mały pokój dla dwójki dzieci

Urządzanie pokoju dla dzieci rządzi się swoimi prawami. O tym, jak będzie wyglądać dziecięce królestwo, często decydują nie tylko dorośli, ale również najmłodsi. Ich kreatywność i wyobraźnia nie zna granic! Granice wyznacza jednak przestrzeń, jaką dysponujemy, i rzecz jasna budżet. Spośród wielu możliwości i licznych dziecięcych zachcianek trzeba wybrać coś konkretnego i najlepszego dla naszych pociech. A co, jeśli z pokoju będzie korzystać rodzeństwo wspólnie? Pojawiają się dodatkowe dylematy, choćby te, jak pogodzić różne wizje dzieci, jak zapewnić każdemu z nich miejsce do spania, przechowywania, zabawy i nauki, a przy tym zmieścić się na ograniczonym metrażu. Jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci? Sprawdź i stwórz funkcjonalny pokój dla rodzeństwa, który zapewni dzieciom komfortowe warunki i sprawi, że będą w nim przebywać z przyjemnością.

Przeczytaj także: Łóżko dla rodzeństwa – piętrowe czy dwa osobne?
Wejdź na: Jaki materac dla dziecka wybrać?
Sprawdź również: Pierwsze łóżko dla dziecka – jakie wybrać?

Pokój dla dwójki dzieci – łączenie różnic i podobieństw!

W pierwszej kolejności przyjrzyj się dzieciom! To, co warto uwzględnić przy aranżacji pokoju dla dwójki dzieci, to zarówno ich wspólne, jak i odmienne cechy, potrzeby, oczekiwania, zainteresowania. Różnice wynikają z wieku i wielu innych indywidualnych czynników. Każdy rodzic, znając swoje dzieci, najlepiej wie, co będzie dla każdego z nich dobre. Trzeba jednak pamiętać, aby swoje wizje i pomysły konsultować z dziećmi, aby i one miały wpływ na ostateczny wygląd aranżacji. To one powinny tutaj czuć się dobrze.

Przeczytaj: Jakie łóżko dla dziecka wybrać?

Pokój dla dwójki dzieci będzie wypadkową tego, co je łączy i dzieli, czyli np. upodobania co do kolorów czy motywów. Jeśli dzieci lubią te same barwy, sprawa jest prosta. W odwrotnej sytuacji strefa dla jednego dziecka będzie inna niż strefa dla drugiego. Można pozwolić sobie na wyraźne kontrasty w aranżacji małego pokoju dla dwójki dzieci albo tylko subtelne różnice w dodatkach, takich jak tekstylia lub oprawy oświetleniowe.

Jeśli chodzi o desenie – wzorzysta pościel, zasłony, tapeta na ścianie, dywan na podłodze i wiele innych dodatków to te elementy, których wzornictwo również może wpisać się w jeden motyw przewodni pokoju dla dwojga dzieci lub dzięki swojej odmienności pozwoli odróżnić dziecięce strefy od siebie w zależności od upodobań. Natomiast w przypadku materiałów zastosowanie wielu zupełnie różnych na niezbyt dużej przestrzeni wprowadzi chaos. Bezpieczniej poszukać różnic w inny sposób.

Łóżko piętrowe Denis Tartak Meble drewniane Łóżko piętrowe Oliwier Tartak Meble drewniane
Łóżko piętrowe Denis Tartak Meble drewniane Łóżko piętrowe Oliwier Tartak Meble drewniane

Wejdź na: Jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju?

Pokój dla 2 dzieci – funkcjonalna aranżacja wnętrza!

Urządzając mały pokój dla dwójki dzieci, tworzymy w nim strefy funkcjonalne, które pozwalają zachować pewien porządek. W pokoju dzielonym przez rodzeństwo ma to szczególnie znaczenie. Każde dziecko potrzebuje własnej przestrzeni do spania i przechowywania.

W pokoju dla dwójki dzieci miejsce do nauki może być wspólne albo oddzielne w zależności od wielkości pomieszczenia. Powinno być jak najlepiej oświetlone i odseparowane od strefy zabawy, by nic nie utrudniało skupienia. Z kolei strefa zabawy jest zazwyczaj dzielona przez jedno i drugie dziecko. Jeśli dzieci posiadają jakieś hobby, dobrze wygospodarować niewielki kącik, który pozwoli im rozwijać swoje pasje.

Łóżko Anna Tartak Meble drewniane Łóżko Lisa Tartak Meble drewniane
Łóżko Anna Tartak Meble drewniane Łóżko Lisa Tartak Meble drewniane

Sprawdź również: Pokój dziecięcy w stylu rustykalnym – jak urządzić?

Aranżacja małego pokoju dla dwójki dzieci – jakie meble wybrać?

By uniknąć konfliktów między rodzeństwem, każde z dzieci powinno mieć własną strefę do przechowywania ubrań i rzeczy osobistych. W małym pokoju dla dwójki dzieci musimy skoncentrować się na wygospodarowaniu maksimum miejsca. Dobrym pomysłem będą meble wielofunkcyjne.

Łóżka dziecięce z szufladami, pufy ze schowkiem, biurka z miejscem do przechowywania pod blatem w postaci półek lub szafek lub też bardzo praktyczne kontenerki wsuwane pod blat – to najpopularniejsze przykłady mebli, które wykorzystamy na różne sposoby w aranżacji pokoju dla dwójki dzieci.

Miejsce do nauki to niekoniecznie dwa oddzielne biurka. Może się okazać, że jeden długi blat będzie wystarczający i z powodzeniem zmieścimy przy nim dwa krzesła, oszczędzając tym samym nieco przestrzeni. W małym pokoju dla dwójki dzieci dobrze sprawdzi się również regał, który nie tylko będzie miejscem na przydatne akcesoria, ale również może spełnić funkcję ścianki działowej, zapewniając każdemu dziecku trochę prywatności.

Łóżko piętrowe Jan Plus Tartak Meble drewniane Łóżko piętrowe Loli Tartak Meble drewniane
Łóżko piętrowe Jan Plus Tartak Meble drewniane Łóżko piętrowe Loli Tartak Meble drewniane

Sprawdź: Sypialnia dla dziecka – jak urządzić?

Łóżko dla dwójki dzieci do małego pokoju – jakie wybrać?

Każde dziecko musi mieć również swoje miejsce do spania, które zapewni mu komfort nocnego odpoczynku. Jeśli ogranicza nas metraż, doskonałym wyborem są łóżka piętrowe dla dzieci. Są one szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych użytkowników. Pewnie i wielu rodziców pamięta ze swojego dzieciństwa, jaką frajdę sprawiało wspinanie się po drabince i możliwość spania na górze!

Przeczytaj także: Jaki materac do łóżka piętrowego wybrać?

Piętrowe łóżka dla dwójki dzieci w małym pokoju muszą być odpowiednio zabezpieczone. Górna rama powinna być obudowana, aby zapobiec spadnięciu. W przypadku młodszych dzieci dobrze, aby dolne łóżko też posiadało barierki. Ważnym elementem jest również ergonomiczna drabinka, która w łatwy sposób pozwoli dostać się na górny poziom. Wśród piętrowych łóżek znajdziemy zarówno te w klasycznym stylu, jak i bardziej pomysłowe, wyglądające jak domki lub też z bajkowym motywem.

Sprawdź również: Wymiary materaca dla dziecka – jakie będą odpowiednie?

Jakie dodatki do małego pokoju dla 2 dzieci?

Dekoracje w pokoju dla dwójki dzieci to nie tylko dopełnienie surowej aranżacji. Pozwalają one również na personalizację dwóch osobnych stref w jednym wspólnym pokoju. Ich wybór bez wątpienia sprawi najmłodszym radość. Ozdoby będą zresztą cieszyć dzieci każdego dnia! Miarka na ścianie może wzbudzać ciekawość przy każdym mierzeniu wzrostu.

Dekoracyjne oświetlenie w skuteczny sposób rozjaśni wnętrze, gdy maluchy odczuwają lęk w ciemności. Świetnym dodatkiem są naklejki na ściany, meble lub okna. Łatwo je zmienić, gdy po pewnym czasie znudzą się dzieciom.

A może imiona wykonane z drewna w formie klocków lub zawieszek? Producenci prześcigają się w pomysłach na atrakcyjne ozdoby do dziecięcych pokoików. Niektóre dekoracje można wykonać własnoręcznie, a nawet z udziałem dzieci. Jeśli nasze pociechy będą czynnie brały udział w aranżacji swojego pokoju, z pewnością będą ogromnie zadowolone z końcowego efektu.

Aranżacja małego pokoju dla dwójki dzieci to duże wyzwanie, ale może przynieść mnóstwo satysfakcji zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jeśli do zadania podejdziemy kreatywnie, możemy pozytywnie zaskoczyć się ciekawym układem i oryginalnym wyodrębnieniem przestrzeni dla każdego dziecka. Pomysłowe rozwiązania ucieszą dzieci oraz zapewnią im odpowiednie warunki do rozwoju i budowania wzajemnych więzi.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *