materace medyczne remedium na poranne bóle pleców

Odpowiednio dobrany materac jest cenną pomocą w walce z bólami mięśniowo-szkieletowymi. W przypadku zwyrodnień i chorób kręgosłupa, kiedy chcemy upewnić się, że dany model będzie dla nas odpowiedni, warto zasugerować się nałożonym na materac certyfikatem. Dzięki niemu mamy pewność, że produkt został solidnie przebadany przez specjalistów pod kątem właściwości prozdrowotnych. Materace medyczne mogą być również stosowane w profilaktyce schorzeń kręgosłupa i wad postawy. Czym materace medyczne wyróżniają się na tle innych materacy?

Przeczytaj: Dyskopatia lędźwiowa – jak spać?
Sprawdź również: Jaki materac na chory kręgosłup?
Dowiedz się więcej: Jaki materac przy nadmiernej potliwości w nocy?

Materace medyczne – ortopedyczne podparcie kręgosłupa

Aby otrzymać to oznaczenie, materac musi wykazać się przede wszystkim właściwościami ergonomicznymi, to znaczy dużą stabilnością oraz zdolnością przystosowania się do kształtu kręgosłupa. Kręgosłup podparty zgodnie ze swoim naturalnym ułożeniem nie musi być dodatkowo podtrzymywany przez mięśnie, które mogą się rozluźnić i zregenerować. Materac, który nie będzie przystosowywał się do kształtu ciała, pogłębi dolegliwości bólowe, wady postawy, jak również wpłynie na dyskomfort podczas codziennych obowiązków.

Materace medyczne – właściwości przeciwodleżynowe

Dzięki zastosowaniu pianki termoelastycznej możemy zmniejszyć ilość punktów nacisku między materacem i ciałem, przez co powierzchnia nacisku na materac jest mniejsza. Materace te są zalecane dla osób, które mają trudności z poruszaniem się, muszą leżeć i pozostawać w bezruchu przez długi czas. Pianka termoelastyczna wpływa na rozluźnienie mięśni, usprawnia przepływ krwi oraz nie powoduje nacisku na nerwy obwodowe. Eliminuje powstający w ten sposób ból.

Materace medyczne – antyalergiczne właściwości!

Większość materacy wyposażona jest w technologie ograniczające rozwój pleśni, bakterii i roztoczy, które miałby negatywny wpływ na zdrowie. Ma to ogromne znaczenie dla alergików i astmatyków, dla których te mikroorganizmy stanowią realne niebezpieczeństwo i utrudniają życie. Warto tutaj szczególnie wspomnieć, że szkodliwe dla zdrowia jest tylko duże stężenie roztoczy. Jak duże to zależy od stopnia nasilenia alergii u konkretnych osób.

Zachowanie wolnego od tych organizmów środowiska snu zapewnia zastosowanie materiałów umożliwiających cyrkulację powietrza wewnątrz wkładu oraz oddających wilgoć. Materace te są również wyposażone w higieniczne pokrowce z oddychających materiałów, aby dodatkowo wspomóc wymianę powietrza materac-otoczenie oraz zamek, który pozwala je łatwo ściągnąć i wyprać.

Właściwości zdrowotne poszczególnych materacy medycznych mogą się łączyć. W ten sposób materace rehabilitacyjne zazwyczaj są również antyalergiczne. Podobnie materace ortopedyczne, dzięki zastosowaniu pianki termoelastycznej mogą wykazywać właściwości przeciwodleżynowe, a materace przeciwodleżynowe znakomicie przystosowywać się do kształtu ciała.

Na koniec warto wspomnieć, że materac nie jest remedium na wszystko. Może pomóc, nie zastąpi jednak wizyty u lekarza czy fizjoterapeuty, nie może być stosowany zamiast ćwiczeń fizycznych lub leków. Do tematu leczenia bólu warto podejść holistyczne, całościowo i połączyć możliwie jak najwięcej środków, aby go wyeliminować i ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. W zdrowym ciele zdrowy duch – inwestycja w zdrowie z pewnością przyniesie korzyści również w innych sferach życia.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *