Pościel można różnicować na wiele sposobów. Głównym kryterium podziału jest zazwyczaj rodzaj materiału, z którego została uszyta. Jakie rodzaje tkanin są wykorzystywane w pościelach? Poznaj właściwości różnych rodzajów pościeli i wybierz świadomie pościel spełniającą Twoje oczekiwania pod każdym względem. Sprawdź i dowiedz się, jakie są rodzaje pościeli!
Sprawdź również: Rozmiar pościeli – jakie są standardowe rozmiary pościeli?
Dowiedz się więcej: Gramatura pościeli – jaka będzie najlepsza?
Spis treści
Dlaczego warto zainwestować w dobrą pościel?
Inwestycja w wysokogatunkową pościel to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Jakość pościeli ma wpływ na komfort snu, a tym samym na nasze ogólne samopoczucie. Dobrze przespana noc pomaga w regeneracji organizmu, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia pamięć i koncentrację, a także wpływa na lepsze samopoczucie psychiczne. Dobrej klasy pościel jest zatem inwestycją w lepszą jakość życia.
Kupując pościel, warto postawić na naturalne materiały. Tkaniny, takie jak bawełna czy len, są przewiewne i pomagają regulować temperaturę ciała, co jest szczególnie ważne dla osób, które łatwo się pocą lub cierpią na uderzenia gorąca.
Przeczytaj: Jaką pościel wybrać?
Pościel PAN MATERAC satyna bawełniana butelkowa zieleń | Pościel PAN MATERAC satyna bawełniana granatowa |
O czym należy pamiętać wybierając pościel do sypialni?
Pościel ma bezpośredni kontakt ze skórą, warto więc szukać poszew z certyfikowanych, ekologicznych materiałów. W ten sposób dbamy o zdrowie i jednocześnie przyczyniamy się do ochrony środowiska. W branży tekstylnej najbardziej cenione certyfikaty to m.in.:
Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard)
Jeden z wiodących na świecie standardów dotyczących wytwarzania tekstyliów z surowców organicznych. Obejmuje on rygorystyczne kryteria, które muszą być spełnione na każdym etapie produkcji: od pozyskiwania surowców z ekologicznych upraw po gotowy wyrób.
Konsumenci mogą mieć pewność, że wszelkie użyte w procesie wytwarzania dodatki (np. barwniki) są nietoksyczne i biodegradowalne, a tkanina nie zawiera metali ciężkich, formaldehydu, GMO i innych szkodliwych dla zdrowia substancji.
Certyfikat Oeko-Tex Standard 100
Międzynarodowy system testowania i certyfikacji produktów tekstylnych na każdym etapie produkcji, potwierdzający, że produkty są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na zdrowie ludzkie oraz środowisko. Obejmuje szeroki zakres parametrów bezpieczeństwa.
Materiały są sprawdzane pod kątem braku toksycznych związków i limitów substancji dozwolonych. O jakie chemikalia chodzi? Np. pestycydy, chlorofenole, formaldehyd, barwniki tekstylne wywołujące alergię kontaktową i inne.
Trzeba mieć też na uwadze, że chociaż dobra pościel może być droższa, jest trwalsza. Lepsze materiały i sposób wykonania sprawiają, że posłuży dłużej, zachowując swoją estetykę.
Sprawdź również: Jaki materiał na pościel wybrać?
Pościel ALVARO 2251 ESTELLA bawełniana | Pościel TAKOMA 6873 ESTELLA bawełniana |
Pościel bawełniana – najpopularniejszy rodzaj pościeli
Od lat niesłabnącą popularnością cieszy się pościel bawełniana. Dzięki licznym zaletom jest to wybór numer jeden wśród konsumentów na całym świecie. Bawełna jest materiałem wyjątkowo przewiewnym. Pozwala skórze oddychać, zapobiegając przegrzewaniu organizmu. Nie podrażnia, nie wywołuje uczuleń, a jej miękkość jest ceniona przez najbardziej wymagających użytkowników. Mimo swojej delikatności bawełna jest również materiałem bardzo trwałym. Pościel bawełniana może wytrzymać wiele cykli prania bez utraty koloru czy formy.
Rodzaje pościeli bawełnianych
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że bawełna nie jest jednym rodzajem tkaniny. Rodzajów tkanin bawełnianych istnieje bardzo dużo. To np. perkal, satyna bawełniana, muślin bawełniany, batyst bawełniany flanela, jersey bawełniany.
Perkal to tkanina o splocie płóciennym (w którym nitki przechodzą jedna pod drugą). Ma bardzo zwartą strukturę, w związku z czym jest zdecydowanie mocniejsza niż inne tkaniny pościelowe. Prezentuje się bardzo „naturalnie”. Jest lekko sztywna, ale mimo to przyjemna w dotyku.
Satyna bawełniana charakteryzuje się tym, że jedna jej strona jest gładka i ma połysk, dzięki czemu tkanina przypomina nieco jedwab, choć jest od niego znacznie tańsza, zaś druga strona jest matowa i mniej dekoracyjna. Materiał w dotyku wydaje się nieco chłodny, dlatego pościel z satyny bawełnianej jest idealnym wyborem na lato.
Przeczytaj: Pościel satynowa czy bawełniana – która lepsza?
Pościel EXCLUSIVE 26A MATEX satyna bawełniana | Pościel EXCLUSIVE 38A MATEX satyna bawełniana |
Muślin bawełniany powstaje ze specjalnie czesanej bawełny. Jest tkany z cienkich nici, które pozwalają uzyskać lekką, miękką, subtelną strukturę. Dzięki swojej delikatności często wykorzystywany jest w produkcji pościeli dziecięcej.
Batyst bawełniany to również lekka, bardzo cienka i przewiewna tkanina w sam raz na letnie noce, gdy dokuczają wysokie temperatury.
Flanela z kolei dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym jest idealna na zimę. Jest gruba, masywna, dobrze trzyma ciepło. Pozwala cieszyć się przyjemną miękkością. Dzięki swojej znakomitej wytrzymałości z pewnością posłuży bardzo długo bez utraty walorów estetycznych.
Jersey bawełniany nie jest natomiast tkaniną, a dzianiną, a zatem cechuje go większa rozciągliwość. Nie gniecie się łatwo w przeciwieństwie do niektórych materiałów. Jest miękki i trwały. Często wytwarza się z niego prześcieradła.
Więcej na: Jak dobrać rozmiar prześcieradła do materaca?
Jakie są inne rodzaje pościeli?
Osoby poszukujące naturalnych, zdrowych, ekologicznych rozwiązań do swojej sypialni chętnie wybierają, oprócz bawełny, len. Pościel lniana podobnie jak bawełniana zapewnia komfort termiczny. Świetnie sprawdzi się w gorące letnie noce, umożliwiając skórze swobodne oddychanie. Zimą z kolei zapewnia przyjemne ciepło. Jest więc idealna na każdą porę roku. Len jest jednym z najtrwalszych materiałów naturalnych.
Pościel jest wyjątkowo mocna i odporna na ścieranie, co sprawia, że może służyć przez wiele lat, nie tracąc przy tym na jakości. Len jest ponadto antyalergiczny, antybakteryjny i się nie elektryzuje. Duże znaczenie ma również atrakcyjna estetyka. Tkanina ma unikalną teksturę, która dodaje szczególnego charakteru każdemu wnętrzu.
Przeczytaj: Pościel na lato – jaką wybrać?
Pościel LINEN 01 MATEX lniana | Pościel LINEN 02 MATEX lniana |
Innym naturalnym materiałem jest jedwab. O ile bawełna i len są tkaninami pochodzenia roślinnego, jedwab wytwarzany jest z włókien pochodzenia zwierzęcego (pozyskiwanych z kokonów jedwabników). Tkaniny jedwabne są również oddychające, niezwykle delikatne dla ciała i włosów, cienkie, gładkie, mają efektowny połysk. Pościel jedwabną wybierają osoby, które chcą dodać odrobinę luksusu swojemu otoczeniu. Niestety, jedwab jest bardzo drogi, nie każdy może sobie na taki wydatek pozwolić, dlatego jedwabne pościele nie są wytwarzane masowo.
Oprócz naturalnych tkanin pościelowych producenci używają materiałów syntetycznych, których włókna powstają w wyniku obróbki chemicznej. To np. satyna z mikrowłókna, mikrofibra. Pościele syntetyczne niekoniecznie są dobrym rozwiązaniem dla tych, którym zależy na dobrej cyrkulacji powietrza i ekologii, ale mają swoje zalety: są wytrzymałe, nie gniotą się i można kupić je w bardzo korzystnych cenach.
Sprawdź: Pościel na zimę – jaka będzie odpowiednia?
Jakie są rodzaje pościeli?
Rodzaje pościeli można podzielić głównie ze względu na materiał, z którego są wykonane, oraz ich przeznaczenie w różnych warunkach klimatycznych. Spośród naturalnych materiałów najpopularniejszą opcją jest pościel bawełniana, oferująca szeroki wybór tkanin o różnych właściwościach, takich jak perkal, satyna, muślin, batyst, flanela i jersey. Dla tych, którzy szukają alternatywy dla bawełny, doskonałą opcją może okazać się pościel lniana lub jedwabna, które zapewniają komfort termiczny oraz wyjątkową estetykę w sypialni.
Bez względu na preferencje, inwestycja w wysokiej jakości pościel przekłada się na lepszy sen i ogólne samopoczucie, co czyni ją ważną decyzją dla zdrowia i komfortu codziennego życia.