecach bez poduszki może bardzo niekorzystnie wpływać na kondycję kręgosłupa i jego stabilność w przyszłości. Dlatego przed podjęciem decyzji o rezygnacji z poduszki należy skonsultować się z lekarzem, aby nie pogłębić dolegliwości bólowych pleców i kręgosłupa.

Plecy, które nie mają podparcia podczas długo wykonywanej pracy, często dają się we znaki. Nie inaczej dzieje się w przypadku braku podparcia kręgosłupa podczas snu. Jeśli całkowicie zrezygnujemy z używania poduszki, ryzykujemy zbytnim przeprostem strategicznych miejsc w kręgosłupie.

Poduszka Innogel Gomarco Poduszka Softy Plus Paradies
Poduszka Innogel Gomarco Poduszka Softy Plus Paradies

Spać z poduszką czy bez?

Najlepszą i najbardziej skuteczną poduszką do spania dla osób ze zdrowym kręgosłupem jest nowy, dopasowany do potrzeb i preferencji produkt. Jeśli jednak zmagamy się z dolegliwościami bólowymi, najlepiej sprawdzi się poduszka ortopedyczna. Dzięki niej kręgosłup podczas snu będzie odpoczywał, nie męcząc się dodatkowo ze względu na nienaturalne skrzywienie, wywołane źle dopasowaną poduszką.

Jednak nie tylko poduszki ortopedyczne pomagają w zadbaniu o prawidłową postawę podczas snu. Niejednokrotnie wystarczy zakup nowej, wysokiej jakości poduszki z wypełnieniem z pianki termoelastycznej lub lateksowej. Obecna oferta produktowa pozwala wybierać z wielu modeli dopasowanych do potrzeb klientów.

Poduszka Superiore Deluxe Wave Magniflex Poduszka Vitale Wave Magniflex
Poduszka Superiore Deluxe Wave Magniflex Poduszka Vitale Wave Magniflex

Ważną kwestią jest również odpowiednia miękkość poduszki do spania. Zbyt miękka będzie powodowała zapadanie się głowy i karku. Zbyt twarda natomiast wywoła zbytni przeprost kręgosłupa szyjnego. Wszystko to skutkuje napięciami w obrębie całego kręgosłupa. Poduszka do spania, podobnie jak materac, powinna być dobrana indywidualnie, dopasowana do naszych potrzeb.

Podczas zakupu nowej poduszki do spania warto zwrócić szczególną uwagę na powyższe aspekty, a na pewno nasz sen stanie się zdrowszy i wygodniejszy. Pamiętajmy, że kręgi szyjne to równie ważny odcinek kręgosłupa, jak część lędźwiowa czy biodra. Ich naruszenie lub napięcie może powodować ogromne dolegliwości bólowe w całym ciele, które mogą przełożyć się na dyskomfort zarówno podczas porannego wstawania, jak i codziennych obowiązków!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *