poduszka do spania na brzuchu

Należysz do osób, które nie wyobrażają sobie zasypiania w innej pozycji niż na brzuchu? Budzisz się z bólem kręgosłupa i odczuwasz drętwienie karku? Być może słyszałeś, że spanie w taki sposób nie służy zdrowiu, ale trudno Ci zmienić swoje przyzwyczajenia? Sprawdź, jaka poduszka do spania na brzuchu pomoże zapobiegać konsekwencjom przyjmowania tej najmniej korzystnej pozycji do spania. Dowiedz się, jaki model wybrać i każdego dnia zaczynaj dzień bez bólu i pełnym energii do podejmowania codziennych aktywności!

Przeczytaj także: Wypełnienie do poduszek, jakie najlepsze?
Wejdź na: Poduszka do spania na plecach – jaką wybrać?
Sprawdź również: Poduszka do spania na boku – jaką wybrać?

Spanie na brzuchu – czy taka pozycja jest zdrowa?

Niestety, spanie na brzuchu nie sprzyja zdrowiu. Dzieje się tak ze względu na nienaturalne wygięcie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz naciągniecie mięśni i ścięgien. Śpiąc na brzuchu, głowę unosimy do góry i skręcamy ją w bok. Takie sypianie może być przyczyną bólu kręgosłupa (nie tylko szyjnego, ale również na pozostałych odcinkach) oraz głowy, a także powodem drętwienia karku.

Po dłuższym czasie przyczynia się do powstawania dyskopatii i zwyrodnień. Co więcej, spanie z uniesionymi rękami często powoduje parestezje kończyn górnych. Negatywne konsekwencje mogą dotknąć także narządy wewnętrzne i układy (np. trawienny), które są uciśnięte. Zdecydowanie lepiej spać na boku, a najlepiej na plecach, co pozwala odciążyć układ kostny i mięśniowy, a przez to łatwiej zregenerować się podczas nocnego odpoczynku.

Więcej na: Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Poduszka zwykła czy poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu?

Aby zapewnić sobie zdrowsze i bardziej komfortowe warunki, sypiając na brzuchu, należy zadbać o odpowiednie podparcie głowy i karku. To zadanie spełni właściwa poduszka termoelastyczna. Jeśli masz tendencję do spania w takiej pozycji, warto zaopatrzyć się właśnie w poduszkę z pianki termoelastycznej (zwanej inaczej pianką z pamięcią kształtu, pianką memory lub visco).

Przeczytaj także: Jaka poduszka ortopedyczna sprawdzi się najlepiej?

Pod wpływem ciepła ciała i siły nacisku dopasowuje się ona do kształtów anatomicznych, przez co zyskujemy doskonałe podparcie i zmniejszamy ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych w okolicach karku. Poduszka do spania na brzuchu powinna być elastyczna, aby dopasowywać się do nienaturalnego ułożenia podczas snu. Tradycyjna poduszka nie jest dobrym rozwiązaniem. Łatwo zapada się, a tym samym nie daje dobrego podparcia i może utrudniać swobodne oddychanie.

Poduszka Tempur Ombracio Poduszka Tempur Sonata
Poduszka Tempur Ombracio Poduszka Tempur Sonata

Poduszka do spania na brzuchu – jaką wybrać?

Producenci oferują bardzo różnorodne poduszki ortopedyczne. Wśród nich są modele o klasycznym kształcie, poduszki profilowane z wypukłościami oraz poduszki z wycięciami przypominające swoim kształtem motyla. Te ostatnie są doskonałym rozwiązaniem dla osób śpiących na brzuchu.

Specjalne wycięcia pozwalają łatwo wsunąć ręce pod poduszkę. Poduszki do spania na brzuchu o klasycznym fasonie również dobrze się sprawdzą. Z kolei poduszki profilowane o kształcie falistym z wyższą i niższą krawędzią są raczej przystosowane do spania na plecach lub na boku. Obok kształtu równie ważna jest wysokość. Podparcie powinno być stosunkowo niskie, aby nie wymuszać unoszenia głowy zbyt wysoko.

Poduszka Superiore Flat Magniflex Poduszka Visco Bio Hilding
Poduszka Superiore Flat Magniflex Poduszka Visco Bio Hilding

Poduszki do spania na brzuchu – na co zwrócić uwagę?

Jaka poduszka do spania na brzuchu będzie odpowiednia? Szeroki asortyment poduszek z pewnością nie ułatwia wyboru. Szukając odpowiedniej poduszki do spania na brzuchu, warto w pierwszej kolejności sprawdzić i przetestować produkty w kształcie motyla, których specjalna budowa dostosowana jest do osób lubiących spać na brzuchu. Wygodne podparcie głowy i karku w szczególności podczas spania na brzuchu to istotna kwestia dla zdrowia i kondycji górnych części ciała.

Drugą kwestią jest wybór poduszki do spania na brzuchu, której budowa zapewni odpowiedni poziom przewiewności oraz swobodny dopływ powietrza podczas snu. Higiena snu również wpływa na odczucie komfortu w trakcie odpoczynku, dlatego należy wybierać spośród produktów, które wykonane są z wysoce przewiewnych komponentów.

Jeśli zmiana pozycji spania jest zbyt wymagająca, warto zainwestować w dobrą poduszkę, zaprojektowaną tak, aby zminimalizować negatywne konsekwencje spania w nieodpowiedniej pozycji. Odpowiednia poduszka do spania na brzuchu sprawi, że obudzisz się wypoczęty, a co najważniejsze bez uciążliwego bólu w okolicy szyi i karku.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *