Pościel satynowa czy bawełniana, aranżacja sypialni z kolorową pościelą

Decyzje zakupowe podejmowane przez klientów stają się coraz bardziej świadome. Niewiele osób kieruje się jedynie atrakcyjnym wyglądem produktu. Współcześni konsumenci uważnie czytają skład produktów żywnościowych, kosmetyków, czy sprawdzają metki na ubraniu, aby wiedzieć, z jakiego materiału została uszyta odzież. Podobnie jest w przypadku wyboru pościeli. Z jakiego materiału wybrać pościel? Pościel satynowa czy bawełniana, która będzie lepsza? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Rozmiar pościeli – jakie są standardowe rozmiary pościeli?
Sprawdź również: Kołdra na lato – jaką wybrać?
Wejdź na: Jaką pościel wybrać?

Pościel bawełniana czy satynowa?

Efektowne wzornictwo, dopasowana do wnętrza i własnych upodobań kolorystyka i inne aspekty wizualne są bardzo ważne, ale to nie wszystko. Dziś kupujący chcą poznać skład surowcowy bielizny pościelowej. Nic dziwnego, w końcu pościel bezpośrednio styka się z naszym ciałem, a więc dobrze postawić na tkaniny, które zapewnią nam zdrowy i komfortowy sen. Dlatego też warto poznać materiały, z których producenci wyrobów tekstylnych szyją pościele.

Sprawdź również: Jak dobrać rozmiar prześcieradła do materaca?

Pościel Primavera 1061 Estella bawełniana Pościel Songbird 4770 Estella satynowa
Pościel Primavera 1061 Estella bawełniana Pościel Songbird 4770 Estella satynowa

Dowiedz się więcej: Co ile zmieniać pościel?

Bawełna – co to za materiał?

Bawełna to ceniony od wieków, a obecnie najpopularniejszy w przemyśle tekstylnym materiał pochodzenia roślinnego. Cechuje się dużą trwałością, miękkością, doskonałymi właściwościami absorpcyjnymi, a także zapewnia dobrą przepuszczalność powietrza. Nie sprawia kłopotów w praniu. Nic więc dziwnego, że ma tak szerokie zastosowanie. Ze względu na swoje walory świetnie sprawdza się do produkcji pościeli, czy ubrań, które mają bezpośredni kontakt ze skórą.

Bawełna służy do wyrobu różnorodnych tkanin. Wśród tkanin bawełnianych wykorzystywanych do szycia pościeli możemy wyróżnić m.in. satynę bawełnianą, perkal, flanelę, czy dżersej. Każdy z tych materiałów ma swoje specyficzne cechy i indywidualny wygląd. Ci, którzy orientują się w gatunkach tkanin, rozróżnią je bez żadnego problemu.

Przeczytaj: Jakie są rodzaje pościeli?

Pościel Ambrosia 1068 Estella bawełniana Pościel Cassius 2155 Estella bawełniana
Pościel Ambrosia 1068 Estella bawełniana Pościel Cassius 2155 Estella bawełniana

Sprawdź również: Jaki materiał na pościel wybrać?

Satyna jako materiał pościelowy

Satyna to lekka tkanina zazwyczaj bawełniana, choć może być też jedwabna. Spotykamy również satyny sztuczne: wiskozowe lub poliestrowe. Satyna posiada atłasowy splot, któremu zawdzięcza swój połysk. Błyszcząca jest tylko prawa strona, lewa pozostaje matowa.

Do wytwarzania pościeli wykorzystuje się najczęściej właśnie satynę bawełnianą, zwaną też bawełną satynową. Zatem taka pościel to nic innego jak pościel z czystej bawełny! Posiada ona wszystkie zalety włókien bawełnianych. Od innych tkanin bawełnianych różni się eleganckim połyskiem, który sprawia, że prezentuje się wyjątkowo efektownie i ekskluzywnie, nadając sypialni luksusowego charakteru.

Pościel Melody 4773 Estella satynowa Pościel Summer 4775 Estella satynowa
Pościel Melody 4773 Estella satynowa Pościel Summer 4775 Estella satynowa

Sprawdź również: Jak prać pościel – w jakiej temperaturze prać pościel?

Pościel satynowa czy bawełniana, która lepsza?

Pościel bawełniana czy satynowa będzie zatem lepszym wyborem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jeśli mamy do czynienia z satyną bawełnianą. Satyna dzięki swojej przewiewności i miękkości tworzy przyjemne i zdrowe środowisko snu podobnie jak i inne tkaniny bawełniane. Możemy się w tym przypadku kierować wyłącznie wyglądem, wybierając tkaninę matową albo błyszczącą w zależności od tego, która lepiej wpisuje się w styl pokoju sypialnianego.

Jeśli stawiamy na pełen blasku styl glamour albo nowoczesną sypialnię, w której połysk optycznie buduje przestrzeń, pościel satynowa będzie strzałem w dziesiątkę. Jeśli natomiast wolimy klimaty rustykalne, czy skandynawskie, wybierzmy pościel bawełnianą bez połysku, której wygląd jest bliższy naturze.

Pościel Rosa 2159 Estella bawełniana Pościel Ophelia 4776 Estella satynowa
Pościel Rosa 2159 Estella bawełniana Pościel Ophelia 4776 Estella satynowa

Sprawdź również: Pościel na jesień – jaką wybrać?
Dowiedz się więcej: Pościel na zimę – jaka będzie odpowiednia?

Pościel bawełniana o satynowym splocie będzie mieć pewną przewagę latem. Jest doskonałym rozwiązaniem na ciepłe, letnie noce. Dlaczego? Ponieważ daje delikatne odczucie przyjemnego chłodu. Dzięki temu przy wyższych temperaturach powietrza pod pościelą satynową można sypiać bardziej komfortowo.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy mamy do czynienia z satyną poliestrową. Poliester jako sztuczny materiał nie zapewnia odpowiedniej wentylacji, w związku z czym może prowadzić do przegrzewania organizmu i nadmiernego pocenia się w nocy. Oczywiście ma też swoje plusy: jest tańszy, łatwiejszy w prasowaniu, szybciej schnie. Mimo wszystko lepiej przedłożyć nad te zalety aspekt zdrowotny i higieniczny. W tym przypadku, jeśli masz wątpliwości, która będzie lepsza pościel satynowa czy bawełniana, zdecydowanie polecamy bawełnianą.

Mamy nadzieję, że teraz wybór: pościel bawełniana czy satynowa, będzie łatwiejszy, a już bez wątpienia dokonany świadomie i korzystnie wpływający na odpowiedni klimat snu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *