kolory w sypialni - jakie wybrać?

Stojąc przed wyborem koloru ścian w sypialni, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim wielkość i kształt naszego pomieszczenia, niektóre kolory pomogą nam optycznie powiększyć przestrzeń, inne wręcz przeciwnie. Ponadto warto zastanowić się, które barwy będą sprzyjać relaksowi po ciężkim dniu, a które mogą nas rozpraszać i przeszkadzać w odpoczynku. Kolor ścian w sypialni powinien współgrać z meblami i dodatkami. Tworząc estetyczną aranżację wnętrza, warto dobrać kolor ścian do poziomu nasłonecznienia pomieszczenia. Niezależnie od stylu, w jakim urządzamy sypialnie, powinniśmy się zastanowić czy kolor ścian w sypialni będzie stanowił tło dla mebli, czy główny akcent kolorystyczny przy wyborze stonowanych mebli. Zatem jaki kolor w sypialni sprawdzi się najlepiej?

Przeczytaj także: Sypialnia w kolorze butelkowej zieleni – jak urządzić?
Sprawdź: Ściana w sypialni – jak urządzić ścianę za łóżkiem?
Wejdź na: Jak urządzić sypialnię?

Kolory do sypialni – jakie najlepsze?

Jeśli zależy nam na stworzeniu uspokajającego i przytulnego miejsca, w którym można się wyciszyć, warto zastosować jasne barwy. Klasyczna sypialnia to wyważenie łagodnych i pudrowych odcieni beżu, różu, szarości, błękitu, zieleni i bieli. Niebieski kolor jest jednym z najbardziej relaksujących barw, idealnie podkreśli białe meble, kojarzy się z wodą, świeżością i harmonią. Zielone odcienie w pomieszczeniu uspokajają, świetnie pasują do elementów drewnianych, są bardzo neutralne i nie wywołują skrajnych emocji. Neutralna szarość podkreśla resztę elementów w sypialni, jest uniwersalna i powinna pasować do większości pomieszczeń. Wybierając biel, najwięcej zyskują małe pomieszczenia, ponieważ biel idealnie odbija światło i sprawia, że optycznie pomieszczenie wydaje się większe. Dodatkowo efekt wizualnego powiększenia potęgują kolory z perłowym połyskiem. Biały kolor ścian jest świetnym rozwiązaniem do sypialni, ponieważ daje uczucie ładu, porządku i świeżości. Podobnie jak szarość stanowi tło, które świetnie współgra z wyposażeniem.

Ciepłe czy zimne – jakie kolory do sypialni?

Za pomocą barw również możemy ocieplić lub ochłodzić pomieszczenie. W sypialniach najczęściej stosuje się ciepłe odcienie, ponieważ wprowadzają odpowiedni nastrój do wnętrza i pozwalają się odprężyć. Zimne kolory mogą być wybierane do pomieszczeń, które są dobrze oświetlone, ale nie w przypadku pomieszczeń, w których panują niższe temperatury. Podczas wyboru koloru weźmy również pod uwagę, że ciemne kolory nie będą dobrym rozwiązaniem dla wąskich i małych sypialni, ponieważ zmniejszają wizualnie pomieszczenie. Jeśli jednak bardzo chcemy zastosować bardzo ciemny i intensywny kolor, dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie go na jednej ścianie np. za wezgłowiem łóżka. Pozostaje jeszcze kwestia sufitu, jeśli chcemy, aby sypialnia wydawała się wyższa, powinien być biały, a ściany kolorowe. Natomiast jeśli zależy nam, aby pomieszczenie wydawało się większe, sufit powinien być tego samego koloru co ściany.

Wybór koloru do sypialni przede wszystkim powinien być uzależniony od naszych upodobań, ponieważ to miejsce, gdzie chcemy czuć się swobodnie i komfortowo. Odcień ścian powinien współgrać z meblami i podkreślać ich styl. Odpowiednio dobrane kolory mogą sprawić, że sypialnia będzie przytulnym miejscem do odpoczynku i regeneracji po ciężkim dniu!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *