co ile zmieniać pościel w sypialni

Czyste i pachnące środowisko snu to idealne miejsce do codziennego odpoczynku. Miła w dotyku pościel w towarzystwie wygodnych poduszek sprawia, że nasz organizm lepiej się regeneruje, a my mamy poczucie przebywania w higienicznym środowisku. Jednak, aby powierzchnia do snu zawsze pozostawała na tak wysokim poziomie, należy o nią właściwie dbać i koniecznie co jakiś czas odświeżać. Jak często prać pościel? Co ile zmieniać pościel? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jaką pościel wybrać?
Dowiedz się więcej: Pościel satynowa czy bawełniana – która lepsza?
Przeczytaj: Jaki materiał na pościel wybrać?

Dlaczego należy regularnie zmieniać pościel?

Konsekwencją rzadkiej zmiany pościeli mogą być przede wszystkim zagnieżdżone szkodliwe bakterie i roztocza. W trakcie odpoczynku nasze ciało wydziela pot, a włosy i nadmierny naskórek pozostają na pościeli. Rezultatem tych procesów może być nie tylko nieprzyjemny zapach, ale i powstawanie chorób skórnych, alergii, czy problemów z oddychaniem. Zatem, co ile zmieniać pościel, aby nasze środowisko snu było zawsze przyjazne i czyste?

Pościel Pan Materac satyna bawełniana beżowa Pościel Pan Materac satyna bawełniana ciemny turkus
Pościel Pan Materac satyna bawełniana beżowa Pościel Pan Materac satyna bawełniana ciemny turkus

Sprawdź również: Jak prać pościel – w jakiej temperaturze prać pościel?

Jakie są negatywne skutki braku zmiany pościeli?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, co ile zmieniać pościel, pomyślmy także nad tym, co ile powinno się prać pościel, aby nie przynosiła ona negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Wydawać by się mogło, że kwestia jak często zmieniać pościel to sprawa wyłącznie subiektywna, zależąca od poziomu naszej tolerancji na nieco wyeksploatowane już środowisko snu.

Takie myślenie jest perfekcyjną wiadomością dla znajdujących się w kołdrach, poduszkach, czy prześcieradłach bakterii. Zazwyczaj dają one o sobie znać, kiedy miejsce do odpoczynku zaczyna wydzielać przykre zapachy.

Wszelkiego rodzaju drobnoustroje powstają w naszej pościeli jednak dużo wcześniej. To właśnie dlatego tak bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się, jak często powinno się zmieniać pościel, aby uniknąć przebywania w przestrzeni, która jest zwyczajnie brudna i niehigieniczna.

Przeczytaj: Pościel dla alergików, jaką wybrać?

Pościel Pan Materac satyna bawełniana granatowa Pościel Pan Materac satyna bawełniana biała
Pościel Pan Materac satyna bawełniana granatowa Pościel Pan Materac satyna bawełniana biała

Przeczytaj: Gramatura pościeli – jaka będzie najlepsza?

Jak często zmieniać pościel?

Pozostając w temacie regularnej zmiany pościeli, skupmy się przede wszystkim na pozytywnych aspektach jej częstej wymiany. Wskazuje się, że najlepsza odpowiedź na pytanie – co ile trzeba zmieniać pościel? – to przynajmniej raz w tygodniu.

Niektóre źródła wskazują także, że najlepszym momentem na zmianę pościeli będzie czas, kiedy spaliśmy w łóżku od pięciu do sześciu razy. Niemniej kwestia, jak często należy zmieniać pościel, pozostaje w gestii użytkowników.

Niektóre osoby już po dwóch, trzech nocach czują się niekomfortowo w swojej przestrzeni do snu. Inni za to korzystają z pościeli przez miesiąc i nie jest to dla nich problemem. Jednak, aby utrzymać czystość i zapobiec różnego rodzaju chorobom, odpowiadając na pytanie, jak często należy zmieniać pościel, zdecydujmy się na przynajmniej cotygodniowy rytuał czyszczenia przestrzeni do snu i tym samym wymianę pościeli na świeżą i pachnącą.

Przeczytaj: Rozmiar pościeli – jakie są standardowe rozmiary pościeli?

Pościel Pan Materac satyna bawełniana czarna Pościel Pan Materac satyna bawełniana szara
Pościel Pan Materac satyna bawełniana czarna Pościel Pan Materac satyna bawełniana szara

Sprawdź również: Pościel na jesień – jaką wybrać?
Dowiedz się więcej: Pościel na zimę – jaka będzie odpowiednia?

Jak często prać pościel?

Równie istotny aspektem co sama zmiana pościel jest również regularne pranie pościeli. Jak często prać pościel, aby zachowała swoje walory estetyczne i użytkowe? Kwestia tego, co ile prać pościel, zależy właściwie od częstotliwości jej zmiany.

Każde odświeżanie naszego środowiska snu powinno kończyć się na praniu zdejmowanej pościeli w pralce, po to, aby jak najszybciej zlikwidować powstałe w niej bakterie oraz drobnoustroje. Wymienioną pościel zawsze wkładajmy do szafy czystą i pachnącą, a kolejna zmiana poszew odbędzie się dużo sprawniej.

Pamiętajmy jednak, że na każdej poszwie powinny znajdować się oznakowania, które wskazują, w jakiej temperaturze materiał może być prany, czy można go suszyć w bębnie oraz, czy jest on właściwy do prasowania. Stosowanie się do zaleceń producenta jest niezwykle ważne, jeśli chcemy, aby nasza pościel pozostawała w dobrej formie przez długi czas.

Regularna zmiana pościeli i jej pranie pozwoli zachować higieniczne środowisko podczas snu – wolne od bakterii i alergenów, które mogą wpłynąć na stan naszego zdrowia.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *