Dla kogo twarde materace

Wybór materaca o odpowiedniej twardości wpływa nie tylko na komfort snu i co za tym idzie dobre samopoczucie, ale przede wszystkim na stan zdrowia i właściwą postawę ciała. Kiedyś panowało przekonanie, że spanie na twardym materacu ma właściwości prozdrowotne dla kręgosłupa. Ale czy tak jest rzeczywiście? Dla kogo idealnym rozwiązaniem będzie twardy materac, a kto powinien poszukać modelu o mniejszym stopniu twardości? Dla kogo zalecane są twarde materace? Sprawdź już teraz i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?
Wejdź na: Mata kokosowa w materacu – dlaczego jest stosowana?
Sprawdź również: Materac twardy czy miękki – na jaki się zdecydować?

Twardy materac – istotna waga!

Pierwszym wyznacznikiem jest waga użytkownika. Twarde materace do spania są polecane osobom z większą masą ciała z tego względu, że większa waga wymaga solidniejszego podparcia. Dla nich najodpowiedniejsze będą materace o twardości H3 lub H4.

Stopień twardości H3 jest wskazany osobom, których waga mieści się w przedziale 80-100 kg. Osoby ważące więcej, powinni wybrać materace określane symbolem H4. W przypadku osób szczupłych lepszym wyborem będzie natomiast bardziej miękki materac (H1, H2).

Sprawdź również: Dyskopatia lędźwiowa – jak spać?

Materac Foxtrot Hilding Materac Floks Sembella
Materac Foxtrot Hilding Materac Floks Sembella

Dla kogo twardy materac będzie dobrym rozwiązaniem?

Oprócz wagi istotne znaczenie ma również wzrost. Wynika to z faktu, że nacisk ciała rozkładany na powierzchnię materaca jest inny w przypadku osób niższych i osób wysokich. Jeśli dwie osoby mają taką samą wagę, to siła punktowego nacisku będzie większa w przypadku osoby niskiej, a mniejsza w przypadku osoby wysokiej. A zatem osoba niższa będzie potrzebować twardszej powierzchni spania.

Materac Melody Hilding Materac Extra Lumbar Gomarco
Materac Melody Hilding Materac Extra Lumbar Gomarco

Sprawdź również: Miękkie materace – dla kogo są zalecane?

Twarde materace a stan zdrowia!

Oprócz wagi i wzrostu ważnym kryterium doboru materaca jest stan zdrowia użytkownika. Twardy materac powszechnie uznawany jest za lepsze rozwiązanie dla zdrowia kręgosłupa, podczas gdy miękki w świadomości wielu może przyczyniać się do powstawania wad postawy. Jednak nie jest to do końca prawdą. Nie można generalizować, bo to kwestia indywidualna.

Zarówno bardzo twardy materac, jak i zbyt miękki może powodować różnego rodzaju schorzenia. Twarde materace są mniej elastyczne i nie dostosowują się do anatomicznego kształtu sylwetki. Natomiast zbyt miękkie mogą powodować jej wyginanie się w nienaturalny sposób, co negatywnie wpływa na układ kostny.

Materac Fides Janpol Materac Marigold Sembella
Materac Fides Janpol Materac Marigold Sembella

Sprawdź: Materac średnio twardy – dla kogo jest polecany?

Zatem wybór materaca, zwłaszcza w przypadku osób, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, warto skonsultować z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą. Materac twardy na pewno nie jest wskazany dla osób cierpiących na choroby układu krążenia. Zbyt twardy materac może powodować ucisk naczyń krwionośnych, skurcze i drętwienie mięśni. A jakie są zalety twardych materacy?

Zasadnicza to dobre podparcie dla ciała. Dzięki właściwej stabilizacji odciążone są mięśnie i stawy. Ponadto twardy materac poniekąd wymusza przyjęcie pozycji wyprostowanej podczas snu, a to przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych, które często uciskane są podczas snu na boku lub na brzuchu.

Sprawdź również: Jak dobrać materac do wagi i wzrostu?

Materac Tribeca Serta Materac Pasodoble Hilding
Materac Tribeca Serta Materac Pasodoble Hilding

Czym kierować się przy wyborze twardego materaca?

Wybierając twardy materac, warto wziąć pod uwagę, z jakich materiałów jest on wykonany. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów materacy o różnych właściwościach. Najogólniej rzecz biorąc, dzielą się one na materace piankowe i sprężynowe. W jednych i drugich dla zwiększenia ich twardości wykorzystuje się matę z włókien kokosowych.

Materace kokosowe są wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Bardzo długo zachowują swoje właściwości i dzięki temu mogą służyć przez wiele lat, zapewniając wygodę i komfort podczas snu. Dobrej jakości twardy materac piankowy lub sprężynowy to taki, który gwarantuje odpowiednie podparcie ciała w każdej pozycji.

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy twardy materac jest lepszy niż miękki, czy może odwrotnie. Znając kryteria, pozwalające ocenić dla kogo twardy materac będzie odpowiedni, a dla kogo niekoniecznie, łatwiej dokonać właściwego wyboru spośród licznych dostępnych na rynku modeli.

Similar Posts

1 Comments

  1. Nadszedł czas na wymianę materaca, wybór na rynku duży, więc trudno 'ogarnąć, który będzie tym najodpowiedniejszych dla dobrej/bardzo dobrej higieny snu. Dziękuję za informacje. Skłaniam się do kupna sprężynowego, (teraz już nie jest wykorzystywany metal, więc będzie bez skrzypienia przy każdym obrocie ;)).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *