pokój dziecięcy w stylu rustykalnym

Urządzanie pokoju dziecięcego to zadanie, które dla wielu rodziców stanowi prawdziwe wyzwanie. Pomieszczenie nie tylko musi spełniać funkcje praktyczne, ale również być miejscem, w którym latorośle będą czuły się bezpiecznie i komfortowo. Wśród wielu dostępnych stylów aranżacji, styl rustykalny zyskuje na popularności, oferując ciepło, naturalność, namiastkę prostoty wiejskiego życia i nieco nostalgii, którą chętnie przenosimy także do pokojów naszych dzieci. Sprawdź, jak krok po kroku stworzyć funkcjonalny i estetycznie urządzony pokój dziecięcy w stylu rustykalnym. Przeczytaj i zainspiruj się!

Sprawdź również: Pokój dziecięcy w stylu leśnym – jak urządzić?
Dowiedz się więcej: Sypialnia z pokojem dziecka w jednym – jak urządzić?

Pokój dziecięcy rustykalny – czym się charakteryzuje?

Styl rustykalny czerpie inspirację z tradycyjnej wiejskiej estetyki. Wyróżnia się przede wszystkim bliskością natury, co znajduje odzwierciedlenie w wykorzystaniu surowych, nieprzetworzonych materiałów. Drewno, wiklina, wełna, bawełna czy len są tu podstawą. W rustykalnym pokoju dziecięcym materiały te mogą być wykorzystane w postaci drewnianych mebli, wiklinowych koszów na zabawki, lnianych zasłon, wełnianych dywanów, bawełnianej pościeli.

Paleta kolorystyczna również nawiązuje do przyrody. Barwy ziemi, czyli różne odcienie beżu, brązu, szarości, zieleni, żółtego i błękitu, tworzą spokojne i przytulne tło, idealne dla pokoju dziecka. Kolory te sprzyjają relaksacji i są bardzo uniwersalne, co oznacza, że łatwo dopasować do nich dodatki.

Więcej na: Jaki kolor do sypialni wybrać?

Dla podkreślenia związku z naturą w rustykalnym pokoju dziecka warto zastosować motywy przyrodnicze: roślinne, zwierzęce, leśne itp. Naturalne materiały w pokoju dziecięcym będą inspirować do poznawania świata przyrody. W aranżacji rustykalnego pokoju dziecka można wykorzystać też rośliny doniczkowe, które nie tylko wprowadzają element żywej natury, ale mają dodatkowo tę zaletę, że poprawiają jakość powietrza. Ponadto posiadają wartość edukacyjną. Dziecko ma okazję opiekować się nimi, ucząc się wrażliwości i szacunku do środowiska naturalnego.

Ważnym elementem nadającym rustykalny charakter wnętrzu są dekoracje wykonane ręcznie, będące wyrazem docenienia tradycyjnych technik rzemieślniczych, np. drewniane zabawki czy dziergane kocyki, które dodają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i domowego ciepła.

Pamiętajmy, że istotą stylu rustykalnego jest prostota. Dlatego warto unikać zbyt wielu kolorów lub przesadnej ilości dekoracji. Każdy element powinien współgrać z innymi, tworząc spójną całość.

Przeczytaj: Sypialnia dla dziecka – jak urządzić?

Pokój dziecięcy w stylu rustykalnym

Jakie meble sprawdzą się w pokoju dziecięcym w stylu rustykalnym?

Podstawą aranżacji są meble. Mają one znaczący wpływ na wygląd i ogólną atmosferę. Stylowe meble do rustykalnego pokoju dziecięcego mogą nadać ton całemu pomieszczeniu. Z tego względu warto poświęcić im szczególną uwagę podczas kreowania wystroju dziecięcego pokoiku.

W rustykalnym wnętrzu najlepszym rozwiązaniem są solidne meble o prostej formie. Wybierając je, postawmy na modele wykonane z drewna w naturalnym kolorze, z widocznymi słojami i sękami.

Naturalne drewno w pokoju dziecięcym sprawdzi się znakomicie. Przede wszystkim dlatego, że jest ekologicznym surowcem. Jeśli do tego wykończone jest przy użyciu preparatów niezawierających w swoim składzie szkodliwych substancji, zapewnimy dziecku zdrowy klimat we wnętrzu. Co więcej, jest to materiał bardzo trwały, odporny na uszkodzenia. Tę zaletę docenią rodzice maluchów, którzy już przekonali się, że niczym nieograniczona kreatywność dzieci czasem skutkuje utratą walorów estetycznych domowego wyposażenia.

Sprawdź również: Mały pokój dla dwójki dzieci – jak urządzić?

Dziecięca przestrzeń w stylu rustykalnym musi być również funkcjonalna. Poza łóżkiem, które jest niezbędnym elementem dziecięcej sypialni, przydadzą się meble do przechowywania ubrań, tj. komody i szafy, ponadto regały i półki na książki, zabawki, dekoracje, a także biurko i krzesło do nauki wpisujące się w rustykalny trend. Przy planowaniu ich rozmieszczenia ważne jest, aby uwzględnić łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych przedmiotów oraz zapewnić wystarczająco dużo miejsca do swobodnej zabawy.

Pokój dziecięcy w stylu rustykalnym

Łóżko dla dziecka do rustykalnego pokoju – jakie wybrać?

Prawidłowy rozwój fizyczny dziecka wspiera komfortowe miejsce do spania, czyli łóżko z wygodnym materacem.

Pokój dziecięcy w stylu rustykalnym warto wyposażyć w drewniane łóżko (np. sosnowe) o prostej, klasycznej konstrukcji. W przypadku małych dzieci dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas snu przydatne będą barierki zapobiegające potencjalnym upadkom na podłogę. Barierki są bardzo ważne również w przypadku łóżek piętrowych.

Łóżka dla dzieci mogą mieć ciekawą formę, choćby przypominającą domek. Takie meble dodają unikalnego charakteru aranżacji, a przy tym stymulują wyobraźnię najmłodszych.

Łóżko piętrowe ELEN TARTAK MEBLE drewniane Łóżko piętrowe DENIS TARTAK MEBLE drewniane
Łóżko piętrowe ELEN TARTAK MEBLE drewniane Łóżko piętrowe DENIS TARTAK MEBLE drewniane

Nieodłącznym elementem łóżka jest materac. Dobry materac dla dziecka to inwestycja w zdrowy rozwój młodego organizmu. Dzieciom zaleca się sypianie na materacach piankowych i lateksowych. Wkłady sprężynowe nie zawsze będą odpowiednie. Średnica sprężyn może być za duża w stosunku do drobnej budowy sylwetki dziecka, a tym samym podłoże nie będzie idealnie dopasowywać się do anatomicznych krzywizn ciała i nie zapewni mu właściwego wsparcia. Materace sprężynowe to rozwiązanie dla dzieci dopiero w nastoletnim wieku.

Więcej na: Jaki materac dla dziecka wybrać?

Materac DOBRANOCKA HILDING dziecięcy Materac KOŁYSANKA HILDING dziecięcy
Materac DOBRANOCKA HILDING dziecięcy Materac KOŁYSANKA HILDING dziecięcy

Rustykalny pokój dla dziewczynki czy chłopca?

Rodzice mogą zastanawiać się, czy styl rustykalny pasuje zarówno do przestrzeni dziewczynki, jak i chłopca. Jeśli masz w tej kwestii wątpliwości, odpowiadamy: oczywiście! Styl rustykalny jest bardzo uniwersalny i będzie dobrym wyborem niezależnie od płci. Łatwo dopasować go do różnych preferencji i potrzeb, niezależnie od tego, czy pokój jest dla chłopca, czy dziewczynki. A wszystko za sprawą prostoty form, neutralnej kolorystyki i pewnej elastyczności, bo styl ten nie ogranicza się do jednego wzorca, ale umożliwia kreowanie spersonalizowanej aranżacji.

Pokój dziecięcy w stylu rustykalnym

Pokój dziecięcy w stylu rustykalnym – czy warto?

W obliczu szybko zmieniającego się świata, pełnego technologii i przepychu, pokój dziecięcy w stylu rustykalnym stanowi bezpieczną przystań, w której czas zdaje się płynąć wolniej, a bazowanie na tym, co naturalne, pozwala zatroszczyć się o zdrowie i rozwój najmłodszych. Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że bliskość natury stymuluje kreatywność, uczy spokoju i koncentracji, a także wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

Ponadto rustykalny pokój dziecka jest atrakcyjny pod względem estetyki. Ma swój wyjątkowy urok. Solidne drewniane meble czy rękodzieło pozwalają stworzyć unikalny wystrój w dobie masowej produkcji i jednolitych rozwiązań wnętrzarskich.

Daj się ponieść wyobraźni i razem z Twoją pociechą stwórzcie przestrzeń będącą miejscem, w którym dziecko z przyjemnością spędza czas.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *