sen

Alergie są chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Ich objawy mogą pojawić się nawet dopiero po 40. roku życia. Nie chodzi już wyłącznie o problemy pojawiające się podczas pylenia roślin, ale o nadwrażliwość na szczególnie groźne alergeny roztoczy, pleśni i grzybów. Niestety mamy z nimi do czynienia na każdym kroku, również podczas snu. Dlatego bardzo istotną kwestią jest wybór odpowiedniego materaca, który zapewni czystość i ochronę przed gromadzeniem i namnażaniem mikroorganizmów. W takim razie jaki materac dla alergika wybrać?

Przeczytaj także: Jakie są rodzaje materacy?
Sprawdź: Pościel dla alergików, jaką wybrać?

Materac dla alergika – ochrona przed kurzem i roztoczami.

W łóżku spędzamy średnio 8 godzin dziennie. Miękkie materiały w pościeli, podwyższona temperatura, wilgoć i brak odpowiedniej przewiewności materaca tworzą idealne warunki do odkładania się kurzu oraz rozwoju pleśni i grzybów. Sypialnia alergika powinna więc zostać urządzona w bardzo przemyślany sposób, a zmiany w niej najlepiej rozpocząć od wyboru właściwego materaca.

Jakie wypełnienie materaca dla alergika?

Kupując materac, zwróćmy uwagę na jego wypełnienie oraz rodzaj materiału, z jakiego został wykonany pokrowiec. Najważniejszym parametrem w przypadku produktu dla alergika jest przewiewność tworzyw w nim zastosowanych. Stała cyrkulacja powietrza nie pozwoli na odkładanie się roztoczy i nadmiaru wilgoci oraz korzystnie wpłynie na utrzymanie optymalnej temperatury. Najczęściej polecane są materace wykonane z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej. Ich nieregularna struktura sprawia, że świeże powietrze swobodnie przepływa przez wypełnienie.

Materac Original Thermo Pan Materac Materac Hilding Salsa
Materac Original Thermo Pan Materac Materac Salsa Hilding

Materace z pianką lateksową – doskonałe rozwiązanie w sypialni alergika!

Nieco droższym rozwiązaniem może być model zawierający piankę lateksową. Materiał ten znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i antyalergicznych. Tworzywo posiada jednorodną, zbitą strukturę, dzięki czemu nie chłonie kurzu. Płyta lateksowa posiada także specjalne kanaliki, dzięki czemu przepływające przez nią powietrze odświeża wypełnienie.

Pokrowce w materacach dla alergików – przewiewność i świeżość!

Większość producentów oferuje swoje materace w wielu pokrowcach do wyboru. Ważne jest to, aby materiałowa osłona dała się z łatwością zdjąć i wyprać. Niezbędne minimum to odświeżanie pokrowca raz na pół roku. W tkaninach możemy często spotkać dodatek w postaci srebrnych nici lub kapsułek wypełnionych specjalnymi ekstraktami. Warto zwrócić uwagę również na tkaniny posiadające specjalne powłoki blokujące rozwój drobnoustrojów.

Pamiętajmy, że zachowanie naszego posłania w stałej czystości i świeżości wymaga jednak stosowania regularnych zabiegów higienicznych. Pościel powinna być zmieniana raz w miesiącu, a materac często wietrzony. Alergicy powinni zrezygnować z przystrajania swojej sypialni grubymi zasłonami i narzutami chłonącymi kurz. Niewskazane jest także stosowanie puszystych dywanów i poduszek ozdobnych.

Similar Posts

1 Comment

  1. Ja miałam problemy właśnie ze spaniem bo mój materac był prawdopodobnie pełny roztoczy. Ale przeczytałam tutaj, że najlepiej się zaopatrzeć w lateksowy materac i jest mi teraz znacznie lepiej spać, bo lateks tworzy nieprzychylne środowisko grzybom i pleśniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *