jak się wysypiać - co zrobić żeby dobrze spać

Problemy ze snem dotykają coraz większą ilość populacji. Nadmierny stres, przemęczenie oraz przepracowanie to tylko niektóre czynniki wpływające na problemy z wysypianiem. Często nasze zmęczenie i problemy z wysypianiem wynikają z elementów niekoniecznie zależnych od nas samych. Warto więc zadbać o te strefy, na które mamy pełny wpływ – odpowiednie przygotowanie sypialni, wygodny materac czy aktywność fizyczna. Sprawdź i dowiedz się jak się wysypiać po całym dniu obowiązków oraz jak zadbać o odpowiedni klimat w sypialni, żeby lepiej spać!

Przeczytaj także: Jaka pozycja do spania jest najlepsza?
Wejdź na: Objawy niewyspania i jego skutki!
Sprawdź: Fazy snu – NREM i REM, czym są?

Dlaczego warto się wysypiać?

Sen odgrywa bardzo istotną rolę w życiu człowieka. To właśnie podczas snu nasz organizm regeneruje się po całym dniu nauki, pracy i innych obowiązków. Obecne tempo życia, nadmierny stres i przemęczenie pracą, hałas oraz długa ekspozycja na światło niebieskie (smartfony i laptopy) doprowadzają do coraz częstszych i poważniejszych zaburzeń snu wpływających na jakość codziennego życia.

Bezsenność dotyka coraz większą ilość osób, dlatego warto zadbać o jedną z najważniejszych sfer naszego życia i dowiedzieć się jak się wysypiać i zregenerować organizm po całym dniu obowiązków.

Dowiedz się więcej: Bezsenność – poważny problem z zaburzeniem snu!
Sprawdź: Higiena snu – co to jest?

Jak spać żeby się wyspać?

Pytanie, jak spać, żeby się wyspać, zadaje sobie każdy z nas po nieprzespanej nocy lub porannym zmęczeniu po obudzeniu. Niezdrowy tryb życia, nadużywanie kofeiny i alkoholu, stres, przemęczenie, długie godziny spędzone w pracy mogą w dłuższej perspektywie przełożyć się na problemy z wysypianiem. Zatem, jak spać, żeby się wyspać? Poznaj nasze wskazówki i zadbaj o swoje zdrowie!

Po pierwsze sypialnia! Wygodny materac i łóżko to podstawa zdrowego i komfortowego snu. W wielu przypadkach to właśnie nieprawidłowo dobrany do użytkownika materac jest przyczyną problemów z wysypianiem. Zbyt miękki lub za twardy materac nie zapewni odpowiedniego komfortu snu. Zdrowe podparcie kręgosłupa i dopasowanie do sylwetki to kluczowe czynniki wpływające na jakość odpoczynku w nocy.

Więcej na: Jaki materac wybrać?

Czystość, odpowiedni poziom wilgotności i temperatura w sypialni – to kolejne czynniki, dzięki którym zapewniamy sobie lepsze warunki podczas snu. Przed snem zaleca się przewietrzenie sypialni w celu dostarczenia większej ilość świeżego powietrza do pomieszczenia. Niezwykle istotnym elementem jest zadbanie o odpowiednią temperaturę w sypialni. Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do przegrzania organizmu, natomiast za niska do wyziębienia – w obu przypadkach doprowadzi to do zaburzenia snu.

Przeczytaj również: Jaka jest optymalna temperatura do spania?

Aby lepiej spać i się wysypiać należy zdecydowanie ograniczyć długie drzemki w trakcie dnia. Kilkunastominutowy sen w ciągu dnia wpłynie pozytywnie na organizm, zapewniając zastrzyk potrzebnej energii na kolejne kilka godzin. Należy jednak uważać, aby drzemka nie trwała zbyt długo – sen dłuższy niż 30 minut w ciągu dnia przełoży się na efekt odwrotny do zamierzonego, obudzimy się jeszcze bardziej zmęczeni.

Więcej na: Drzemka w ciągu dnia, ile powinna trwać?

Co jeszcze możemy zrobić, żeby lepiej spać? Regularna aktywność fizyczna, wprowadzenie lekkostrawnej diety z pamiętaniem, aby ostatni posiłek zjeść maksymalnie 3h przed snem oraz ograniczenie używek – alkohol, kawa czy nikotyna działają negatywnie na nasz organizm, przez co mogą być jednym z wielu czynników wpływających na problemy z wysypianiem się.

Wejdź na: Domowe sposoby na sen – jak szybko zasnąć w nocy?

Jak się wyspać w krótkim czasie?

Wyspanie się w krótkim czasie jest możliwe, jednakże nie każda osoba będzie w stanie od razu przestawić się na nowy tryb snu. Odpowiedzią na pytanie, jak się wyspać w krótkim czasie, jest sen polifazowy – czyli sen, który opiera się na kilku fazach snu zasadniczego oraz krótkich drzemek w ciągu dnia. Metoda ta dzieli się na kilka systemów m.in.: bifazowy, everyman i uberman, w których zmienia się ilość snu zasadniczego oraz czas i ilość kilku drzemek w ciągu dnia.

Więcej na: Sen polifazowy – co to takiego?

Jak się wysypiać?

Aby codziennie budzić się wyspanym, należy pamiętać również o regularnych godzinach kładzenia się spać i porannego wstawania. Dostosowując się do zdrowego trybu życia, ograniczając czynniki mogące wpływać na zaburzenia snu, dbając o higienę snu oraz dobierając wysokiej jakości produkty, dopasowane do naszych potrzeb będziemy w stanie wysypiać i budzić się z nowymi siłami do codziennych obowiązków.

Similar Posts

1 Comments

  1. Zaburzenia snu to katorga – niszczy to zdrowie psychiczne i fizyczne. Polecam każdemu wdrożyć zdrowe nawyki przedstawione w artykule! Z pewnością odczuje się poprawę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *