Skrzypiące łóżko. Sposoby na skrzypiące łóżko

Skrzypiące łóżko stanowi nie lada problem. Nie tylko może wpłyną na nasze rozdrażnienie i nerwy, lecz co gorsza, obniżyć jakość naszego snu, który jak wiemy, jest niezbędny dla regeneracji organizmu. Ciągłe pobudki w nocy spowodowane hałasem skrzypiącego łóżka sprawiają, że nasz sen nie przebiega spokojnie. Oczywiście w tej sytuacji, nie zawsze jesteśmy zmuszeni do zakupu nowego mebla. Warto wówczas sprawdzić co jest powodem występowania problemu, bo może się okazać, że w łatwy sposób możemy się z tym uporać. Zatem dlaczego łóżko skrzypi? Jakie mogą być przyczyny uciążliwego skrzypienia łóżka?

Czytaj też: Jakie łóżko do sypialni wybrać?
Sprawdź również: Jak wybrać łóżko tapicerowane?
Wejdź na: Wysokość łóżka z materacem – jaka jest optymalna?

Co zrobić, żeby łóżko nie skrzypiało? Sprawdź stelaż!

Otóż często problem tkwi właśnie w stelażu. Drewniane listwy mają to do siebie, że z czasem mogą ulec poluzowaniu. Jest to spowodowane schnięciem drewna, zwłaszcza w ciepłe, upalne dni. Jak poradzić sobie ze skrzypiącym stelażem? Należy dokładnie dokręcić wszystkie śruby i mocowania. Dodatkowo na drewnianych łączeniach można użyć silikonowych podkładek, które będą zapobiegać powstawaniu luzów, a tym samym skrzypieniu. Ponadto warto zabezpieczyć również śruby za pomocą gumowych lub plastikowych podkładek.

Jeżeli jednak podstawę łóżka stanowi stelaż metalowy, a mimo to właśnie on powoduje skrzypienie łóżka, wówczas naszą uwagę musimy skupić na naoliwieniu łączeń. W tym celu wystarczy zastosować zwykły olej lub specjalny preparat, który będzie zapobiegał tarciom. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że stelaż jest powodem występowania skrzypiących dźwięków, a wyżej opisane metody nie pomogą, należy wymienić stary, zużyty stelaż na nowy.

Więcej na: Jaki stelaż do łóżka wybrać?

Skrzypiące łóżko – problem z materacem?

Jednakże może okazać się, że to sam materac zaburza nasz spokojny sen. Zatem jeśli problem tkwi w samym materacu, wówczas należy wymienić go na nowy. W przypadku nowego materaca winą jest wada fabryczna. Jednak jeśli materac skrzypi po kilku latach użytkowania, wówczas oznacza to, że jest już stary i uległ zużyciu. W tej sytuacji pewnie wielu z nas zastanawia się jaki materac wybrać, aby służył nam przez długie lata i co najważniejsze – aby nie skrzypiał. Warto skorzystać z porad doradców w salonie, którzy pomogą dobrać materac do budowy ciała i indywidualnych preferencji.

Sprawdź również: Odkształcony materac – jak zapobiegać?

Sposób na skrzypiące łóżko? Nowy materac!

Jak wiadomo, na rynku dostępnych jest wiele modeli i często nie wiemy, na jaki się zdecydować. Dlatego w pierwszej kolejności przeanalizujmy wnętrze materaca. Otóż okazuje się, że przyczyną skrzypienia są często te modele, których struktura składa się ze sprężyn. To one są powodem nieprzyjemnych odgłosów. Dotyczy to głównie sprężyn bonellowych. Wówczas pod wpływem ciężaru ciała uginają się, wydając przy tym hałas. Oczywiście ich cena jest zwykle dość niska, co niejednokrotnie kusi klienta. Jednak pamiętajmy, że warto zainwestować w przyjemny sen, bo jak wiemy stanowi on aż 1/3 naszego życia.

Jeżeli jednak zależy nam na kupnie materaca sprężynowego, to możemy zdecydować się na modele kieszeniowe, w których konstrukcja przebiega w taki sposób, że sprężyny umieszczone są w osobnych kieszonkach, dzięki czemu nie ocierają się jedna od drugiej. Więcej o różnicach i podobieństwach materacy piankowych i sprężynowych przedstawiliśmy w poprzednim artykule: Materac piankowy czy sprężynowy, jaki wybrać?

Przed zakupem nowego materaca warto skorzystać z porad ekspertów, którzy na pewno podpowiedzą jaki model wybrać i dobiorą go do indywidualnych preferencji. Pamiętajmy, że skrzypiące łóżko źle wpływa na nasze samopoczucie, dlatego nie warto bagatelizować tego problemu i jak najszybciej znaleźć sposób na skrzypiące łóżko!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *