Poduszka do spania - jak wybrać idealną

Poduszka jest niezbędnym elementem każdej sypialni. Jej zadaniem jest właściwe podpieranie odcinka szyjnego kręgosłupa i głowy, dzięki czemu nasze mięśnie mogą się rozluźnić i wypocząć oraz zostają udrożnione drogi oddechowe. Wygodna poduszka do spania skutecznie zapobiegnie porannym bólom i sztywności karku, chrapaniu, a nawet i może uchronić przed bezdechem nocnym. Wybór poduszek jest ogromny, dlatego pomożemy Ci odnaleźć tą właściwą! Sprawdź, jaka poduszka do spania będzie dla Ciebie odpowiednia i dowiedz się jak prawidłowo dobrać poduszkę!

Przeczytaj także: Jaka poduszka ortopedyczna sprawdzi się najlepiej?
Wejdź na: Wypełnienie do poduszek, jakie najlepsze?
Sprawdź również: Czy spanie bez poduszki jest zdrowe?

Najpierw materac, potem wygodna poduszka do spania

Jeśli wybierzesz miękki materac i do niego twardą poduszkę, ciało zagłębi się w materacu, a głowa zostanie w górze, przez co szyja wygnie się nienaturalnie. Natomiast twardy materac i miękka poduszka wpłyną na niedostateczne podparcie odcinka szyjnego. Dlatego o zakupie poduszki należy pomyśleć dopiero po wybraniu odpowiedniego materaca. Odpowiednio dobrana, wygodna poduszka do spania, wraz z komfortowym materacem przełożą się na zdecydowanie wyższą jakość codziennego odpoczynku.

Przeczytaj także: Jak spać na poduszce ortopedycznej?

Wielki test jak dobrać poduszkę!

Jak sprawdzić, czy wybrana poduszka jest dla Ciebie dobra? Potrzebujesz pomocy drugiej osoby. Może być to ktoś z rodziny, znajomy, a w salonie – doradca sprzedaży. Weź poduszkę i podejdź do wybranego przez Ciebie materaca. Aby sprawdzić, jaka jest najlepsza poduszka do spania dla Ciebie, połóż się na plecach tak, żeby poduszka podpierała szyję, a ramiona znalazły się na materacu. Twoja twarz powinna ułożyć się równolegle do sufitu. Jeśli podbródek nachyla się w stronę klatki piersiowej, oznacza to, że poduszka jest za wysoka lub za twarda. Jeśli głowa odchyla się za bardzo do tyłu – poduszka jest za niska lub za miękka. Druga osoba pomoże Ci ocenić czy głowa znajduje się w poprawnej pozycji.

Sprawdź również: Poduszka do spania na brzuchu – jaka najlepsza?
Wejdź na: Poduszka do spania na boku – jaką wybrać?
Przeczytaj: Poduszka do spania na plecach – jaką wybrać?

Następnie połóż się na boku tak, aby szyja znajdowała się na poduszce, a ramiona na materacu. Jeśli masz długie włosy lub kaptur, odsłoń szyję, tak, aby druga osoba mogła ją zobaczyć. Najlepsza poduszka do spania to taka, na której Twój kręgosłup szyjny ułoży się w linii prostej. Jeśli czubek Twojej głowy zniża się w kierunku materaca, oznacza to, że poduszka jest za niska lub za miękka. Jeśli Twoja głowa przechyla się do góry, oznacza to, że poduszka jest za wysoka lub za twarda. Dzięki tym dwóm prostym testom znajdziesz wygodną poduszkę, na której będziesz najlepiej wypoczywać. Możesz zawsze poprosić drugą osobę, aby zrobiła zdjęcia telefonem, jeśli chcesz to zobaczyć na własne oczy.

Poduszka London Materasso Poduszka Profilowana Smart Latex Janpol
Poduszka London Materasso Poduszka profilowana Smart Latex Janpol

Budowa ciała, a wybór poduszki

Jaka jest najlepsza poduszka do spania? Nie ma uniwersalnego modelu, który zapewni wygodę i komfort każdemu użytkownikami. Największy wpływ na wybór poduszki ma budowa naszych ramion. Jeśli masz wąskie ramiona, potrzebujesz mniej podparcia pod szyją, czyli lepsza będzie dla Ciebie poduszka niższa lub miękka. Jeśli masz szerokie ramiona, potrzeba Ci więcej wypełnienia przestrzeni pod szyją, szukaj więc poduszek wyższych lub twardszych. Szczególnie ważne jest to przy osobach preferujących spanie na boku.

Przeczytaj także: Rozmiary poduszek – jakie są dostępne?

Poduszka Moontex Air-Cervival Mollyflex Poduszka Profilowana z pianki termoelastycznej Janpol
Poduszka Moontex Air-Cervival Mollyflex Poduszka profilowana z pianki termoelastycznej Janpol

Jakie poduszki do spania – twarde czy miękkie?

Twarda poduszka nie będzie się zapadać, ale za to będzie powodować większy ucisk. Miękka poduszka natomiast będzie lepiej się dopasowywać, jednak przy spaniu na boku może utrudniać oddychanie. Zatem, jaką poduszkę do spania wybrać? Najlepiej jest znaleźć złoty środek, dzięki któremu będzie nam wygodnie oraz dzięki któremu nasza szyja będzie się prawidłowo układać, niezależnie od przyjętej pozycji podczas snu.

Poduszka Lateksowa Janpol Poduszka Visco Prime Hilding
Poduszka lateksowa Janpol Poduszka Visco Prime Hilding

Jaka poduszka do spania – wysoka czy niska?

Wielu z nas ma tendencję do wybierania zbyt wysokich poduszek. Wtedy szyja zgina się, mięśnie nie mogą się rozluźnić. Osobie, która jest przyzwyczajona do wypoczywania na wysokich poduszkach, może być na początku wygodnie, jednak po kilku latach takiego spania może nabawić się poważnych problemów. Na pewno na początku będzie trudno przyzwyczaić się do niższej niż zwykle poduszki, ale po dłuższym czasie taki wybór wpłynie pozytywnie zarówno na zdrowie, jak i poranne samopoczucie!

Poduszka Paris Materasso Poduszka Visco Standard Hilding
Poduszka Paris Materasso Poduszka Visco Standard Hilding

Jaką poduszkę do spania wybrać?

Poduszki mogą mieć wiele różnych kształtów. O tym, który kształt będzie dla Ciebie najlepszy, decyduje pozycja, w której śpisz. Najpopularniejsze są poduszki profilowane oraz płaskie, ponieważ nadają się do spania na boku i na plecach. Poduszka profilowana składa się z dwóch wałków i wgłębienia na głowę pomiędzy nimi. Daje najlepsze podparcie dla szyi. Można też spać na niższym wałku, jeśli ten wyższy będzie niewygodny. Poduszki płaskie można za to używać z obu stron.

Jeśli zasypiasz na brzuchu, powinieneś szukać poduszek niższych i przewiewnych, aby nie blokowały wymiany powietrza. Są też poduszki, które przeznaczone są dla osób śpiących na plecach. Jeśli masz krótszą szyję lub masywne ramiona, dobrym rozwiązaniem może być poduszka z wcięciem na ramiona. Jeśli wolisz spanie bez poduszki, dobrym rozwiązaniem może okazać się miękki materac i wałek pod szyją (przy spaniu na boku lub na plecach).

Dzięki dobrze dobranej poduszce, będziesz mógł odpowiednio wypocząć po ciężkim dniu, a także unikniesz problemów zdrowotnych w przyszłości!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *