Dezynfekcja materaca - jak zdezynfekować materac?

Podczas cotygodniowych porządków używamy różnych sposobów, aby pozbyć się z mieszkania niebezpiecznych dla zdrowia patogenów. Regularnie wietrzymy mieszkanie, przecieramy kurz z mebli, jak również dbamy o świeżość pościeli. Często jednak zapominamy o odpowiedniej dezynfekcji elementu, na którym spędzamy niemal każdą noc. Odpowiednia i regularna dezynfekcja materaca wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, jak również przełoży się na dłuższą żywotność produktu. Z biegiem czasu w materacu gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia i zabrudzenia, które mogą przyczyniać się do powstawania lub uaktywnienia alergii. Dezynfekcja materaca to bardzo istotny element dbania o świeżość i czystość podczas snu! Jak zdezynfekować materac domowymi sposobami? Sprawdź już teraz i dowiedz się więcej!

Czytaj też: Praktyczne porady jak czyścić materac!
Sprawdź również: Jak dbać o materac? Porady i wskazówki
Wejdź na: Jak usunąć nieprzyjemny zapach z materaca?

Jak zdezynfekować materac?

Podstawą czynnością, która pozwoli nam zachować świeżość i czystość w materacu, jest regularne wietrzenie sypialni. Regularnie dostarczane świeże powietrze pozwala skutecznie pozbyć się wilgoci, a co za tym idzie, hamowany jest rozwój mikroorganizmów wewnątrz materaca. Już tak proste i wydawać by się mogło prozaiczne czynności, pomogą w dezynfekcji materaca oraz w zachowaniu odpowiedniego poziomu higieniczności.

Odkażanie materaca powinno zacząć się od regularnego odkurzania oraz prania pokrowca, dlatego warto wybierać materace z możliwością zdejmowania wierzchniej powłoki. Takie rozwiązanie ułatwi zachowanie pokrowca w świeżości oraz umożliwi swobodny dostęp do wnętrza materaca.

Przy widocznych plamach warto zastosować sprawdzoną metodę z sodą oczyszczoną. Całą powierzchnię materaca posypujemy równomiernie sodą i pozostawiamy do nawet 1 godziny. Przy większych plamach należy delikatnie wetrzeć sodę, aby lepiej wniknęła w zabrudzenie. Po upływie czasu dokładnie odkurzamy materac. Jest to prosty i bardzo skuteczny sposób pozbycia się plam i zabrudzeń z pokrowca i materaca!

Przeczytaj: Jak zwiększyć żywotność materaca?

Dezynfekcja materaca – domowe sposoby!

Dezynfekcję materaca można przeprowadzić zarówno sposobami i środkami specjalistycznymi dostępnymi w sklepach, jak również przygotować odpowiedni środek korzystając z dostępnych w domu komponentów. Przygotowanie bakteriobójczego i odkażającego środka domowymi sposobami jest bardzo szybkie i proste. Należy przygotować buteleczkę z rozpylaczem, wodę, ocet i jeden z olejków eterycznych o wybranym przez nas zapachu, który nie tylko zredukuje nieprzyjemne zapachy, ale również odkazi materac. Na rynku dostępnych jest wiele olejków o właściwościach antybakteryjnych, antygrzybicznych czy o działaniu przeciwwirusowym, zaliczyć do nich można olejki eukaliptusowe, lawendowe, miętowe czy z drzewa herbacianego.

Dowiedz się więcej: Jak odświeżyć materac?

Po zmieszaniu składników w odpowiednich proporcjach (wystarczy około 150 ml wody i octu oraz kilka kropelek olejków eterycznych) należy spryskać powierzchnię materaca oraz pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Jest to szybka i skuteczna metoda na utrzymanie czystego i wolnego od bakterii środowiska wewnątrz materaca!

Sprawdź również: Jak wyczyścić łóżko?

Dlaczego warto regularnie dezynfekować materac?

W łóżku spędzamy niemal 1/3 naszego życia. Dbanie o czystość i świeżość w sypialni jest niezwykle istotne w kontekście zdrowia i codziennego samopoczucia. Dezynfekcję materaca powinno się przeprowadzać regularnie, aby uniemożliwić gromadzenia i namnażania szkodliwych dla zdrowia alergenów. Zgromadzone we wnętrzu materaca mikroorganizmy mogą negatywnie wpływać na jakość snu, powodować katar, kaszel, swędzenie czy poranne bóle głowy. Warto zadbać o regularne wietrzenie i odkażanie materaca!

Istnieje wiele sposobów na dezynfekcję materaca. Dostępne są specjalne preparaty pozwalające na skuteczne i trwałe pozbycie się zanieczyszczeń i zabrudzeń, jak również można stworzyć własnymi siłami prosty środek czyszczący i odkażający! Warto dbać o czystość i świeżość w sypialni!

Similar Posts

3 Comments

  1. Bardzo ciekawy wpis. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne jest odkażanie materacy i innych przedmiotów, z którymi na co dzień mamy kontakt.

  2. Witam bardzo ciekawy wpis zastanawiam się tylko nad proporcjami płynu do dezynfekcji 150 ml wody i tyle samo octu ? A ile kropel olejku eterycznego na taką ilość roztworu ?

    1. Dzień dobry! Wystarczy kilka kropelek olejku eterycznego, aby uzyskać zadowalający efekt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *