Somnifobia

Strach, lęk, a nawet głębokie stany depresyjne. Przypadłości te nie zawsze są łatwe do rozpoznania. Często na postawienie diagnozy należy poświęcić tygodnie czy miesiące. Coraz więcej mówi się o stanie lękowym nazywanym somnifobią. Zdarza się, że jest ona mylona z bezsennością, jednak bezsenność to tylko skutek strachu przed snem. Przypadłość ta jest niezwykle uciążliwa, ponieważ do normalnego funkcjonowania potrzebujemy wygodnego i zdrowego snu. Czym tak właściwie jest somnifobia? Jakie są objawy i przyczyny somnifobii? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Objawy niewyspania i jego skutki!
Wejdź na: Częste budzenie się w nocy – jakie są tego przyczyny?
Sprawdź: Hipersomnia czyli nadmierna senność – jakie są przyczyny i objawy?

Somnifobia – lęk przed snem!

Somnifobia jest nazywana również hipnofobią. Tłumaczy się ją jako irracjonalny lęk przed zasypianiem i snem. Irracjonalny, ponieważ niewywołany żadnym z bodźców powodujących strach. Osoby cierpiące na tę przypadłość przeżywają największy stres w momencie zasypiania lub wchodzenia w fazę śnienia. Jest to na tyle poważne zaburzenie, że może zakłócić normalne funkcjonowanie człowieka podczas codziennych obowiązków.

Wejdź na: Dlaczego sen jest ważny?

Objawy somnifobii – na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Tak, jak w wielu przypadkach jednoznaczna diagnoza somnifobii nie występuje od razu. Przede wszystkim na samym początku powinniśmy obserwować sami siebie. Jeśli odczuwamy niewyjaśniony niepokój przed snem, czujemy się zagubieni, odczuwamy duszności przed zaśnięciem, koniecznie zainteresujmy się naszym stanem zdrowia psychicznego.

Wyróżnia się również inne objawy strachu przed snem, takie jak: kołatanie serca, uderzenia gorąca, zawroty głowy, nudności, nadmierne pocenie się czy drżenie rąk lub całego ciała.

Dowiedz się więcej: Mówienie przez sen – z czego wynika?

somnifobia - lęk przed snem

Przeczytaj: Parasomnia – co to jest?

Przyczyny somnifobii – z czego mogą wynikać lęki przed snem?

Każda przypadłość związana z nadszarpniętym zdrowiem psychicznym jest wynikiem różnego rodzaju wydarzeń czy genetyki. W przypadku somnifobii zauważa się, że jej przyczyną może być między innymi przewlekły stres, zaburzenia lękowe, nerwica, depresja, koszmary senne, traumatyczne wydarzenie, które miało miejsce podczas snu w przeszłości (np. pożar), czy też poczucie utraty kontroli.

Mogą to być również powody związane bezpośrednio z działaniami, poprzez które tracimy kontrolę nad naszym ciałem, na przykład lunatyzm lub fachowo nazywane porażenie senne (tzw. paraliż senny – nagłe znieruchomienie ciała związane z brakiem możliwości wykonania ruchu połączone z dusznościami).

Sprawdź również: Ile powinno się spać?

somnifobia - lęk przed snem

Somnifobia a bezsenność!

Przystępując do obserwacji samego siebie, musimy wiedzieć, że istnieje zasadnicza różnica pomiędzy bezsennością a somnifobią. Bezsenności bowiem nie towarzyszy strach przed zasypianiem. Warto wspomnieć również o bardzo ważnym aspekcie dotyczącym rozróżnienia pojęć strachu i lęku. Może się wydawać, że są to wyrazy i odczucia pokrewne. Poniekąd tak, ale występuje podstawowa rozbieżność.

Strach bowiem to pewnego rodzaju bodziec, dzięki któremu uruchomiony zostaje nasz instynkt przetrwania. Może być on wywołany jakimś nieznajomym dźwiękiem czy widokiem błyskającego się nieba w oddali. Lęk natomiast to stan, który występuje niezależnie od bodźców i otaczającego nas świata.

Lęk pojawia się znikąd. Może być na tyle paraliżujący, że nie jesteśmy w stanie wykonać żadnej codziennej czynności. Strach jest dodatkowo krótkotrwały — znika on po zakończeniu stresującej dla nas sytuacji. Lęk natomiast może trwać nieustannie i niezależnie od okoliczności. Występowanie długotrwałego lęku zazwyczaj powoduje bardzo poważne niedogodności, związane z codziennym funkcjonowaniem.

Więcej na: Bezsenność – poważny problem z zaburzeniem snu!

somnifobia - lęk przed snem

Jak sobie radzić z lękiem przed snem?

Niezwykle ważnym aspektem radzenia sobie z somnifobią jest odpowiednio dobrana terapia. Dzięki niej możemy zdobyć wiedzę i umiejętności, jak odzyskać kontrolę nad swoimi emocjami. Długotrwała nauka pozwoli nam na przezwyciężenie fobii i powrót do normalności. Bardzo dobre rezultaty daje również odpowiedni relaks przed snem. Niezwykle pomocne są techniki relaksacyjne czy medytacja. Pomóc mogą również ciepłe kąpiele przed snem oraz stosowanie kołdry obciążeniowej.

Przeczytaj: Sen a odchudzanie – czy sen ma wpływ na efekty odchudzania?

Nie zapominajmy także o tym, że sposób dbania o nasze zdrowie ma ogromny wpływ na kondycję psychiczną. Dlatego osobom z problemami snu szczególnie zaleca się wzmożoną aktywność fizyczną i racjonalną dietę. Powinniśmy unikać stresu i zadbać o odpowiednią higienę snu. Szczególną uwagę warto zwrócić na temperaturę w pokoju sypialnianym, wilgotność powietrza i przede wszystkim solidny materac. Na rynku można spotkać wiele rodzajów materacy, które perfekcyjnie dopasują się do naszego ciała i zapewnią najwyższy komfort odpoczynku.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku występowania któregokolwiek z opisywanych symptomów koniecznie powinniśmy udać się do specjalisty. Im szybsza reakcja, tym szybciej poradzimy sobie z występującym problemem. Pamiętajmy też, że sen służy człowiekowi do odpoczynku i regeneracji, dlatego jest to tak istotny aspekt naszego życia.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *