Bezsenność - dlaczego nie mogę zasnąć

Sen jest jedną z podstawowych funkcji naszego organizmu. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie, zdrowy rozwój oraz pomaga odpowiednio zregenerować organizm po całym dniu obowiązków, nauki czy pracy. W bardzo dużym stopniu wpływa na nasze codzienne samopoczucie. Coraz częściej jednak wielu ludziom zaczyna doskwierać poważna dolegliwość, jaką jest bezsenność. Problem z zasypianiem dotyka coraz większą ilość osób. Przez nieprzespaną wcale lub nie w pełni noc możemy odczuwać mniejszą energię, nasza wydajność i koncentracja będzie obniżona. Warto poznać bliżej przyczyny i objawy bezsenności, aby lepiej zrozumieć, dlaczego nie mogę zasnąć w ciągu nocy i jak z tym problemem skutecznie walczyć.

Czytaj też: Problemy ze wstawaniem rano – z czego wynikają?
Sprawdź również: Drzemka w ciągu dnia, ile powinna trwać?
Wejdź na: Objawy niewyspania i jego skutki!

Dlaczego nie mogę zasnąć?

Dlaczego nie mogę spać w nocy? Jest to coraz częstsze pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Problemy z zasypianiem mogą wynikać z wielu rzeczy. Zaczynając od warunków panujących w sypialni, diety, aktywności w ciągu dnia kończąc na chorobach mogących wywoływać bezsenność.

Wpływ na nasz sen ma wiele czynników, warto zastanowić się i przeanalizować, które elementy mogą negatywnie oddziaływać na nasz organizm i zaburzać prawidłowy rytm. Sen jest jednym z najistotniejszych elementów regeneracji naszego organizmu!

Wejdź na: Domowe sposoby na sen – jak szybko zasnąć w nocy?
Sprawdź również: Sen polifazowy – co to takiego?

bezsenność - dlaczego nie mogę zasnąć

Przeczytaj: Parasomnia – co to jest?

Bezsenność – codzienne problemy ze snem!

Czym tak właściwie jest bezsenność? Należy pamiętać, że bezsenność nie objawia się całkowitym brakiem snu, objawia się również skróceniem czasu snu, jak i częstym wybudzaniem w trakcie nocy. Jest to dolegliwość, która objawia się nie tylko samym problemem z zasypianiem, ale również z brakiem możliwości utrzymania ciągłego głębokiego snu.

Nasz organizm podczas niepełnego snu nie ma możliwości na odpowiednią regenerację. Bezsenność jest chorobą cywilizacyjną, według statystyk problem z zasypianiem dotyka coraz większą ilość dorosłych osób. Długotrwałe problemy mogą przełożyć się zarówno na kondycję fizyczną, jak i wpłynąć negatywnie na samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Sprawdź: Drzemka w ciągu dnia, ile powinna trwać?
Przeczytaj: Głęboki sen – ile powinien trwać?

bezsenność - dlaczego nie mogę zasnąć

Sprawdź: Brak snu w nocy – jakie są skutki małej ilości snu?

Przyczyny bezsenności i jej objawy

Przyczyn bezsenności może być bardzo wiele. Nadmierny stres, nieodpowiednia dieta, nerwica, depresja, przyjmowane leki, zaburzenia w wydzielaniu melatoniny, jak również czynniki zupełnie zewnętrzne jak hałas, zbyt wysoka temperatura, ekspozycja na ostre światło to tylko nieliczne elementy, które mogą mieć wpływ na zaburzenia podczas zasypiania, jak i samego snu. Przyczyna może również leżeć w używkach jak nadmierne spożycie kawy, napojów energetycznych czy też alkoholu.

Sprawdź również: Ile powinno się spać?
Wejdź na: Jak poprawić jakość snu?

Objawów bezsenności również może być bardzo dużo. Bezsenność może objawiać się trudnością i problemem z zaśnięciem, jak i snem złej jakości, który nie przynosi odpowiedniego odpoczynku. Częste wybudzanie w nocy, nocne koszmary, ból głowy, brak ciągłego głębokiego snu również mogą świadczyć o objawach bezsenności.

Należy jednak pamiętać, że jednorazowe problemy z zaśnięciem nie świadczą od razu o poważniejszym problemie. Jeśli zauważymy, że objawy bezsenności utrzymują się przez dłuższy czas lub występują regularnie, należy obowiązkowo skonsultować się z lekarzem, aby lepiej poznać przyczyny i w razie konieczności poddać się leczeniu.

Czytaj też: Jaka jest optymalna temperatura do spania?

bezsenność - dlaczego nie mogę zasnąć

Sposoby na bezsenność – jak rozwiązać problem z zasypianiem?

To, w jakich warunkach śpimy, w bardzo dużej mierze przekłada się na higienę snu. W sypialni musimy zapewnić sobie optymalne środowisko do wyciszenia i relaksu przed snem. Przede wszystkim należy zadbać o świeżość – w sypialni musi być zachowana odpowiednia temperatura oraz wilgotność.

Należy regularnie wietrzyć sypialnię, aby dostarczyć do niej jak najwięcej świeżego powietrza. Kolejna kwestia to regularność. Przez rozbity rytm dobowy nasz organizm nie może się odpowiednio przystosować. Zaleca się wstawać rano i kłaść wieczorem o tych samych godzinach.

Przeczytaj: Higiena snu – co to jest?
Dowiedz się więcej: Zdrowy sen – o czym należy pamiętać?

Równie istotną kwestią jest odrzucenie wszelkich urządzeń elektronicznych. Laptop, telewizor i telefon komórkowy emitują światło zaburzające wydzielanie melatoniny. Nie można też zapomnieć o ograniczeniu używek przed snem jak kawa, mocna herbata czy alkohol. Przed snem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą napary ziołowe. Gdy domowe sposoby nie przyniosą efektu, koniecznie należy udać się do specjalisty. Problemu bezsenności nie można bagatelizować!

Similar Posts

1 Comments

  1. W moim przypadku powodem problemów ze snem było wieczorne objadanie się. na noc potrafiłem zjeść dość spory posiłek przed snem i potem pojawiły się problemy z zasypianiem. Co bym nie robił, nic nie pomagało, dopiero po przeczytaniu tego artykułu zdałem sobie sprawę co jest bezpośrednią przyczyną mojej bezsenności i staram się tak jak tam piszą jeść ostatni posiłek 2-3 godziny przed snem i staram się żeby był jak najbardziej lekkostrawny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *