eklastyczna sypialnia - aranżacja sypialnia w stylu eklektycznym

Miszmasz, brak rygorystycznych zasad, pozorny chaos – tak krótko można opisać styl eklektyczny. To styl ludzi odważnych, nieszablonowych i z pewnością nieprzywiązanych do jednego stylu wnętrzarskiego. Jak więc świadomie urządzić sypialnię w stylu eklektycznym by pomieszczenie wyglądało ze smakiem, a nie jak zbiór przypadkowych elementów? Sprawdź, czy eklektyczna sypialnia sprawdzi się w Twoim mieszkaniu!

Przeczytaj także: Sypialnia w stylu francuskim – wyjątkowa aranżacja sypialni!
Sprawdź: Sypialnia w stylu retro – jakie meble wybrać?
Wejdź na: Sypialnia w nowoczesnym stylu – przemyślana estetyka i wygoda użytkowania!

Sypialnia eklektyczna – jakie elementy łączyć?

Eklektyzm daje większą dawkę swobody kreowania przestrzeni niż jakikolwiek inny styl. Można więc sięgać po dowolne rozwiązania i mieszać je ze sobą, jednak kluczem do sukcesu będzie tu umiar i mimo wszystko, trzymanie się pewnych bardzo ogólnych zasad.

W stylizacji sypialni eklektycznej rozwaga to wręcz obowiązek. Choć można zestawiać ze sobą wszystko, nie można zapomnieć o podstawowej funkcji tego pomieszczenia. To miejsce do wyciszenia się, odpoczynku i przede wszystkim dobrego snu. W sypialni w stylu eklektycznym należy ostrożnie dobierać co i z czym będzie zmieszane. Na wstępie warto zdecydować się na dwa, maksymalnie trzy style, z których jeden będzie dominujący, drugi dopełniający i będzie go mniej, a trzeci pozostanie tylko niewielkim akcentem. Najlepiej łączyć style na zasadzie kontrastu.

Przeczytaj: Sypialnia Japandi – jak urządzić?

sypialnia w stylu eklektycznym

Przeczytaj także: Sypialnia w stylu greckim – jak urządzić?

Sypialnia w stylu eklektycznym – jak łączyć style?

Przykładowym eklektycznym połączeniem może być dekoracyjny barok z modernistyczną prostotą i loftowymi detalami albo połączenie stylistyki skandynawskiej z PRL-owskim stylem retro i nutką nowoczesnych dodatków. Połączyć można dowolne style, które w jakiś sposób przemawiają do danej osoby. Nawet jeśli wszystkie będą dość dekoracyjne lub odwrotnie, raczej proste, wciąż dużo zależy od proporcji, kolorów, wzorów, faktur i wybranych materiałów.

eklektyczna sypialnia - aranżacja sypialni w eklektycznym stylu

Wejdź na: Sypialnia w stylu orientalnym – jak urządzić?

Eklektyczna sypialnia – jakie łóżko wybrać?

Łóżko jako główny element sypialni najczęściej będzie stanowić podstawową i zarazem największą część wymienionych wcześniej proporcji. Należałoby skupić się w pierwszej kolejności na nim, później na innych meblach i dodatkach. Niech charakter i styl łóżka zadecyduje o klimacie wnętrza. Jeśli dominować ma dekoracyjność, świetnym rozwiązaniem będzie łóżko sypialniane tapicerowane z bogatszymi przeszyciami lub pikowaniem, albo łóżko drewniane z ciekawymi ornamentalnymi wstawkami. W eklektycznej sypialni sama rama łóżka może być jednak bardzo prosta, minimalistyczna, a główną rolę może grać wysoki zdobiony zagłówek.

Jeśli jednak i rama i wezgłowie pozostaną tak samo nieskomplikowane i spokojne, wciąż o wyglądzie całości mogą zadecydować wszystkie tekstylia – pościel, narzuty, koce, poduszki. W przypadku tekstyliów dostępność interesujących wzorów, faktur i kolorów będzie jeszcze większa. Można je łączyć swobodnie, ale znów pojawia się motyw kontrastu, który pozwoli wydobyć najistotniejsze cechy. W sypialni w stylu eklektycznym sprawdzi się połączenie prostoty z dekoracyjnością, materiałów jednolitych ze wzorzystymi, gładkich z fakturowanymi, matowych z błyszczącymi itd. To druga reguła, która sprawdzi się nie tylko w przypadku łóżka, ale i wszystkich innych elementów.

Sprawdź również: Sypialnia soft loft – jak urządzić?

sypialnia w stylu eklektycznym

Motyw przewodni w sypialni eklektycznej!

Kolejną wskazówką jest motyw przewodni – coś, co połączy ze sobą wszystkie ogniwa aranżacyjnego łańcucha w spójną całość i pozwoli zapanować nad chaosem. Tematem całej aranżacji może być konkretny kolor. Może to być także ulubiony wzór, który pojawi się nie tylko na poduszkach, a nawet wątek muzyczny, filmowy, czy inny związany z hobby głównego użytkownika sypialni.

Choć styl eklektyczny daje z początku pełną swobodę, dokończenie stylizacji wnętrza musi być już bardzo przemyślane. Granica między mieszanką w dobrym guście a bezładem jest cienka. Dobrze więc trzymać się kilku wymienionych zasad, by eklektyczna sypialnia w naszym domu zachwycała i dawała poczucie odprężenia i relaksu!

Similar Posts

1 Comments

  1. Artykuł o eklektycznej sypialni jest interesujący i daje wiele inspiracji dotyczących aranżacji wnętrz. Autor podpowiada jak dobrać kolory, meble i dodatki, aby stworzyć spójną, a jednocześnie oryginalną przestrzeń. Przydatne są również wskazówki dotyczące dobierania tekstyliów, oświetlenia i dekoracji, które dopełnią całość. Artykuł na pewno przyda się osobom, które szukają pomysłów na aranżację swojej sypialni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *