co zrobić ze starym materacem - mężczyzna sprawadzający materac

Materac to jeden z tych produktów, które po zakupie służą właścicielowi przez wyjątkowo długi czas, mimo wszystko prędzej czy później przychodzi pora na jego wymianę. Na nowy model trzeba jednak najpierw przygotować miejsce, a ze względu na gabaryty i wagę może być to trudniejsze niż codzienne wynoszenie śmieci. Podobnie jak z innymi przedmiotami, stary materac można po prostu wyrzucić, inną atrakcyjną opcją jest przeznaczenie go na cele charytatywne. Popularność zyskuje także trend ponownego wykorzystywania zużytego wyposażenia, a inspiracje i pomysły dostępne w internecie potrafią przynieść zaskakujące efekty. Co zrobić ze starym materacem? Czytaj dalej, aby poznać różne możliwości i znaleźć dla siebie najwygodniejsze rozwiązanie!

Przeczytaj także: Kiedy należy wymienić materac do spania na nowy?
Wejdź na: Jakie są rodzaje materacy?
Sprawdź również: Test materacy do spania – jak sprawdzić czy materac jest odpowiedni?

Gdzie wyrzucić stary materac?

Wieloletnie użytkowanie sprawia, że prędzej czy później na powierzchni pokrowca pojawią się trudne do usunięcia plamy i przebarwienia. Również sam wkład może ulec trwałemu odkształceniu. Jeśli pianka na stałe zmieniła swoją strukturę, a sprężyny straciły elastyczność, to jedynym rozsądnym wyjściem będzie utylizacja zużytego materaca. Gdzie wyrzucić stary materac?

Ze względu na spore rozmiary i wagę kwalifikuje się on jako odpad gabarytowy, dlatego nie można go po prostu zostawić we wiacie śmietnikowej. Jeszcze do niedawna sporym problemem były nielegalne wysypiska w lasach i na niezagospodarowanych terenach, na szczęście świadomość ekologiczna z roku na rok rośnie.

Gdzie wyrzucić materac, aby nie czynić przy tym szkody dla środowiska? Obecnie większość gmin i spółdzielni mieszkaniowych organizuje kilka razy w roku specjalną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych – wystarczy poczekać na odpowiedni termin. Konkretne daty znajdziemy zwykle na stronie internetowej firmy, która w danej okolicy odpowiada za wywóz śmieci. Wystarczy wtedy dzień wcześniej zostawić stary materac w wyznaczonym miejscu, aby został odebrany do utylizacji. W bloku bez windy może być trudno samodzielnie przetransportować go z mieszkania do wiaty śmietnikowej, dlatego warto poprosić kogoś o pomoc.

Sprawdź również: Odkształcony materac – jak zapobiegać?

Co zrobić ze starym materacem - rozpięty zamek pokrowca na materacu

Sprawdź: Nowy materac – kiedy można spać?

Gdzie oddać stary materac?

Jeśli wkład jest już całkowicie niezdatny do użytku, to nie ma wątpliwości, że trzeba go wyrzucić. Często zdarza się jednak, że sprężyny są jeszcze w całkiem niezłym stanie, a nowe wyposażenie do sypialni kupujemy głównie ze względów estetycznych. Co zrobić z materacem, jeśli po latach nadal dobrze spełnia swoją funkcję, a mimo tego chcemy zakupić inny model? Gdzie oddać stary materac do spania, który nadaje się jeszcze do użytkowania?

Używany wkład można śmiało przeznaczyć na cele charytatywne. Organizacje zajmujące się pomocą potrzebującym chętnie odbiorą używany materac, po czym w nowym lub wypranym pokrowcu dostarczą go kolejnej osobie, która znajduje się w niepewnej sytuacji materialnej.

Gdzie oddać materac do recyklingu? Jeśli nie chcemy czekać na organizowany odbiór odpadów wielkogabarytowych, to możemy samodzielnie zdecydować się na wizytę w PSZOKu. Wspomniany skrót oznacza Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to odpowiednio przygotowane składowisko, na którym niepotrzebne rzeczy są w bezpieczny sposób segregowane i utylizowane.

Każda gmina w kraju jest zobowiązana prowadzić na swoim terenie co najmniej jeden PSZOK, dzięki czemu mieszkańcy mogą wyrzucić zużyte przedmioty w niewielkiej odległości od domu. Jedyną uciążliwością może być samo przetransportowanie starego materaca, gdyż nie zawsze uda się go zmieścić do samochodu – szczególnie jeśli posiadamy duże, dwuosobowe łóżko, na którym zmieszczą się materace 140×200 lub materace 160×200.

Co zrobić ze starym materacem do spania

Sprawdź również: Gdzie kupić materac?

Co zrobić ze starym materacem?

Dawanie drugiego życia zużytym przedmiotom to aktualnie jeden z najgorętszych trendów ekologicznych, dlatego warto zastanowić się co zrobić ze starym materacem, aby mógł być ponownie wykorzystany w praktyczny sposób.

Osoby posiadające zdolności manualne mogą wyciąć zużyty piankowy wkład i wykorzystać go na wiele kreatywnych sposobów. Internetowe serwisy dla majsterkowiczów podsuwają oryginalne pomysły – najciekawszą opcją jest zastosowanie miękkich elementów do obicia mebli ogrodowych.

Potrzebna będzie maszyna do szycia oraz odrobina ozdobnego materiału, a przeznaczona do wyrzucenia pianka szybko zmieni się w piękne poduszki, dopasowane do stojących na tarasie krzeseł. Stary materac świetnie sprawdzi się również jako mata do zabaw dla dzieci lub ocieplenie budy dla pupila. W ostateczności można zostawić go również w pokoju gościnnym, gdzie sypia się tylko kilka razy w roku.

Sposób na to, co zrobić ze starym materacem jest bardzo dużo. Można go po prostu wyrzucić, oddać lub wykorzystać ponownie w innej postaci. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz kreatywności!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *