dyskopatia szyjna - jak spać przy bólach kręgosłupa szyjnego

Wielogodzinne obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa często prowadzi do bólu szyi, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Jest on często wynikiem choroby zwanej dyskopatią. Kiedy dolegliwość staje się uciążliwa, wymaga leczenia farmakologicznego oraz rehabilitacji, a niekiedy, gdy objawy są bardzo poważne, stosuje się leczenie operacyjne. Aby temu zapobiec, należy unikać przeciążeń. Niezwykle istotny dla odciążenia kręgosłupa szyjnego jest sposób, w jak sypiamy. Jak spać przy dyskopatii szyjnej, aby pomóc sobie w dolegliwościach bólowych? Przeczytaj i dowiedz się, czym dokładnie jest dyskopatia i jak spać przy bólu kręgosłupa szyjnego lub wtedy, gdy chcesz zapewnić sobie odpowiednie warunki odpoczynku nocnego w ramach profilaktyki.

Sprawdź również: Dyskopatia lędźwiowa – jak spać?
Dowiedz się więcej: Jaka poduszka ortopedyczna sprawdzi się najlepiej?

Dyskopatia szyjna – co to takiego?

Często praca wymaga od nas przyjmowania niedogodnej pozycji i wykonywania czynności w pochyleniu. Czasem stanowisko pracy nie jest odpowiednio dostosowane do możliwości anatomicznych człowieka, co odbija się na zdrowiu. Ponadto wielu z nas spędza sporo czasu pochylonych nad telefonem. W takich warunkach przeciążenia kręgosłupa szyjnego nietrudno o pojawienie się schorzenia krążków (czyli dysków) położonych między kręgami kręgosłupa.

Choroba ta zwana jest dyskopatią. Krążek międzykręgowy to elastyczna struktura (niczym gąbka), która zapewnia amortyzację i umożliwia ruchomość kręgosłupa. W wyniku zmian zwyrodnieniowych krążki tracą uwodnienie, które odpowiada za ich sprężystość i utrzymuje je we właściwym kształcie. Przez to krążek może wysunąć się spomiędzy kręgów, tworząc przepuklinę. Przepuklina z kolei może uciskać rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe i wówczas pojawia się ból.

Poduszka Ergo L Curem Poduszka Vitale Wave Magniflex
Poduszka Ergo L Curem Poduszka Vitale Wave Magniflex

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego w postaci mniej lub bardziej zaawansowanej dyskopatii to schorzenie, który dotyka znaczny odsetek społeczeństwa. Badania obrazowe pozwalają zdiagnozować dyskopatię u ok. 1 na 3 osoby, które ukończyły 40. rok życia, a wraz z wiekiem skala problemu rośnie.

Obserwuje się, że częstotliwość występowania dyskopatii jest też większa, gdy ktoś w rodzinie zmagał się z tą chorobą. Czynniki genetyczne mogą zatem być predyspozycją do wystąpienia dyskopatii. Może to wiązać się np. z dziedziczoną słabszą jakością tkanek tworzących dysk.

Jak spać przy bólu kręgosłupa szyjnego?

Dla łagodzenia dolegliwości związanych z dyskopatią ważna jest pozycja, w jakiej zazwyczaj śpimy. Każdy z nas ma swój ulubiony sposób spania. Jedni wolą na plecach, inni na boku, a jeszcze inni na brzuchu. Nie każda pozycja jest jednak zdrowa i odpowiednia, gdy dokucza ból szyi. Jak spać przy bólu kręgosłupa szyjnego albo jak nie spać?

Więcej na: Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Najmniej zdrowe i niekorzystne dla górnego odcinka kręgosłupa jest sypianie na brzuchu. Taka pozycja wymusza nienaturalne ułożenie szyi, która jest skręcona w bok, a czasem jednocześnie uniesiona ku górze, zwłaszcza gdy poduszka jest wysoka. Przy bólu kręgosłupa szyjnego najlepiej sypiać na wznak. W ten sposób zapewnimy prawidłowe ułożenie kręgosłupa na całej jego długości.

Poduszka Visco Balance Hilding Poduszka Cotton Deluxe Wave Magniflex
Poduszka Visco Balance Hilding Poduszka Cotton Deluxe Wave Magniflex

Jaka poduszka przy dyskopatii szyjnej?

Ważną kwestią jest też wybór poduszki do spania, która zagwarantuje zdrowy sen. Jaka poduszka przy dyskopatii szyjnej sprawdzi się najlepiej? Dobrym wyborem będą poduszki ortopedyczne. Tego rodzaju poduszki zapewniają ergonomiczne podparcie głowy, dzięki czemu pozwalają odciążyć kręgosłup szyjny.

Wysokiej jakości poduszki ortopedyczne wykonane są z pianki termoelastycznej nazywanej także pianką z pamięcią kształtu lub pianką visco. Jest to pianka, która pod wpływem nacisku i temperatury ciała dostosowuje się do budowy anatomicznej, a po ustąpieniu oddziaływania tych czynników powoli powraca do pierwotnej postaci.

Poduszka Tempur Original Smartcool Poduszka Magnigel Deluxe Wave Magniflex
Poduszka Tempur Original Smartcool Poduszka Magnigel Deluxe Wave Magniflex

Poduszki ortopedyczne mogą mieć klasyczny kształt albo posiadać charakterystyczne wypukłości. W tym drugim przypadku należy zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie. Szyję powinien podpierać niższy bok, jeśli śpimy na plecach. Ci, którzy preferują sen na boku, powinni poduszkę ułożyć odwrotnie – wyższym bokiem w kierunku ciała. Tylko w ten sposób poduszka profilowana dobrze spełni swoją funkcję.

Istotna jest również wysokość poduszki. Osoby o szczupłej budowie ciała powinny wybrać model o wysokości nieprzekraczającej 12 cm, natomiast bardziej postawne mogą sypiać na wyższych poduszkach.

Wybierając poduszkę, nie zapomnijmy o dobrym materacu. W ten sposób kręgosłup otrzyma właściwe podparcie na całej długości, a my zdrowy i komfortowy sen.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *