jaka szerokość łóżka dla dwóch osób

Dobór odpowiedniego łóżka jest jedną z najważniejszych decyzji podczas urządzania sypialni. Wpływa on bezpośrednio na jakość snu, a tym samym na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Łóżko dla dwóch osób powinno być przede wszystkim wygodne i przestronne. Jaka szerokość łóżka dla dwóch osób będzie odpowiednia, aby miały wystarczająco dużo miejsca? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jakie łóżko do sypialni wybrać?
Dowiedz się więcej: Jakie są rodzaje łóżek do sypialni?

Łóżko dla dwóch osób – ile miejsca potrzeba?

Wielkość łóżka powinna być uzależniona nie tylko od naszych potrzeb, ale przede wszystkim od dostępnego miejsca w sypialni. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni sprawi, że wnętrze będzie zachęcało do relaksu. W przypadku łóżka nie należy przekładać naszego komfortu nad oszczędnością metrażu – odpowiednio szerokie łóżko zapewni nam wygodę i przełoży się na spokojny, regeneracyjny sen.

Warto również pamiętać o pozostawieniu odstępu od ściany, który umożliwi swobodne wstawanie z łóżka oraz dostęp do niego z obu stron. Rekomendowane jest, by odstęp ten wynosił minimum 70 cm. Warto także wziąć pod uwagę, czy planujemy umieścić w sypialni dodatkowe meble do przechowywania, takie jak szafki nocne.

Przeczytaj: Jak ustawić łóżko w sypialni?

łóżko dla dwóch osób - aranżacja sypialnia z łóżkiem dla dwóch osób

Jaka szerokość łóżka dla dwóch osób?

Wybierając łóżko do sypialni dwuosobowej, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim jest to wzrost i budowa ciała – osoby wysokie lub o większej budowie ciała mogą potrzebować szerszego łóżka, aby miały wystarczająco dużo miejsca do komfortowego wypoczynku.

W przypadku osób, które mają tendencję do częstej zmiany pozycji snu, niezbędne może okazać się szersze łóżko (np. łóżko 180×200 cm), które zapewni więcej przestrzeni, minimalizując ryzyko przeszkadzania partnerowi czy wybudzania go. Istotne są także nasze osobiste preferencje – niektóre osoby muszą mieć więcej wolnej przestrzeni wokół siebie, by wypocząć.

W takim przypadku również lepszym wyborem może okazać się model o szerokości 180 lub 200 cm. Takie łóżka sprawdzą się również w przypadku par, które planują lub posiadają dzieci – zapewnią odpowiednią przestrzeń i komfort podczas wspólnego snu.

Łóżko SELFOSS PAN MATERAC tapicerowane Łóżko HELLA PAN MATERAC tapicerowane
Łóżko SELFOSS PAN MATERAC tapicerowane Łóżko HELLA PAN MATERAC tapicerowane

Wybierając łóżko dla dwóch osób, należy zwrócić uwagę na standardowe modele łóżek dwuosobowych, zwane potocznie łóżkiem małżeńskim. W standardzie mówimy o dwóch wielkościach: 140×200 cm lub 160×200 cm, a dla osób pragnących maksymalnego komfortu – 180×200 cm, a nawet 200×200 cm.

Dowiedz się więcej: Wymiary łóżka do sypialni — jaki rozmiar łóżka wybrać?

Czy łóżko 140×200 wystarczy dla dwóch osób?

Dysponując niewielką sypialnią, warto wziąć pod uwagę wybór łóżka o wymiarach 140×200 cm. Taki model może wystarczyć dla dwóch osób, jednak komfort zależy od przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz nawyków snu danej pary. Jeśli obie osoby są raczej drobne i szczupłe, łóżko 140×200 cm będzie dobrym wyborem, który zapewni komfort użytkowania. Przede wszystkim sprawdzą się w przypadku par, które mają spokojny sen.

Natomiast jeśli jedna z osób często zmienia pozycję lub rozpycha się w łóżku, może być ciasno. Najczęściej mniejsze łóżko jest wyborem koniecznym ze względu na ograniczoną przestrzeń w sypialni. W takim przypadku trzeba rozważyć kompromis między komfortem a dostępnym miejscem. Warto zastanowić się nad tym, co jest najważniejsze, aby zapewnić sobie komfortowy sen.

Sprawdź również: Łóżko do małej sypialni – jakie wybrać?

łóżko dla dwóch osób - aranżacja sypialnia z łóżkiem dla dwóch osób

Łóżko 160 – optymalna szerokość łóżka dla 2 osób

Łóżko o wymiarach 160×200 cm stanowi idealny wybór do sypialni dla pary, łącząc w sobie funkcjonalność i komfort. Jest to najczęściej wybierany model łóżka dwuosobowego. Jego wymiary pozwalają na swobodę ruchów, co jest niezwykle istotne dla wygodnego wypoczynku, zwłaszcza dla tych, którzy często zmieniają pozycję snu. Łóżko o wymiarach 160×200 cm jest na tyle duże, aby zapewnić wygodę, ale jednocześnie nie zajmuje zbyt wiele miejsca w sypialni, co czyni je praktycznym wyborem również do mniejszych pomieszczeń.

Jest to rozwiązanie, które pozwala na zachowanie odpowiedniej ilości przestrzeni na inne meble oraz swobodne poruszanie się po pokoju, w przypadku sypialni o standardowych wymiarach.

Dzięki swojej wielkości, łóżko 160×200 cm stanowi również idealne tło dla stylowych aranżacji sypialni, harmonijnie wpisując się w różnorodne style wnętrzarskie – od nowoczesnych, przez skandynawskie, po klasyczne. Co więcej, w takim rozmiarze każde łóżko będzie pięknie się prezentowało – bez względu na to, czy wybierzemy masywny model tapicerowany, czy minimalistyczny, drewniany np. w stylu skandynawskim.

Przeczytaj: Wysokość łóżka z materacem – jaka jest optymalna?

Łóżko LOFT NEW DESIGN tapicerowane Łóżko VIK PAN MATERAC tapicerowane
Łóżko LOFT NEW DESIGN tapicerowane Łóżko VIK PAN MATERAC tapicerowane

Łóżko 140 czy 160 – które wybrać dla dwóch osób?

Wybór łóżka powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i warunków mieszkaniowych. Dla osób z ograniczoną przestrzenią i budżetem, łóżko o szerokości 140 cm może być wystarczającym rozwiązaniem, chociaż nieco mniej komfortowym dla dwóch osób.

Natomiast łóżko 160 cm zapewnia większą wygodę i przestrzeń, co przekłada się na lepszą jakość snu, ale wymaga większego metrażu sypialni. Warto dokładnie przemyśleć swoje priorytety i możliwości, aby dokonać najlepszego wyboru.

łóżko dla dwóch osób - aranżacja sypialnia z łóżkiem dla dwóch osób

Łóżko o szerokości 140 czy 160 cm – które wybrać?

Łóżko o szerokości 140 cm jest często określane jako łóżko podwójne lub półtoraosobowe. Jego główną zaletą jest kompaktowy rozmiar, który idealnie sprawdza się w mniejszych sypialniach lub w mieszkaniach, gdzie przestrzeń jest ograniczona.

Wybierając łóżko o szerokości 140 cm, można zaoszczędzić miejsce, co pozwala na lepszą organizację przestrzeni i umieszczenie dodatkowych mebli. Jest to również korzystna opcja finansowa, gdyż łóżka i materace o tym rozmiarze są zazwyczaj tańsze niż ich większe odpowiedniki.

Jednakże, dla dwóch osób, łóżko 140 cm może być nieco za wąskie, szczególnie para ceni sobie przestrzeń osobistą podczas snu. Może to prowadzić do dyskomfortu, zwłaszcza jeśli jeden z partnerów ma tendencję do częstego poruszania się w nocy.

Sprawdź: Ceny łóżek – ile kosztuje łóżko?

Łóżko BLACK LOFT NEW ELEGANCE Łóżko MODELLO NEW ELEGANCE
Łóżko BLACK LOFT NEW ELEGANCE Łóżko MODELLO NEW ELEGANCE

Łóżko o szerokości 160 cm, oferuje znacznie więcej przestrzeni do spania. Jest to standardowa szerokość łóżek dwuosobowych, która zapewnia odpowiednią wygodę i komfort. Dzięki dodatkowym 20 cm szerokości, każdy z partnerów ma więcej miejsca na swobodne obracanie się i znalezienie wygodnej pozycji do snu.

To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla par, które potrzebują więcej przestrzeni do wypoczynku i chcą uniknąć przypadkowych wybudzeń w nocy. Minusem może być jednak konieczność posiadania większej sypialni, gdyż łóżko 160 cm zajmuje więcej miejsca. Ponadto, koszty zakupu łóżka oraz materaca o tym rozmiarze są zazwyczaj wyższe w porównaniu do łóżka 140 cm.

Szerokość łóżka dla 2 osób

Szerokość łóżka dla dwojga ma istotne znaczenie dla komfortu i jakości snu. Dostępne na rynku rozmiary łóżek oferują różnorodne opcje, które mogą zaspokoić różne preferencje. Decyzję warto podjąć, biorąc pod uwagę zarówno dostępne miejsce, jak i potrzeby użytkowników.

Niezależnie od wyboru, najważniejsze jest, aby oboje partnerzy czuli się swobodnie i wypoczęli każdej nocy. Warto zatem dokładnie przemyśleć wszystkie plusy i minusy danego modelu i wybrać taki, który spełni wszystkie oczekiwania.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *