Rodzaje i właściwości pokrowców na materac

Pokrowce na materac są równie ważne, jak same materace. Odgrywają bowiem bardzo istotną rolę dla samego materaca, jak i dla jego użytkownika. Pokrowiec jest pierwszym zabezpieczeniem dla materaca chroniącym go przed zabrudzeniem, ewentualnym zalaniem, a także przed gromadzeniem roztoczy i kurzu. Oznacza to, że w znacznym stopniu wpływa na higienę naszego materaca, dzięki czemu możemy przez długi czas cieszyć się walorami użytkowymi materaca. W takim razie, jaki pokrowiec na materac wybrać?

Przeczytaj także: Ochraniacz na materac – jaki wybrać?
Wejdź na: Pranie pokrowca na materac – jak prać pokrowiec na materac?
Sprawdź również: Jak dobrać narzutę na łóżko?

Rodzaje tkanin w pokrowcach

Biorąc pod uwagę nasze potrzeby i oczekiwania mamy możliwość wyboru spośród pokrowców, które posiadają szereg różnych właściwości. Producenci prześcigają się uzyskaniu najlepszych wyników co do jakości zastosowanych tkanin. Wzbogacane są w wiele dodatkowych składników mineralnych, olejków eterycznych, soję, aloes, węgiel czy jony srebra. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze właściwości, jakimi powinien charakteryzować się pokrowiec na materac, są oddychalność oraz chłonność wilgoci, które w głównej mierze stanowią o wysokiej higienie podczas snu.

Sprawdź: Pokrowiec pikowany czy niepikowany – jaki wybrać?

Najczęściej stosowane tkaniny w pokrowcach

Tencel – powstaje z celulozy drzewnej (z drewna eukaliptusa). Tencel w odczuciu jest bardzo zbliżony do jedwabiu, wyróżnia się wytrzymałością podobną do poliestru, zapewnia odpowiedni chłód i przewiewność jak len oraz ciepło jak bawełna. Jest również o wiele bardziej chłonny niż bawełna. Jest przyjazny skórze i środowisku, nie powoduje reakcji alergicznych. Nie kurczy się i nie rozciąga.

Wiskoza – pozyskiwana jest z celulozy drzewnej (np.: dębu, buku czy sosny) przy użyciu różnych składników chemicznych. Może mieć cechy jedwabiu, bawełny, wełny, a nawet poliestru. Jest bardzo elastyczna, przewiewna i przyjazna dla skóry.

Włókno bambusowe – powstaje tak jak wiskoza tyle, że z celulozy drzewa bambusowego. Ma bardzo wysokie właściwości higroskopijne oraz termoregulacyjne. Jest miłe w dotyku, delikatne i lekkie.

Bawełna – to naturalna tkanina higroskopijna, odporna na rozciąganie, przyjazna dla alergików.

Kaszmir — to tkanina pozyskiwana z wełny kóz kaszmirskich. Jest bardzo cienka, delikatna i puszysta. Wyróżnia się właściwościami termoregulacyjnymi.

Poliester – to włókno syntetyczne o dużej sprężystości i wytrzymałości. Dodawany jest często do innych włókien, poprawiając ich właściwości. Jest odporny na pleśń, grzyby i mole. Łatwy w czyszczeniu, bardzo szybko schnie.

Outlast — to włókno stworzone dla NASA. Zastosowano w nim materiał zmiennofazowy zamknięty w mikrokapsułkach, który reguluje temperaturę ciała. Mogą grzać, chłodzić lub być neutralne zapewniając zrównoważony mikroklimat.

Właściwości pokrowców na materac

Tkaniny użyte do uszycia pokrowców mogą być gładkie, dodatkowo przepikowane włókniną lub pianką termoelastyczną. Zabieg taki zwiększa komfort, dodając miękkości, a także powodując lepsze dopasowanie do kształtów ciała. Pokrowce mogą mieć właściwości antybakteryjne, antyalergiczne, relaksujące, termoregulacyjne, a także mogą pozytywnie wpływać na naszą skórę. Tkaniny często nasączane są różnymi olejkami eterycznymi, dodawana jest soja bądź aloes. Dzięki temu korzysta nasza skóra i umysł. Olejki działają kojąco i wyciszająco, a nie rzadko też mają działanie odstraszające dla insektów.

Antyalergiczne pokrowce na materac

Pokrowce o właściwościach antyalergicznych zawierają probiotyki, jony srebra, mogą być także przeszyte srebrną nicią, dzięki czemu stanowią doskonałą barierę dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów. W pokrowcach antyalergicznych stosowane są jony srebra, włókna bambusowe, probiotyki czy nanotechnologia (tworzenie określonych struktur na poziomie atomów i cząsteczek). Antyalergiczne pokrowce są chyba najbardziej pożądane w dzisiejszych czasach. Jak wiadomo, w materacu gromadzą się roztocza, martwy naskórek, kurz i zarodniki grzybów, co może przyczynić się do powstania alergii lub nasilać jej objawy, a nawet powodować problemy z oddychaniem.

Jak dbać o świeżość i czystość pokrowca na materac?

Niezwykle ważną cechą pokrowca jest jego ściągalność i możliwość prania. Doskonałym rozwiązaniem ułatwiającym zachowanie czystości jest pokrowiec dzielony na dwie części, który można łatwo i sprawnie ściągnąć i wyprać. Oczywiście, jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe (pokrowiec jest za duży lub przepikowany pianką termoelastyczną) to korzystamy z usług sprawdzonych pralni chemicznych. Pokrowiec możemy również odświeżać domowymi sposobami z użyciem sody oczyszczonej, cytryny, soli kuchennej czy wody utlenionej, a także odkurzacza i myjki ciśnieniowej z użyciem delikatnych detergentów. Więcej o sposobach czyszczenia pokrowca i materaca w artykule: Praktyczne porady jak czyścić materac!

Wybierając pokrowiec na materac, warto pamiętać, żeby miał odpowiednią przepuszczalność powietrza, która zapewni jak najlepszą wentylację. Powinien być wytrzymały, wykonany z miękkiej i delikatnej tkaniny, która nie podrażni skóry. Doskonałym rozwiązaniem są również pokrowce o właściwościach hydrofobowych, które nie wchłaniają wody. Wysokiej jakości pokrowce wyróżniają się stosownymi certyfikatami (m.in.: OEKO-TEX), które świadczą o stosowaniu w pełni bezpiecznych dla człowieka i środowiska komponentów.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *