kolory w sypialni - jakie wybrać?

Stojąc przed wyborem koloru ścian w sypialni, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim wielkość i kształt naszego pomieszczenia, niektóre kolory pomogą nam optycznie powiększyć przestrzeń, inne wręcz przeciwnie. Ponadto warto zastanowić się, które barwy będą sprzyjać relaksowi po ciężkim dniu, a które mogą nas rozpraszać i przeszkadzać w odpoczynku. Kolor ścian w sypialni powinien współgrać z meblami i dodatkami. Tworząc estetyczną aranżację wnętrza, warto dobrać kolor ścian do poziomu nasłonecznienia pomieszczenia. Niezależnie od stylu, w jakim urządzamy sypialnie, powinniśmy się zastanowić czy kolor ścian w sypialni będzie stanowił tło dla mebli, czy główny akcent kolorystyczny przy wyborze stonowanych mebli. Zatem jaki kolor w sypialni sprawdzi się najlepiej?

Przeczytaj także: Sypialnia w kolorze butelkowej zieleni – jak urządzić?
Sprawdź: Ściana w sypialni – jak urządzić ścianę za łóżkiem?
Wejdź na: Jak urządzić sypialnię?

Kolory do sypialni – jakie najlepsze?

Jeśli zależy nam na stworzeniu uspokajającego i przytulnego miejsca, w którym można się wyciszyć, warto zastosować jasne barwy. Klasyczna sypialnia to wyważenie łagodnych i pudrowych odcieni beżu, różu, szarości, błękitu, zieleni i bieli. Niebieski kolor jest jednym z najbardziej relaksujących barw, idealnie podkreśli białe meble, kojarzy się z wodą, świeżością i harmonią.

Zielone odcienie w pomieszczeniu uspokajają, świetnie pasują do elementów drewnianych, są bardzo neutralne i nie wywołują skrajnych emocji. Neutralna szarość podkreśla resztę elementów w sypialni, jest uniwersalna i powinna pasować do większości pomieszczeń. Wybierając biel, najwięcej zyskują małe pomieszczenia, ponieważ biel idealnie odbija światło i sprawia, że optycznie pomieszczenie wydaje się większe.

Wejdź na: Niebieska sypialnia – jak urządzić?

Dodatkowo efekt wizualnego powiększenia potęgują kolory z perłowym połyskiem. Biały kolor ścian jest świetnym rozwiązaniem do sypialni, ponieważ daje uczucie ładu, porządku i świeżości. Podobnie jak szarość stanowi tło, które świetnie współgra z wyposażeniem.

Przeczytaj: Biała sypialnia – jak urządzić sypialnię z białymi meblami?
Wejdź na: Jasna sypialnia – jak zaaranżować?

Ciepłe czy zimne – jakie kolory do sypialni?

Za pomocą barw również możemy ocieplić lub ochłodzić pomieszczenie. W sypialniach najczęściej stosuje się ciepłe odcienie, ponieważ wprowadzają odpowiedni nastrój do wnętrza i pozwalają się odprężyć. Zimne kolory mogą być wybierane do pomieszczeń, które są dobrze oświetlone, ale nie w przypadku pomieszczeń, w których panują niższe temperatury.

Podczas wyboru koloru weźmy również pod uwagę, że ciemne kolory nie będą dobrym rozwiązaniem dla wąskich i małych sypialni, ponieważ zmniejszają wizualnie pomieszczenie. Jeśli jednak bardzo chcemy zastosować bardzo ciemny i intensywny kolor, dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie go na jednej ścianie np. za wezgłowiem łóżka. Pozostaje jeszcze kwestia sufitu, jeśli chcemy, aby sypialnia wydawała się wyższa, powinien być biały, a ściany kolorowe. Natomiast jeśli zależy nam, aby pomieszczenie wydawało się większe, sufit powinien być tego samego koloru co ściany.

Sprawdź również: Ciemna sypialnia – jak zaaranżować?

Wybór koloru do sypialni przede wszystkim powinien być uzależniony od naszych upodobań, ponieważ to miejsce, gdzie chcemy czuć się swobodnie i komfortowo. Odcień ścian powinien współgrać z meblami i podkreślać ich styl. Odpowiednio dobrane kolory mogą sprawić, że sypialnia będzie przytulnym miejscem do odpoczynku i regeneracji po ciężkim dniu!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *