materac do spania na podłodze - aranżacja

Sen jest jednym z najważniejszych elementów naszego codziennego życia. Podczas snu nasz organizm poddany zostaje regeneracji, dzięki której jesteśmy w stanie efektywnie funkcjonować w ciągu dnia. Dlatego tak istotnym elementem wyposażenia sypialni jest dobór idealnie dopasowanego materaca. Coraz częściej jednak wielu ludzi wybiera spanie na podłodze. Dlaczego materac do spania na podłodze nie koniecznie jest dobrym rozwiązaniem? Czy sam materac zamiast łóżka zapewni nam odpowiednią regenerację i podparcie podczas snu? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Wysokość łóżka z materacem – jaka jest optymalna?
Wejdź na: Ceny materacy – ile kosztuje dobry materac?

Spanie na podłodze na materacu – jakie ma zalety?

W wielu kulturach spanie na podłodze jest czymś zupełnie naturalnym, jest to bardzo popularne rozwiązanie w dużej części krajów azjatyckich. Ułożenie materaca na podłodze w wielu aspektach może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni przełoży się na utrzymanie kręgosłupa w naturalnej pozycji. Wiele osób zmagających się na co dzień z bólami kręgosłupa często kładzie się lub śpi na podłodze, aby zredukować nieprzyjemne i uciążliwe bóle.

Materac do spania na podłodze – dlaczego nie zawsze jest to dobre rozwiązanie?

Spanie na materacu na podłodze obok zalet posiada również wiele wad. Podłoga jest miejscem, na którym gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń i zabrudzeń. Śpiąc bardzo blisko podłogi lub praktycznie na niej narażamy się na bezpośredni kontakt z roztoczami i kurzem. Długotrwałe wdychanie kurzu może okazać się bardzo szkodliwe w szczególności dla alergików i astmatyków. Rozwinięcie reakcji alergicznych może przełożyć się na zdecydowanie poważniejsze problemy ze zdrowiem.

Równie istotnym problemem przy spaniu na podłodze jest blokowanie swobodnego przepływu powietrza do materaca. Ciepło, które gromadzi się we wnętrzu materaca, nie ma swobodnego ujścia. Kumulacja ciepła prowadzi do nagrzania materaca, przez co użytkownik może odczuwać wyższą temperaturę podczas snu. W dłuższej perspektywie może to być jeden z głównych powodów problemów z zasypianiem lub wybudzania podczas snu.

W materacu leżącym na podłodze gromadzi się również nadmiar wilgoci. Pochłaniany przez materac pot nie ma możliwości ujścia czy odparowania. Jest to o wiele poważniejszy problem ze względu na możliwość rozwoju pleśni w obrębie materaca, która ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Materac zamiast łóżka – czy warto?

Z pewnością znajdzie się wielu zwolenników spania na materacu na podłodze, jak i tych, którzy preferują klasyczne rozwiązanie z łóżkiem. Materac na podłodze na swoje zalety oraz wady. Spanie na podłodze z pewnością docenią osoby z bólami kręgosłupa, jednakże takie zastosowanie materaca w sypialni wymaga częstszego sprzątania oraz zachowania większej skrupulatności przy porządkach. Regularne odkurzanie w obrębie oraz pod materacem oraz częstsze jego wietrzenie to podstawa zachowania odpowiedniego poziomu higieny.

Materac nie powinien również leżeć na gołej podłodze, warto podłożyć pod materac dywan lub dopasowany ochraniacz pod materac. Obok zachowania prawidłowej higieny snu zapewni dłuższą żywotność i trwałość produktu.

Similar Posts

2 Comments

  1. Samemu także śpię na materacu i jestem bardziej niż zadowolony. Śpię od ponad roku na materacu gimnastycznym, najzwyklejszy materac a bez nazwy firmy a daje mi to, że nigdy mnie od tej pory nie bolą plecy z rana ani nie mam spiętych mięśni

  2. Śpię na podłodze z materacem nawierzchniowym 4,5 cm. Na początku teoche za twardo ale później już można, wstaje wypoczęty lepiej niż na wersalce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *