Sypialnia Art Deco - jak urządzić

Styl Art Deco utrzymany jest w estetyce charakteryzującej się licznymi geometrycznymi wzorami, wysokiej jakości meblami i dodatkami z materiałów z wyższej półki. Art Deco to jeden ze stylów XX w. z okresu międzywojennego. Rozwijał się zarówno w Europie, jak i Ameryce, gdzie znajduje się słynny wieżowiec Chrysler Building – jeden z symboli Nowego Jorku, sztandarowy wzorzec Art Deco. Już na jego przykładzie można zauważyć, co sprawia, że odróżnia się od budynków z innych epok. Jest to również coraz popularniejszy styl stosowany podczas urządzania sypialni. Czym się charakteryzuje sypialnia Art Deco? Jakie meble i dodatki wybrać do sypialni w stylu Art Deco? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Nowojorski styl w sypialni!
Wejdź na: Sypialnia w stylu amerykańskim – przestrzeń i wygoda!
Sprawdź: Sypialnia w stylu klasycznym – jak urządzić?

Na co zwrócić uwagę urządzają sypialnię w stylu Art Deco?

Styl Art Deco to ukłon w stronę zdyscyplinowanej symetrii, mocno zgeometryzowanych kształtów, metalicznych materiałów, eleganckich zdobień. Podobne elementy i cechy mogą znajdować się we współczesnych wnętrzach. Wnętrze sypialni w stylu Art Deco, choć w zamyśle ma wyglądać elegancko i luksusowo, wcale nie musi wiązać się z wielkimi wydatkami. Czasem wystarczy dobrze dobrana kolorystyka, odpowiednia forma łóżka, wzorzysta tapeta, czy dodatki nawiązujące do stylu. Nawet jeden dominujący fragment aranżacji może przenieść nas w czasy XX w. Aby całość była spójna, warto przemyśleć poszczególne elementy wnętrza.

Sprawdź: Sypialnia w stylu włoskim – stylowo urządzona sypialnia!

Sypialnia w stylu Art Deco

Jakie kolory i wzory w sypialni Art Deco?

Kolorystyka stylu Art Deco jest odważna i wyrazista. Z pewnością nie brakuje w niej miejsca na połączenia z metalicznymi materiałami w kolorze złota i srebra, często w kontraście z czernią. Inne mocne barwy w tej stylistyce to odcienie żółci, czerwień, zieleń i błękit, a wśród bardziej neutralnych kolorów pojawiają się kremy i beże. Sam kolor to jednak mało. W dekoracyjnym stylu Art Deco niezwykle ważne są wzory, głównie geometryczne i symetryczne. Na tekstyliach, tapetach, czy innych dekoracjach pojawić się mogą więc kwadraty, romby, trapezy, trójkąty, wzory wachlarzowe i promieniste, zygzaki, łuki. Można postawić na jeden wzór powtarzający się w kilku miejscach lub też mieszać wzory, zachowując spójną kolorystykę.

Art Deco sypialnia

Sprawdź: Sypialnia w stylu eko – jak urządzić?

Jakie łóżko do sypialni Art Deco?

Wybierając łóżko, zdecydowanie lepiej poszukać większego mebla o ile przestrzeń sypialni na to pozwala. Meble okresu Art Deco do najmniejszych nie należą. Charakteryzują się często opływowymi kształtami, gładkimi lub ze wzorami. Łóżko z tapicerowanym zagłówkiem lub dostawione do tapicerowanej ściany stylowe łóżko drewniane będzie wyglądać bardziej okazale i posiadać będzie odpowiednią dawkę luksusu. Chromowane lub złote listewki jako detale są jak najbardziej pożądane. W aranżacji łóżka lepiej unikać typowo kobiecych wzorów, koronek czy falban. Lepiej sięgać po prostsze w formie, ale wysokiej jakości materiały tekstyliów.

Sypialnia Art Deco

Sypialnia Art Deco – jakie meble dobrać?

Zarówno w meblach, jak i dodatkach, aby utrzymać design Art Deco, dobrze jest stawiać na odpowiednie materiały wykończeniowe. W sypialni Art Deco elegancko będzie wyglądać ciemne drewno, wspomniane już wcześniej metale, welur, skóra, masa perłowa, lustra, szkło. Popularne jest łączenie różnych materiałów na jednej powierzchni, również na posadzkach. W sypialni świetnie sprawdzi się podłoga drewniana ułożona w jodełkę, wykończona błyszczącym lakierem, a na niej duży wzorzysty dywan wystający spoza obrysu łóżka. Nie można zapomnieć także o oświetleniu. Duże imponujące żyrandole, oprawy o schodkowym lub obłym kształcie, wydłużone formy przypominające wysokie wieżowce z okresu Art Deco i znów geometria i symetria – takie cechy oświetlenia sprawdzą się najlepiej w tym stylu.

Jeśli cenisz jakość i luksusowe otoczenie, przywiązujesz wagę do detali, pięknego wzornictwa, z pewnością sypialnia w stylu Art Deco przypadnie Ci do gustu!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *