jaki materac sprężynowy czy piankowy?

Materac piankowy czy sprężynowy? Jest to jedno z tych pytań, na które nie ma prostej odpowiedzi. Wybór materaca jest bardzo indywidualną kwestią, ponieważ każdy z nas ma inne odczucia twardości czy komfortu. Różnimy się wagą, wzrostem oraz budową ciała. Szukając odpowiedzi, najlepiej udać się do salonu, gdzie będziemy mogli liczyć na pomoc fachowców, ale przede wszystkim przetestować materace na „własnej skórze”. Warto dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy tymi materacami oraz jakimi właściwościami się charakteryzują. Sprawdź i dowiedz się, który materac będzie dla Ciebie lepszy – materac piankowy czy sprężynowy!

Przeczytaj: Jaki materac wybrać?
Sprawdź również: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?
Wejdź na: Jakie są rodzaje materacy?

Materac sprężynowy czy piankowy – który lepszy?

Materace piankowe i sprężynowe to dwie główne kategorie materacy, z każdą z nich wiążą się unikalne cechy i zalety. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj jest lepszy. Zarówno materace z wkładem piankowych, jak i modele sprężynowe wyróżniają się cechami i właściwościami, które zapewniają komfortowy i zdrowy sen. Wybór rodzaju materaca do spania zależny jest od wielu indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.

Czym charakteryzują się materace z wkładem sprężynowym?

Należy pamiętać, że technologie materacy wciąż się rozwijają, a producenci oferują nowe rozwiązania. Materace sprężynowe nie są sobie równe, ponieważ w zależności od wypełnienia inaczej się zachowują. Sprężyny dzielimy na bonellowe, typu pocket oraz multipocket.

Sprężyny bonellowe działają powierzchniowo, co powoduje ugięcie większej powierzchni materaca. W materacach bonellowych nie spotkamy stref twardości, a ciężar rozkłada się równomiernie na sąsiednie sprężyny.

Wypełnienie pocket oraz multipocket to najnowsza propozycja producentów. Charakteryzują się tzw. „kieszonkami”, w których umieszczone zostały sprężyny, działające indywidualnie, niezależnie od siebie, w zależności od miejsca nacisku. Takie rozwiązanie będzie idealne dla wszystkich, którzy szukają w materacu dokładnego i stabilnego podparcia ciała.

Sprawdź również: Jakie są rodzaje sprężyn w materacach?
Przeczytaj: Materac bonellowy czy kieszeniowy – który lepszy?

Materace kieszeniowe stanowią popularny wybór wśród osób poszukujących wysokiego komfortu snu. Ich unikalna konstrukcja przynosi zarówno liczne zalety, jak i pewne ograniczenia.

Materac Original Multi Pan Materac Materac Hilding Pasobole
Materac Original Multi Pan Materac Materac Pasodoble Hilding

Zalety materacy z wkładem kieszeniowym

doskonałe dopasowanie do ciała – każda sprężyna kieszeniowa pracuje niezależnie, co umożliwia precyzyjne dostosowanie się materaca do kształtu ciała. To sprawia, że materace te doskonale redukują punkty nacisku, co może być szczególnie korzystne dla osób z dolegliwościami bólowymi,

minimalne przenoszenie ruchu – dzięki izolacji ruchu, materace kieszeniowe są idealne dla par. Ruch jednej osoby nie przenosi się na drugą stronę łóżka, co zapewnia spokojny sen bez niepotrzebnych zakłóceń,

wysoka trwałość – nowoczesne sprężyny kieszeniowe są zazwyczaj wykonane z wytrzymałego materiału, co przekłada się na długotrwałą użyteczność materaca. Dzięki temu są one często uznawane za inwestycję w zdrowy sen na lata,

dobra wentylacja – konstrukcja materacy kieszeniowych sprzyja swobodnemu przepływowi powietrza, co jest istotne dla utrzymania optymalnej temperatury podczas snu. To z kolei może przyczynić się do redukcji potliwości i zapewnienia komfortowego otoczenia do spania,

różnorodność wyboru – rynek materacy oferuje szeroki wybór, zarówno pod względem twardości, jak i właściwości wynikających z warstw pianek np. pamięciowej czy lateksowej. To umożliwia znalezienie modelu idealnie dopasowanego do indywidualnych preferencji.

Sprawdź: Dla kogo są materace kieszeniowe?

Materac Atut Pan Materac Materac Zorba Hilding
Materac Atut Pan Materac Materac Zorba Hilding

Wady materacy z wkładem kieszeniowym

wysoka cena – wysokiej jakości materace kieszeniowe zazwyczaj należą do wyższej półki cenowej. W porównaniu do innych rodzajów materacy, mogą być bardziej kosztowne, co może stanowić barierę dla niektórych kupujących,

waga – ze względu na solidną konstrukcję i liczne sprężyny, materace kieszeniowe mogą być cięższe niż inne rodzaje materacy. To może sprawić trudności przy przenoszeniu czy obracaniu materaca,

potencjalna utrata wsparcia – w przypadku niewłaściwego użycia (np. umieszczenia materaca na niewłaściwym podłożu), materace kieszeniowe mogą utracić swoje pierwotne właściwości, co wpłynie na komfort snu. Dlatego istotne jest, aby używać ich zgodnie z zaleceniami producenta.

Dowiedz się więcej: Jaki stelaż pod materac kieszeniowy?

Czym charakteryzują się materace piankowe?

Materace piankowe zdobywają uznanie wśród klientów ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Czym wyróżniają się materace z wkładem piankowym?

Zalety materacy piankowych

doskonałe dopasowanie do ciała – materiały piankowe, zwłaszcza pianki z pamięcią, dostosowują się do kształtu ciała, eliminując punkty nacisku. To zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru, co może przyczynić się do redukcji bólu pleców i stawów,

higieniczność – wiele materacy piankowych wykonanych jest z materiałów hipoalergicznych, co oznacza, że są one mniej podatne na gromadzenie alergenów, takich jak roztocza czy kurz. To sprawia, że są one bezpieczne i odpowiednie dla osób z alergiami,

trwałość – dobrej jakości materace piankowe charakteryzują się wysoką trwałością. Materiały używane do ich produkcji są odporne na odkształcenia i utrzymują swoje właściwości przez długi czas, co przekłada się na długotrwałe zadowolenie z użytkowania,

wiele rodzajów materacy do wyboru – materace piankowe dostępne są w wielu konfiguracjach, od materacy wykonanych w całości z jednego materiału po nowoczesne materace z kombinacji kilku materiałów piankowych.

Wejdź na: Materac piankowy czy lateksowy, który wybrać?
Przeczytaj: Pianka Memory – co to takiego?

Materac Original Thermo Pan Materac Materac Hilding Salsa
Materac Original Thermo Pan Materac Materac Salsa Hilding

Przeczytaj: Materac lateksowy czy sprężynowy – który wybrać?

Wady materacy piankowych

wysoka cena – materace piankowe, zwłaszcza te z zaawansowanymi technologiami, mogą być kosztowne w porównaniu do innych rodzajów materacy,

potencjalna zapachy – nowe materace piankowe mogą wydzielać charakterystyczny zapach. Choć jest to zjawisko tymczasowe, może być uciążliwe dla niektórych osób. Regularne wietrzenie pomaga zminimalizować ten problem.

Materac kieszeniowy czy piankowy – podobieństwa i różnice

Zarówno materace sprężynowe, jak i piankowe oferują unikalne cechy, a wybór pomiędzy nimi zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Materac piankowy czy sprężynowy? Poznaj najważniejsze podobieństwa oraz różnice.

Podobieństwa

Zarówno materace sprężynowe, jak i piankowe oferują świetne dopasowanie powierzchni spania do kształtu ciała. Materace piankowe dzięki elastycznym materiałom dopasowują się precyzyjnie, eliminując punkty nacisku, podczas gdy sprężyny kieszeniowe działają indywidualnie, dostosowując się do konturów ciała, w zależności od stopnia nacisku.

Oba rodzaje materacy mogą być zaprojektowane z myślą o efektywnej wentylacji. Materace piankowe dzięki strukturze komórkowej mogą ułatwiać przepływ powietrza, podobnie jak sprężyny w materacach sprężynowych, które pozwalają na swobodny przewiew.

Sprawdź również: Jak dobrać materac do wagi i wzrostu?

Różnice

Materace z wkładem kieszeniowym zazwyczaj przewyższają materace piankowe pod względem izolacji ruchu. Nowoczesne sprężyny minimalizują przenoszenie ruchu, co jest korzystne dla par, szczególnie gdy jedna osoba jest bardziej ruchliwa podczas snu.

Materace sprężynowe, zwłaszcza te wykonane z trwałych materiałów, mogą być bardziej odporne na utratę wsparcia w porównaniu do materacy piankowych. Niemniej jednak, materace piankowe, szczególnie te z zaawansowanymi technologiami, mogą być droższe.

Materac Tempo Pan Materac Materac Enyo Janpol
Materac Tempo Pan Materac Materac Enyo Janpol

Czy pianka jest lepsza od sprężyn?

Pianka wysokoelastyczna, termoelastyczna, lateks – którą wybrać, jaka będzie dla nas najlepsza? Tak jak w przypadku sprężyn, nie ma jednego rozwiązania. Pamiętajmy, że również tutaj napotkamy się ze znaczącymi różnicami w komforcie. Pianka termoelastyczna charakteryzuje się dokładnym dopasowaniem oraz precyzyjnym podparciem. Daje efekt statyczny, ale o odróżnieniu od sprężyny, w materacu w pełni piankowym możemy mieć twardsze odczucie i powolniejsze w powrocie do swojej pierwotnej postaci. Pianka termoelastyczna zawsze wraca do swojej pierwotnej formy. Oczywiście czas reakcji zależy od gęstości piany.

Kolejne rozwiązanie zainteresować może osoby, które cenią higieniczne podłoże snu. Pianka lateksowa ceniona jest ze względu na właściwości chroniące przed gromadzeniem i namnażaniem alergenów. Będzie to rozwiązanie dla osób, które nie preferują efektu „wtapiania się” w materac. Lateks wyróżnia się elastycznością oraz sprężystością, dzięki czemu zapewnia odpowiednie podparcie ciała podczas snu.

Pianka wysokoelastyczna jest natomiast dla zwolenników sztywnej powierzchni spania. Zdecydowanie jest to materac dla tych, którzy preferują nieco twardsze podłoże snu. Jest to gęsta piana, która w wielu modelach tworzy stabilny i wytrzymały na odkształcenia rdzeń materaca.

Sprawdź również: Materace z pianki wysokoelastycznej – wady i zalety!

Materac Sirona Janpol Materac Wenus Janpol
Materac Sirona Janpol Materac Wenus Janpol

Jaki materac wybrać piankowy czy sprężynowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie który materac jest lepszy, sprężynowy czy piankowy? Wybór materaca nie jest prosty, a jednak bardzo ważny. Nie tylko chodzi tutaj o samopoczucie, ale przede wszystkim o zdrowie. Prawidłowe podparcie ciała z zachowaniem odpowiedniego komfortu snu to klucz do zdrowego i efektywnego wypoczynku podczas snu.

Jeżeli zainteresujemy się tym wystarczająco wcześnie i zadbany, aby nasze ciało odpoczywało, możemy uniknąć bólu odcinka lędźwiowego, odcinka szyjnego oraz napięcia mięśni. Zastanawiając się, który materac będzie dla nas lepszy – materac piankowy czy sprężynowy – warto skorzystać z możliwości przetestowania materacy w salonie i uzyskania porad od specjalistów. Zadbajmy o to, aby materac był dla nas „szyty na miarę”!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *