pierwsze łóżko dla dziecka

Zakup pierwszego łóżka dla dziecka zamyka symbolicznie etap niemowlęctwa. Jest to bardzo ważny krok ku usamodzielnieniu się młodego człowieka. Często wiąże się także z przeprowadzką dziecka do własnego pokoju, zatem jest wyczekanym momentem niejednego rodzica. Sam wybór tego najważniejszego mebla może przysporzyć nie lada problemu. Szeroka oferta sklepów meblarskich z pewnością nie ułatwia nam tego zadania. Jak wybrać trwałe i bezpieczne pierwsze łóżko dla dziecka oraz co zrobić, aby dziecko poczuło się w nim jak najbardziej komfortowo?

Przeczytaj także: Mały pokój dla dwójki dzieci – jak urządzić?
Wejdź na: Jakie łóżko do pokoju młodzieżowego?
Sprawdź również: Jakie łóżko dla dziecka wybrać?

Kiedy zmiana łóżeczka na łóżko?

Zazwyczaj pierwszym sygnałem dla rodziców, że czas na zmiany i zakup pierwszego łóżka dla dziecka, jest wspinanie się maluszka po szczebelkach łóżka niemowlęcego. Z tego powodu rodzice najczęściej decydują na wprowadzenie takiej zmiany około drugiego roku życia dziecka, aczkolwiek jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna. Kiedy łóżko zamiast łóżeczka?

Niektóre dzieci będą gotowe na „dorosłe” łóżko już po pierwszym roku życia, inne – mając cztery lata. Wprowadzenie tej zmiany zależy od wielu kwestii, nie należy jej jednak przekładać w czasie – im wcześniej wytłumaczymy dziecku, że jest to konieczność, tym szybciej się zaadaptuje do nowej sytuacji. Pamiętajmy, że młodsze dzieci najczęściej bardzo szybko przyzwyczajają się do zmian, szczególnie gdy przeprowadzimy je przez nie stopniowo, budząc pozytywne skojarzenia.

Łóżko Anna Tartak Meble drewniane Łóżko Lisa Tartak Meble drewniane
Łóżko Anna Tartak Meble drewniane Łóżko Lisa Tartak Meble drewniane

Wejdź na: Jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju?

Czas na zmiany! Jak ułatwić dziecku adaptację?

Na pewno pozytywny wpływ będzie miało zaangażowanie dziecka w wybór pierwszego łóżka i akcesoriów. Warto zabrać malucha do sklepu lub pokazać zdjęcia różnych modeli. Wprowadzenie dziecka w nadchodzącą zmianę z pewnością wpłynie pozytywnie na akceptację nowej sytuacji przez dziecko, a na pewno może zamienić się w ekscytującą przygodę!

Kupno pościeli z motywem ulubionej bajki czy wybór koloru wykończenia łóżka z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na proces adaptacji. Warto też zasugerować maluchowi, żeby zabrał do nowego łóżka swój ulubionego kocyk, poduszkę czy lampkę, która stała obok jego łóżeczka.

Jeżeli dziecko ma problemy z akceptacją nowej sytuacji, warto wypróbować metodę małych kroków. Popołudniowe drzemki czy wykorzystanie nowego łóżka jako miejsca do czytania to doskonały sposób na stopniowe przyzwyczajanie do zmian.

Łóżko Nova Tartak Meble drewniane Łóżko Svenja Tartak Meble drewniane
Łóżko Nova Tartak Meble drewniane Łóżko Svenja Tartak Meble drewniane

Pierwsze łóżko dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Konstrukcja łóżka dla dzieci musi być wykonana z solidnych materiałów. Miejmy na uwadze, że łóżko będzie nie tylko miejscem wypoczynku, ale i zabaw. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór materiałów pozbawionych toksyn. Na szczęście aktualnie większość producentów zwraca uwagę na bezpieczeństwo i lakieruje ramy łóżek dziecięcych środkami pozbawionymi toksyn.

Zwróćmy też uwagę na to, aby pierwsze łóżko dla dziecka miało zaokrąglone krawędzie ramy. Jest to jedna z najistotniejszych kwestii, jako że kilkulatkowie to z reguły wulkany energii i są pełni szalonych pomysłów. Przed wybraniem konkretnego modelu zastanówmy się także nad jego rozmiarem.

Warto postawić na większy, jakościowy mebel, „rosnący” wraz z dzieckiem. Dobrej jakości łóżko może posłużyć dziecku od czasu pójścia do żłobka do rozpoczęcia szkoły – w takim przypadku uniwersalnym rozmiarem będzie łóżko, na którym zmieści się materac 80×160 cm. Jeżeli na początek potrzebujemy mniejszego mebla, dla malucha w wieku do 4-5 lat dedykowane jest łóżko z materacem 70×140 cm.

Przeczytaj także: Jaki materac dla dziecka wybrać?

Materac Young Special Pan Materac dziecięcy Materac Young Prestige Pan Materac dziecięcy
Materac Young Special Pan Materac dziecięcy Materac Young Prestige Pan Materac dziecięcy

Jaki typ łóżeczka dziecięcego wybrać?

W kwestii wyboru samego materiału, z którego będzie wykonane pierwsze łóżko dla dziecka, zdecydowanie wygrywa drewno lub płyta laminowana. Spośród wszystkich typów są najpraktyczniejsze, a przy tym bezpieczne. Przewagą jest także fakt, że drewno jest łatwe do utrzymaniu w czystości.

Łóżko pikowane, choć minimalizuje ryzyko urazów np. podczas zabawy, nie jest aż tak higieniczne. W materiale mogą zbierać się groźne mikroorganizmy i alergeny. Ponadto nie jest zbyt praktyczne przy dzieciach, ponieważ tkaninę tapicerską trudno wyczyścić. Łóżka metalowe, choć często bardzo estetyczne i trwałe, nie należą do najbezpieczniejszych w pierwszych latach życia dziecka.

Pierwsze łóżko dla rodzeństwa – jakie wybrać?

W przypadku, gdy nasze dziecko ma starsze rodzeństwo, rewelacyjnym rozwiązaniem będzie zakup łóżka piętrowego. Taki maluszek na pewno poczuje się znacznie bezpieczniej, mając pewność, że tuż nad nim znajduje się starszy brat lub siostra. Łóżka piętrowe wykonane z solidnych materiałów i o stabilnej konstrukcji będzie inwestycją na lata, a na dodatek z pewnością przyniesie rodzeństwu sporo frajdy i będzie miejscem zabaw. Jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku małych pokojów.

Sprawdź: Jaki materac do łóżka piętrowego wybrać?

Łóżko piętrowe Denis Tartak Meble drewniane Łóżko piętrowe Jan Tartak Meble drewniane
Łóżko piętrowe Denis Tartak Meble drewniane Łóżko piętrowe Jan Tartak Meble drewniane

Przeczytaj także: Łóżko dla rodzeństwa – piętrowe czy dwa osobne?

Wybór pierwszego łóżka dla dziecka nie jest tak łatwą i oczywistą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Pierwsze łóżko dla dziecka powinno być wygodne i bezpieczne oraz trafiać w upodobania najmłodszych użytkowników. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki i porady pozwolą ci wybrać idealne pierwsze łóżko dla dziecka!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *