jaki materac sprężynowy czy piankowy?

Co lepsze piana, czy sprężyna? Jest to jedno z tych pytań, na które nie ma prostej odpowiedzi. Wybór materaca jest bardzo indywidualną kwestią, ponieważ każdy z nas ma inne uczucie twardości czy miękkości. Różnimy się wagą, wzrostem oraz budową ciała. Szukając odpowiedzi, najlepiej udać się do salonu, gdzie będziemy mogli liczyć na pomoc fachowców, ale przede wszystkim przetestować materace na „własnej skórze”. Materac piankowy czy sprężynowy? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez klientów. Warto dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy tymi materacami oraz jakimi właściwościami się charakteryzują.

Czytaj też: Materac piankowy czy lateksowy, który wybrać?
Sprawdź również: Materace z pianki wysokoelastycznej – wady i zalety!
Wejdź na: Dla kogo są materace kieszeniowe?

Materac sprężynowy czy piankowy, który lepszy?

Należy pamiętać, że technologie materacy wciąż się rozwijają, a producenci oferują nowe rozwiązania. Materace sprężynowe nie są sobie równe, ponieważ w zależności od wypełnienia inaczej się zachowują. Sprężyny dzielimy na bonell, pocket oraz multipockiet.

Bonella działa powierzchniowo co powoduje ugięcie większej powierzchni materaca. W bonellach nie spotkamy stref twardości, a ciężar rozkłada się równomiernie na sąsiednie sprężyny. Materace z wypełnieniem sprężyn bonellowych sprawdzają się dla dzieci wieku szkolnym i można je spotkać w ofertach hotelarskich. Wypełnienie pocket oraz multipocket to najnowsza propozycja producentów. Charakteryzuje się tzw. „kieszonkami”. Takie rozwiązanie będzie idealne dla wszystkich, którzy szukają w materacu dokładnego podparcia. Każda sprężyna jest w osobnej kieszonce, tworząc 7 stref twardości. Materace kieszeniowe występują z różnymi pianami: lateks, piana wysokoelastyczna oraz termoelastyczna.

Pianka termoelastyczna będzie dawała nam efekt modelowania naszej sylwetki na materacu. Mimo tego, że znajduję się na sprężynie, jest statyczna, dzięki czemu nie przenosi drgań. Idealne rozwiązanie dla par, również dla tych gdzie mamy dużą różnicę wagową.

Materac z warstwą lateksową daje nam w odczuciu miękką warstwę komfortową, ale również możemy liczyć na zwiększoną dynamikę. Na takim materacu będzie nam łatwiej zmienić pozycję snu. Należy jednak pamiętać, że może przenosić lekkie drgania.

– Ostatnie wypełnienie to pianka wysokoelastyczna, która jest w odczuciu sztywniejsza od innych wypełnień piankowych. Dlatego gdy, decydujemy się na materac kieszeniowy z tym wypełnieniem komfortowym, musimy pamiętać o tym, że materac będzie w odczuciu zdecydowanie twardszy.

Materac Original Multi Pan Materac Materac Hilding Pasobole
Materac Original Multi Pan Materac Materac Pasodoble Hilding

Czy pianka jest lepsza od sprężyn?

Pianka wysokoelastyczna, termoelastyczna, lateks. Którą wybrać, jaka będzie dla nas najlepsza? Tak jak w przypadku sprężyn, nie ma jednego rozwiązania. Pamiętajmy, że również tutaj napotkamy się ze znaczącymi różnicami w komforcie. Na początek weźmy pod lupę materac z wypełnieniem z warstwy pianki termoelastycznej. Jak już wiemy, pianka termoelastyczna charakteryzuje się dokładnym dopasowaniem oraz precyzyjnym podparciem. Daje efekt statyczny, ale o odróżnieniu od sprężyny, w materacu w pełni piankowym możemy mieć twardsze odczucie i powolniejsze w powrocie do swojej pierwotnej postaci. Pianka termoelastyczna zawsze wraca do swojej pierwotnej formy. Oczywiście czas reakcji zależy od gęstości piany.

Kolejne rozwiązanie zainteresować może osoby, które lubią efekt lateksu. Będzie to rozwiązanie dla osób, które nie preferują efektu „wtapiania się” w materac. Wolą dynamikę, ale nie chcą stracić efektu dopasowania się. Pianka wysokoelastyczna jest natomiast dla zwolenników sztywnej powierzchni spania. Zdecydowanie jest to materac dla tych, którzy lubią „twardy” materac. Jest to gęsta piana, która w wielu modelach tworzy stabilny i wytrzymały na odkształcenia rdzeń materaca.

Materac Original Thermo Pan Materac Materac Hilding Salsa
Materac Original Thermo Pan Materac Materac Salsa Hilding

Materac piankowy czy sprężynowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie który materac jest lepszy, sprężynowy czy piankowy? Wybór materaca nie jest prosty, a jednak bardzo ważny. Nie tylko chodzi tutaj o samopoczucie, ale przede wszystkim o zdrowie. Jeżeli zainteresujemy się tym wystarczająco wcześnie i zadbany, aby nasze ciało odpoczywało, możemy uniknąć bólu odcinka lędźwiowego, odcinka szyjnego oraz napięcia mięśni. Zastanawiając się, na wyborem materaca piankowego czy sprężynowego warto skorzystać z możliwości przetestowania materacy w salonie i uzyskania porady od specjalistów. Zadbajmy o to, aby materac był dla nas „szyty na miarę”!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *