Co zrobić gdy materac jest za twardy

Wybierając materac, należy pamiętać o jego odpowiedniej twardości dopasowanej do naszych potrzeb i wagi. Jest to bardzo istotne, gdyż źle dobrany materac nie będzie dawał nam prawidłowego podparcia dla kręgosłupa, a długotrwałe spanie na nim będzie w przyszłości skutkowało bólami. W takim razie, co zrobić jak materac jest za twardy?

Czytaj też: Materac twardy czy miękki – na jaki się zdecydować?
Sprawdź również: Co zrobić, gdy materac jest zbyt miękki?
Wejdź na: Twarde materace – dla kogo są zalecane?

Zbyt twardy materac – negatywne skutki

Na zbyt twardym materacu będzie dochodziło do ucisku bioder, barków, ramion, co może być przyczyną cierpnięcia i drętwienia tych części ciała, jak również kończyn. Taki problem spowodowany jest słabym przepływem krwi, która przez ucisk poszczególnych części ciała nie może swobodnie docierać do końca kończyn. Co więcej, jeśli materac jest zbyt twardy to u osób bardziej wrażliwych, starszych z delikatną skórą lub tych, które bardzo dużo czasu spędzają w łóżku, mogą pojawiać się odleżyny. Na takim materacu będziemy się ciągle wiercić, szukając najkorzystniejszej dla nas pozycji, która obniży napięcie mięśniowe i pozwoli nam się odprężyć. Niestety przy nieodpowiedniej powierzchni spania może okazać się to niemożliwe.

Przy naprawdę twardym materacu warto pomyśleć o jego wymianie na nowy, lepiej dopasowany do naszej wagi. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Dla uniknięcia wysokich kosztów wymiany materaca możemy spróbować wykonać kilka zabiegów, które pomogą nam go zmiękczyć. Warto zrobić to najszybciej jak to tylko możliwe, ponieważ każda noc na zbyt twardym materacu będzie potęgować problemy ze spaniem. Nasz sen zostanie zaburzony, przez co możemy częściej odczuwać zdenerwowanie, irytację, zmęczenie, spadek odporności oraz koncentracji, co w efekcie przełoży się na zdecydowanie mniejszą efektywność podczas codziennych zajęć i obowiązków.

Co zrobić, gdy materac jest za twardy?

Pierwszą kwestią, o którą należy zadbać, jest odpowiednio dobrany stelaż. Powinien być on elastyczny, najlepiej z możliwością regulacji twardości. Taki stelaż bardzo dobrze współpracuje z niemal każdym materacem. Wpływa na większą elastyczność powierzchni spania, dzięki czemu uzyskujemy większe poczucie komfortu. Warto też wiedzieć, że taki stelaż wpłynie na dłuższą żywotność naszego materaca.

Istotne jest także to, z jakiego rodzaju pianki wykonana jest wierzchnia warstwa materaca. Jeżeli na powierzchni znajduje się pianka termoelastyczna, to wpływ na jej twardość będzie mieć temperatura otoczenia. Im temperatura niższa tym materac twardszy. Czasami warto podnieść trochę temperaturę w sypialni, dzięki czemu materac lekko zmięknie i lepiej dopasuje się o naturalnej sylwetki.

Jeśli te zabiegi nie przyniosą oczekiwanych efektów, należy pomyśleć o dodatkowej warstwie w postaci materaca nawierzchniowego zwanego również nakładką, topperem czy topem. Najlepszym rozwiązaniem będzie nakładka z pianki termoelastycznej, która bardzo indywidualnie dopasuje się do naszego ciała, obniżając napięcie mięśniowe, dając rozluźnienie i polepszając przepływ krwi. Dobrą opcją będzie również materac nawierzchniowy z pianki lateksowej lub wysokoelastycznej. Topper na materac obok wpływu na poziom twardości, wyrówna powierzchnię spania, jak również ochroni materac główny przed nadmiernym i szybszym zużyciem, dzięki czemu unikniemy kolejnego wydatku na nowy materac.

Odpowiednia twardość powierzchni spania jest jednym z głównych czynników, który wpływa na jakość i komfort naszego snu. Należy zwrócić szczególną uwagę na poziom twardości, jakim charakteryzuje się wybrany przez nas materac, aby zadbać o prawidłowe podparcie naszego ciała, a co za tym idzie o nasze zdrowie i codzienne samopoczucie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *