Sypialnia w stylu minimalistycznym

Minimalizm to nie tylko trend w dziedzinie sztuki i architektury, ale swego rodzaju filozofia życia. Zakłada ona wyzbycie się tego wszystkiego, co zbędne, a skoncentrowanie się na tym, co w życiu kluczowe. Powstała w odpowiedzi na konsumpcjonizm, czyli powszechną we współczesnym świecie postawę polegającą na gromadzeniu dóbr materialnych, których ilość przerasta rzeczywiste potrzeby, a przy tym odczuwanie ciągłego niedosytu. Minimaliści są zdania, że wyeliminowanie wszystkiego, co nie ma żadnej wartości, uwalnia człowieka od nadmiernych oczekiwań. W architekturze wnętrz idea odrzucenia niepotrzebnych rzeczy wyraża się prostotą, surowością wystroju, brakiem ozdobników. Wydaje się, że tak urządzone pomieszczenie, to miejsce, które pozwala odpocząć od nadmiaru wrażeń, jakich dostarcza codzienne życie. To doskonały pomysł na wnętrze sypialni! Zastanawiasz się, czy minimalistyczna sypialnia jest dla Ciebie? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Nowoczesna sypialnia – jak urządzić?
Dowiedz się więcej: Sypialnia w stylu hotelowym – jak urządzić we własnym mieszkaniu?
Przeczytaj: Sypialnia w stylu skandynawskim – jak urządzić?

Minimalistyczna sypialnia – czym się wyróżnia?

Urządzając minimalistyczną sypialnię, należy zastanowić się, co jest we wnętrzu niezbędne i tylko do tego się ograniczyć. Każdy element wyposażenia powinien pełnić określoną funkcję, inaczej jest bezcelowy i nie ma tu dla niego miejsca. Proste formy, nieskomplikowane kształty są podyktowane pełnioną przez daną rzecz rolą. Sypialnia minimalistyczna jest bardzo uporządkowana. Wszystko ma swoje miejsce, a przestrzeń jest wykorzystywana w jak najbardziej efektywny sposób.

W pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym paleta kolorystyczna jest dość ograniczona. Stosuje się przede wszystkim jasne i neutralne kolory, takie jak biel, szarości, beże. Pojawia się również czerń. Wnętrza są uważane za surowe i sterylne. Ale wbrew pozorom sypialnia minimalistyczna może być przytulna. Wystarczy postawić na ciepłe odcienie bieli, złamane żółtymi tonami, czy ciepłe beże oraz drewno w jego naturalnym kolorze.

Wnętrza charakteryzują się wykorzystaniem głównie naturalnych i przy tym trwałych materiałów. W stylu minimalistycznym ograniczamy ilość rzeczy, ale liczy się ich jakość. Dobrze sprawdzi się solidne lite drewno, kamień, skóra naturalna, tkaniny, takie jak len czy wysokogatunkowa bawełna.

Sprawdź również: Sypialnia w stylu klasycznym – jak urządzić?

Sypialnia w stylu minimalistycznym

Sprawdź również: Sypialnia modern classic – jak urządzić?

Minimalistyczne sypialnie – jakie łóżko będzie odpowiednie?

Łóżko, najważniejszy w sypialni mebel, może być zarówno drewniane, jak i tapicerowane. Jeden i drugi rodzaj będzie odpowiedni. Wybór zależy od indywidualnych upodobań. W każdym jednak wypadku musi być ono proste. Odpadają wezgłowia o finezyjnych kształtach, ozdobne nóżki, dekoracyjne pikowania albo rzeźbienia.

Znakomicie sprawdzą się łóżka niskie, które sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się wyższe. Dzięki temu uzyskać można efekt większej przestrzeni. A wolne przestrzenie w minimalistycznym sposobie urządzania wnętrz mają istotne znaczenie. Ponadto niskie łóżka z pewnością nie należą do typowych rozwiązań w naszych sypialniach, a więc mamy szansę stworzyć bardzo oryginalną, niekonwencjonalną aranżację.

Nowoczesna minimalistyczna sypialnia ma być urządzona ergonomicznie. Łóżko powinno zapewnić optymalne warunki do odpoczynku. Warto zwrócić szczególną uwagę na szerokość podłoża do spania, która pozwoli przyjąć wygodną pozycję podczas snu, oraz materac, który zapewni właściwe podparcie sylwetki na całej długości. Dobrym wyborem będą modele, w których wyodrębniono kilka zróżnicowanych stref twardości, dostosowanych do siły nacisku poszczególnych partii ciała.

Sprawdź: Sypialnia w stylu eko – jak urządzić?

Minimalistyczna sypialnia

Przeczytaj: Sypialnia w stylu scandi boho – jak urządzić?

Jakie inne meble do minimalistycznej sypialni wybrać?

Po obu stronach łóżka mogą znaleźć się stoliki lub szafki nocne. To praktyczne rozwiązanie ułatwi utrzymanie porządku i umożliwi sięgnięcie po przydatne rzeczy bez konieczności wstawania z łóżka. Jeśli nie dysponujemy oddzielną garderobą, potrzebna będzie również szafa na ubrania. Z innych mebli można w zasadzie zrezygnować, chyba że są to sprzęty naprawdę niezbędne.

W minimalistycznej sypialni warto postawić na meble o lekkiej, niezbyt przysadzistej konstrukcji, bo wnętrze nie może być nadmiernie przytłoczone. Tu przecież liczy się przestrzeń. Wybierzmy modele o geometrycznych bryłach i gładkich powierzchniach. Znakomicie sprawdzą się bezuchwytowe fronty.

Akcesoria i dodatki do sypialni w stylu minimalistycznym

Dopełnieniem wystroju wnętrza są dodatki podkreślające styl minimalistycznego wnętrza. Czy w przypadku stylu minimalistycznego są one potrzebne? Przecież ten kanon estetyki zakłada odrzucenie wszystkiego, co nie ma funkcji użytkowej. To prawda, ale tu dekorację stanowią nie bibeloty, ale przedmioty, które są w sypialni niezbędne. To przede wszystkim pościel, narzuta do nakrycia posłania, poduszki, które pozwolą się wygodnie oprzeć, czy ewentualnie zasłony w oknach, które zapewnią poczucie prywatności. Proste, monochromatyczne, a jeśli już ze worem, to geometrycznym.

Oświetlenie również powinno akcentować minimalizm aranżacji, co oznacza, że warto postawić na skromne, nierzucające się nadmiernie w oczy lampy. Mogą to być lampy wpuszczane w sufit podwieszany, które są bardzo dyskretne i nie dominują w aranżacji. Jeśli zaś zdecydujemy się na lampę sufitową lub wiszącą, postarajmy się znaleźć taką, której niewyszukana forma wpisuje się w dość ascetyczny wystrój pomieszczenia.

Sprawdź również: Sypialnia glamour – jak urządzić?

Czy warto urządzić minimalistyczną sypialnię?

Sypialnia w stylu minimalistycznym to znakomite rozwiązanie w przypadku osób, które cenią sobie spokój i harmonię we wnętrzu i chcą, by aranżacja sprzyjała ukojeniu zmysłów. Rezygnując ze zbytecznych przedmiotów, ozdób, wielości kolorów i wzorów, można wykreować przestrzeń, w której łatwiej wyciszyć się i zasnąć, aby rano obudzić się wypoczętym i pełnym energii do podjęcia codziennych wyzwań.

Zaletą wstrzemięźliwej aranżacji jest również łatwość utrzymania pomieszczenia w czystości. W minimalistycznym wnętrzu sypialni mniej elementów wyposażenia oznacza mniej miejsc do sprzątania. To oszczędność czasu, która ucieszy zwłaszcza osoby nielubiące spędzać zbyt dużo czasu na porządkowaniu mieszkania, a także świetna propozycja dla alergików, którzy zmuszeni są przywiązywać dużą wagę do utrzymania niemal sterylnego środowiska w pokoju sypialnianym.

Minimalistyczna sypialnia to propozycja także dla tych, którzy chcą wykroczyć poza granice tradycji i współczesnej kultury, nietuzinkowo urządzając wnętrze. Choć trend minimalistyczny nie jest odkryciem ostatnich czasów, ale obecny jest w projektowaniu wnętrz już kilka dziesięcioleci, wciąż wydaje się kierunkiem dość awangardowym. Niewielu ma odwagę ograniczyć się do minimum.

Atutem minimalizmu we wnętrzach jest również ponadczasowość wystroju. To nie chwilowa moda, która z upływem czasu mija. Urządzenie sypialni w stylu minimalistycznym jest inwestycją na lata.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *