Dla kogo twarde materace

Wybór materaca o odpowiedniej twardości wpływa nie tylko na komfort snu i co za tym idzie dobre samopoczucie, ale przede wszystkim na stan zdrowia i właściwą postawę ciała. Kiedyś panowało przekonanie, że spanie na twardym materacu ma właściwości prozdrowotne dla kręgosłupa. Ale czy tak jest rzeczywiście? Dla kogo idealnym rozwiązaniem będzie twardy materac, a kto powinien poszukać modelu o mniejszym stopniu twardości? Dla kogo zalecane są twarde materace? Sprawdź już teraz i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?
Wejdź na: Mata kokosowa w materacu – dlaczego jest stosowana?
Sprawdź również: Materac twardy czy miękki – na jaki się zdecydować?

Twardy materac – istotna waga!

Pierwszym wyznacznikiem jest waga użytkownika. Twarde materace do spania są polecane osobom z większą masą ciała z tego względu, że większa waga wymaga solidniejszego podparcia. Dla nich najodpowiedniejsze będą materace o twardości H3 lub H4. Stopień twardości H3 jest wskazany osobom, których waga mieści się w przedziale 80-100 kg. Osoby ważące więcej, powinni wybrać materace określane symbolem H4. W przypadku osób szczupłych lepszym wyborem będzie natomiast bardziej miękki materac (H1, H2).

Sprawdź również: Dyskopatia lędźwiowa – jak spać?

Materac Foxtrot Hilding Materac Floks Sembella
Materac Foxtrot Hilding Materac Floks Sembella

Dla kogo twardy materac będzie dobrym rozwiązaniem?

Oprócz wagi istotne znaczenie ma również wzrost. Wynika to z faktu, że nacisk ciała rozkładany na powierzchnię materaca jest inny w przypadku osób niższych i osób wysokich. Jeśli dwie osoby mają taką samą wagę, to siła punktowego nacisku będzie większa w przypadku osoby niskiej, a mniejsza w przypadku osoby wysokiej. A zatem osoba niższa będzie potrzebować twardszej powierzchni spania.

Materac Melody Hilding Materac Extra Lumbar Gomarco
Materac Melody Hilding Materac Extra Lumbar Gomarco

Twarde materace a stan zdrowia!

Oprócz wagi i wzrostu ważnym kryterium doboru materaca jest stan zdrowia użytkownika. Twardy materac powszechnie uznawany jest za lepsze rozwiązanie dla zdrowia kręgosłupa, podczas gdy miękki w świadomości wielu może przyczyniać się do powstawania wad postawy. Jednak nie jest to do końca prawdą. Nie można generalizować, bo to kwestia indywidualna. Zarówno bardzo twardy materac, jak i zbyt miękki może powodować różnego rodzaju schorzenia. Twarde materace są mniej elastyczne i nie dostosowują się do anatomicznego kształtu sylwetki. Natomiast zbyt miękkie mogą powodować jej wyginanie się w nienaturalny sposób, co negatywnie wpływa na układ kostny.

Materac Fides Janpol Materac Marigold Sembella
Materac Fides Janpol Materac Marigold Sembella

Zatem wybór materaca, zwłaszcza w przypadku osób, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, warto skonsultować z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą. Materac twardy na pewno nie jest wskazany dla osób cierpiących na choroby układu krążenia. Zbyt twardy materac może powodować ucisk naczyń krwionośnych, skurcze i drętwienie mięśni. A jakie są zalety twardych materacy? Zasadnicza to dobre podparcie dla ciała. Dzięki właściwej stabilizacji odciążone są mięśnie i stawy. Ponadto twardy materac poniekąd wymusza przyjęcie pozycji wyprostowanej podczas snu, a to przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych, które często uciskane są podczas snu na boku lub na brzuchu.

Materac Tribeca Serta Materac Pasodoble Hilding
Materac Tribeca Serta Materac Pasodoble Hilding

Czym kierować się przy wyborze twardego materaca?

Wybierając twardy materac, warto wziąć pod uwagę, z jakich materiałów jest on wykonany. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów materacy o różnych właściwościach. Najogólniej rzecz biorąc, dzielą się one na materace piankowe i sprężynowe. W jednych i drugich dla zwiększenia ich twardości wykorzystuje się matę z włókien kokosowych. Materace kokosowe są wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Bardzo długo zachowują swoje właściwości i dzięki temu mogą służyć przez wiele lat, zapewniając wygodę i komfort podczas snu. Dobrej jakości twardy materac piankowy lub sprężynowy to taki, który gwarantuje odpowiednie podparcie ciała w każdej pozycji.

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy twardy materac jest lepszy niż miękki, czy może odwrotnie. Znając kryteria, pozwalające ocenić dla kogo twardy materac będzie odpowiedni, a dla kogo niekoniecznie, łatwiej dokonać właściwego wyboru spośród licznych dostępnych na rynku modeli.

Similar Posts

1 komentarz

  1. Nadszedł czas na wymianę materaca, wybór na rynku duży, więc trudno ‚ogarnąć, który będzie tym najodpowiedniejszych dla dobrej/bardzo dobrej higieny snu. Dziękuję za informacje. Skłaniam się do kupna sprężynowego, (teraz już nie jest wykorzystywany metal, więc będzie bez skrzypienia przy każdym obrocie ;)).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *