Sypialnia w stylu klasycznym - aranżacja

Nieprzemijający, ponadczasowy, wyważony i w dobrym guście – taki jest styl klasyczny. Urządzając sypialnię zgodnie z tą estetyką, można mieć pewność, że stworzy się wnętrze na lata, a dynamicznie zmieniające się trendy nie będą mieć na nie decydującego wpływu. Jak urządzić stylową sypialnię w stylu klasycznym? Jakie łóżko do niej wybrać? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Minimalistyczny styl – wygoda i prostota w sypialni!
Wejdź na: Elegancka i przytulna sypialnia w stylu angielskim – jak urządzić?
Sprawdź również: Sypialnia w stylu hotelowym – jak urządzić we własnym mieszkaniu?

Styl klasyczny w sypialni – jak wygląda?

Początki stylu klasycznego sięgają XVII wieku, kiedy w aranżacjach nawiązywano do zasad starożytnej sztuki greckiej i rzymskiej. Stąd myśląc o klasycznych wnętrzach, czasem ma się przed oczami pałacowe czy dworskie aranżacje z bogatymi zdobieniami, pełne przepychu niczym salony Wersalu. Czy to aby na pewno ten styl? Otóż nie! Współczesna klasyka odrzuca królewski splendor i bogactwo dekoracji, a jednocześnie pozwala zaistnieć dodatkom w nieco spokojniejszym tonie. Ponadto jakość mebli i materiałów użytych w aranżacji jest naprawdę istotna, bo to ona jest jednym z głównych wyróżników stylu. Klasycyzm czerpie to, co najlepsze z minionych epok, nie tylko tych kojarzonych z okazałymi francuskimi pałacami, ale też znacznie prostszych – od antyku po modernizm.

Przeczytaj także: Biała sypialnia – jak urządzić sypialnię z białymi meblami?

Sypialnia klasyczna - aranżacja

Sprawdź również: Sypialnia modern classic – jak urządzić?

Sypialnia w stylu klasycznym – jakie kolory będą odpowiednie?

Sypialnia w stylu klasycznym powinna być harmonijna i elegancka. Gdy mowa o barwach, warto sięgać po stonowaną paletę oraz kolory neutralne. Pasować będą z pewnością różne odcienie beżu, brązu, szarości, a także czysta lub złamana biel. Podobnie jak w klasycznym eleganckim stroju, tak i tu można sięgać po niezbyt mocno nasycone, czy nawet pastelowe zielenie, błękity, a z bardziej wyrazistych kolorów pewnym wyborem będzie czerń, granat, głęboka czerwień, złoto, ale to ostatnie należy dobierać ostrożnie, raczej lepiej sprawdzą się w dodatkach do stylu klasycznego.

Klasyczna sypialnia - aranżacja

Jakie łóżko do sypialni w stylu klasycznym?

Klasyka to również symetria. Nie w każdym pomieszczeniu jest się w stanie osiągnąć ją w pełni, ale przynajmniej dobrze do tego dążyć. Łóżko jako najistotniejszy element całej sypialnianej układanki powinno znajdować się w centralnej części pokoju. Idealnie byłoby, gdyby drzwi znajdowały się na wprost – to daje spokój i poczucie kontroli nad tym, co się dzieje.

Sypialnia w stylu klasycznym - aranżacja

Będąc przy temacie łóżka, nie można zapomnieć o jego cechach. Jakość i komfort powinny iść ze sobą w parze, dlatego świetnym wyborem jest łóżko tapicerowane dobrymi tkaninami lub też łóżko drewniane wykonane z wysokiej jakości litego drewna, ale z wygodnym miękkim wezgłowiem. W tym przypadku lepiej nie szukać zbytnio oszczędności, bo to główny mebel, który ma za zadanie przyciągać uwagę. W przypadku zagłówka można sobie pozwolić na wybór nieco bardziej dekoracyjnej wersji, jeśli reszta wnętrza pozostanie spokojnie wyważona. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet cały pas ściany za łóżkiem został wykończony tapicerowanymi panelami w stylu hotelowym. Taki zabieg jeszcze mocniej przyciągnie uwagę do funkcji pomieszczenia oraz kluczowego komfortu. Przy stylizacji łóżka również należy postawić na wysokiej jakości tkaniny i symetrycznie ułożone wygodne poduszki. Gdy główną oś w kompozycji wyznacza łóżko, po obu jego stronach można postawić takie same stoliki nocne lub w nieco szerszych sypialniach niewielkie komody.

Aranżacja sypialni w stylu klasycznym – jakie dodatki wybrać?

Pozostałe elementy eleganckiej klasycznej sypialni to dodatki w postaci prostych sztukaterii, obrazów w pięknych ramach, nieprzesadnie zdobionych lamp, firanek i kryjących zasłon, a także dywanów, wazonów, figurek czy kwiatów. Jeśli wielkość sypialni na to pozwala, dobrym dopełnieniem wnętrza będą fotele z małym stolikiem, wygodna tapicerowana ławka ustawiona przed łóżkiem lub kobieca toaletka z lustrem. Do mebli o prostych formach pasować będą błyszczące lub zdobione uchwyty. Oczywiście umiar w doborze dodatków jest niezbędny dla zachowania elegancji i pełni klasycznego stylu.

Wybierając styl klasyczny do sypialni, stawiamy nie tylko na ponadczasową elegancję. To również komfortowe warunki odpoczynku. Dzięki harmonii i uporządkowaniu charakterystycznym dla klasycznych aranżacji sypialnia z pewnością będzie sprzyjać spokojnemu relaksowi. A w wyciszeniu pomoże również neutralna kolorystyka.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *