Jaki materac wybrać?

Materac, czy wersalka?

Materac to konstrukcja stworzona po to, aby zapewnić ciału odpowiednie podparcie w pozycji leżącej. Dobrze dobrany zapewnia komfortowy, zdrowy i bezpieczny sen. Nawet najlepsza sofa, narożnik, czy wersalka nie zapewni nam tego, gdyż meble te zwykle są twarde, przeznaczone do eksploatacji w pozycji siedzącej lub do okazjonalnego snu. Niestety zwłaszcza użytkownicy mniejszych mieszkań stoją często przed dylematem planując zakup łóżka. Trudno wtedy o idealne rozwiązanie przestrzenne i funkcjonalne, warto jednak poświęcić więcej uwagi tej decyzji, gdyż odpowiednie podparcie ciała podczas snu jest inwestycją w zdrowie. Z tych względów zalecamy w miarę możliwości wybór materaca dostosowanego do indywidualnych potrzeb, szczególnie w sypialniach dziecięcych.

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest ważny?

Przeciętny człowiek śpi około 8 godzin na dobę, co oznacza, że średnio 1/3 życia spędzamy w łóżku. W trakcie snu organizm się regeneruje, mięśnie rozluźniają, a nerwy uspokajają. Jest on podstawowym sposobem wypoczynku po ciężkim dniu i dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego materaca. Dobrze dobrany model nie tylko zapewni nam regenerację sił, ale zadba o kondycję kręgosłupa przez długie lata. Pamiętajmy, że materac to nie tylko element wyposażenia, mający zapewnić nam wrażenia estetyczne, gdyż od niego zależy nasze zdrowie. 

Twardy, czy miękki? Fakty i mity.

Najistotniejsze zadanie jakie musi spełniać materac to odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego powinien on być dostosowany przede wszystkim do wzrostu i wagi ciała. Dość powszechna jest opinia, że materac powinien być jak najtwardszy. Pogląd ten pochodzi z czasów, kiedy stosowano proste sprężyny bonnelowe, trawy morskie i włókno kokosowe, a synonimem trwałości i jakości, była twardość. Prawda jest taka, że to waga człowieka jest wyznacznikiem nośności i jeśli wybierzemy model zbyt twardy to będziemy się na nim męczyć. Dobrze dobrany materac nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, lecz idealnie dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Musimy pamiętać, że wybrany model powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała. Każdy człowiek posiada inną budowę, dlatego jeśli jest cięższy, materac ma być twardszy, zaś w przypadku osoby lekkiej – bardziej miękki. Często można spotkać się z rozgraniczeniem twardości do 80 kg i powyżej (H2 i H3), przy założeniu 150 – 170 cm wzrostu. Dlatego też może się okazać, że niska osoba o grubszej budowie ważąca mniej niż 80 kg powinna spać na materacu H3 i odwrotnie, wysoka, szczupła osoba ważąca 90 kg na materacu H2. Podsumowują materac powinien być indywidualnie dobrany do budowy ciała tak, by było odpowiednio podparte, a kręgosłup w każdej pozycji przybierał naturalne krzywizny.
Kolejnym poza budową ciała wyznacznikiem do wyboru twardości materaca powinna być pozycja jaką przyjmujemy najczęściej podczas snu. Jeśli śpisz na boku potrzebujesz materaca, który elastycznie dopasowuje się do ciała i pozwoli wystającym częściom, tj. ramiona i biodra się zagłębić, a kręgosłupowi przyjąć linię prostą. Gdy leżymy na wznak lub na brzuchu, ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie. Dopasowując materac  powinniśmy zwrócić uwagę, czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się zbyt mocno, ani nie przylega nadmiernie do materaca. W tym przypadku wybierajmy nieco twardsze modele. Jeśli często zmieniasz pozycję podczas snu, polecamy modele aktywnie dopasowujące się zmian.
Osoby, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa powinny przed zakupem materaca skonsultować się z ortopedą, który określi jak twardy model powinny używać. Odpowiednio dobrany materac pozwoli złagodzić dolegliwości, a co najważniejsze nie wpływa na pogłębianie się wad postawy.
Ostatni aspekt dotyczy indywidualnych preferencji. Należy zachować równowagę pomiędzy przyzwyczajeniem a tym co będzie odpowiednie dla kręgosłupa. Alergicy powinni również mieć na uwadze właściwości swojej skóry oraz zdrowie dróg oddechowych i wybierać materace odpowiednie dla ich specyficznych potrzeb. 

Strefy twardości, czy nie?

Rozwój technologii i dążenie do budowania coraz lepiej dopasowanych materaców spowodowały wprowadzenie wyrobów posiadających różne strefy twardości. Stawia nas to przed dylematem dotyczącym tego, ile stref powinien posiadać materac. Materace dzielą się na 1-,3-,5-, i 7-strefowe. Strefy te wydzielono po to, aby dawały odpowiednie podparcie dla głowy, szyi i barków, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp. Trzeba pamiętać, że strefy twardości zaprojektowane są pod średni wzrost i przy założeniu, że nie zmieniamy zbyt często swojej pozycji podczas snu i tylko wtedy idealnie spełniają swoją rolę. W innym przypadku ich znaczenie jest raczej drugorzędne.

Lateks, sprężyna, czy pianki?

Osoby będące na etapie kupna materaca często nie zdają sobie sprawy jak olbrzymi mają wybór. Pierwszym kryterium w tej decyzji powinno być wypełnienie materaca. Wkład to to, co znajduje się wewnątrz, a jego rodzaj wpływa na komfort snu, wypoczynek, oraz na zdrowie. Wypełnienie powinno zapewnić kręgosłupowi odpowiednie podparcie oraz ułożenie. Każdy typ materaca ma inne właściwości, które pokrótce postaramy się teraz opisać:

  • Materace kieszeniowe (woreczkowe, kieszonkowe) - Materace wykonane na podstawie sprężyn kieszeniowych, które nie są ze sobą połączone drutem, lecz cienkim woreczkiem tkaninowym. Takie rozwiązanie daje mnóstwo elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa i świetnie dostosowuje się do kształtu ciała. Im więcej sprężyn w danym modelu tym więcej punktów podparcia, a co za tym idzie wyższy komfort snu. Dzięki temu, że każda sprężyna pracuje osobno materac woreczkowy jest bardzo cichy. Sprężyny układają się liniowo i wraz ze wzrostem obciążenia, proporcjonalnie się uginają. Siadając na modelu kieszeniowym, dość mocno się w nim zagłębimy, będzie też trudniej się obrócić, jednak, gdy się na nim położymy bardzo dobrze dopasuje się do kształtu ciała.

Wybrane materace kieszeniowe naszej oferty:

Materac ORIGINAL MULTI PAN MATERAC kieszeniowy
1 210,30 zł 1 729,00 zł
Promocja
PAN MATERAC
Bestseller
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1729.00 zł

Materac Original Multi Pan Materac to siedmiostrefowy materac na gęstej sprężynie woreczkowej typu MultiPocket, obłożony z jednej strony lateksem, z drugiej grubą warstwą pianki wysokoelastycznej w higienicznym pokrowcu do prania Probiotic.

UWAGA! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Materac PULS PAN MATERAC kieszeniowo-piankowy
2 184,70 zł 3 121,00 zł
Promocja
PAN MATERAC
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3121.00 zł

Materac Puls z kolekcji Pana Materaca z wkładem ze sprężyn Multipocket obłożonych warstwami z pianki HR oraz Visco.

UWAGA! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Materac FLAMENCO HILDING kieszeniowy
1 383,00 zł 1 729,00 zł
Promocja
HILDING
Bestseller
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1106.56 zł

Materac Flamenco Hilding z wkładem z 7-strefowej sprężyny kieszeniowej uzupełnionej o dwie pianki - lateksową i wysokoelastyczną.

Materac PASODOBLE HILDING kieszeniowy
1 303,00 zł 1 629,00 zł
Promocja
HILDING
Rehabilitacyjny
Bestseller
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1042.56 zł

Materac Pasodoble Hilding to materac dla tych, którzy potrzebują stabilnego podparcia kręgosłupa i lubią spać na dość twardym podłożu.

UWAGA! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

  • Materace lateksowe -  Pianka lateksowa otrzymywana jest podczas połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Lateks charakteryzuje się wysoką trwałością i elastycznością punktową, doskonale dopasowuje się do kształtów ciała i gwarantuje wysoki komfort i higienę snu. Dzięki systemowi otworów wnętrze materaca poddawane jest procesowi ciągłej wentylacji, a dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Tego typu materace polecane są zwłaszcza dla alergików.

Wybrane materace lateksowe z naszej oferty:

Materac DEMETER JANPOL lateksowy
1 439,00 zł 1 919,00 zł
Promocja
JANPOL
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1919.00 zł

Materac Janpol Demeter, którego wkład stanowi lateks o 7 strefach twardości. Do wyboru wysokiej klasy pokrowiec.

UWAGA! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Materac MELODY HILDING lateksowy
1 727,00 zł 2 159,00 zł
Promocja
HILDING
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2159.00 zł
Materac Melody Hilding lateksowy posiadający właściwości antyalergiczne. Dedykowany dla par, seniorów oraz osób o podwyższonej wadze.
Materac FIDES JANPOL lateksowy
1 668,00 zł 2 225,00 zł
Promocja
JANPOL
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2225.00 zł

Materac Fides należy do grupy materacy Premium. Zapewnia on odpoczynek na najwyższym poziomie komfortu.

UWAGA! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Materac PULSE ELEGANT JANPOL lateksowy
2 746,00 zł
JANPOL

Materac lateksowy z pianką wysokoelastyczną z siedmioma strefami komfortu.

  • Materace piankowe - W tej grupie możemy znaleźć materace o nieskomplikowanej budowie tj. wykonane z pianki poliuretanowej, jak też zdobycze techniczne najnowszych czasów (wysokoelastyczne, termoelastyczne). Pianka termoelastyczna (VISCO) zwiększa swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. Przejmując ciepło dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia odpowiednie ułożenie na całej powierzchni. Po odkształceniu pianka powoli wraca do pierwotnego położenia. Pianka wysokoleastyczna w porównaniu ze zwykłą pianką poliuretanową charakteryzuje się większą elastycznością, która znacznie podnosi komfort użytkowania oraz wpływa na wydłużenie żywotności materaca.

Wybrane materace piankowe z naszej oferty:

Materac TEMPO PAN MATERAC piankowy
2 008,30 zł 2 869,00 zł
Promocja
PAN MATERAC
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2869.00 zł

Wysokiej jakości materac Tempo Pan Materac wykonany z trzech rodzajów pianek doskonale dopasowujących się do sylwetki. Model dostępny w antyalergicznym pokrowcu Vertical.

UWAGA! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Materac ORIGINAL THERMO PAN MATERAC piankowy
1 105,30 zł 1 579,00 zł
Promocja
PAN MATERAC
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1579.00 zł

Materac termoelastyczny Original Thermo Pan Materac w pokrowcu z naturalnej tkaniny; model objęty dziesięcioletnią gwarancją!

Materac SALSA HILDING piankowy
1 263,00 zł 1 579,00 zł
Promocja
HILDING
Rehabilitacyjny
Bestseller
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1010.56 zł

Model Salsa Hilding to materac zaprojektowany tak, aby maksymalnie odciążyć i odprężyć nasz układ mięśniowy, dzięki czemu w każdy poranek będziemy wstawać bardziej wypoczęci.

UWAGA! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Materac SELECT MASSAGE PAN MATERAC piankowy
1 064,50 zł 2 129,00 zł
Promocja
PAN MATERAC
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2129.00 zł

Materac Select Massage Pan Materac złożony z kombinacji pianek wysokoelastycznych; dostępny w eleganckim pokrowcu Clima.

Dwa, czy jeden?

Decydując się na materac do sypialni małżeńskiej stajemy przed dylematem wyboru jednego z dwóch rozwiązań. Możemy zdecydować się na dwa materace, z których każdy dostosowany jest do indywidualnych potrzeb, lub na jeden bardziej uniwersalny. Trzeba pamiętać, że przy wyborze pierwszej opcji na łączeniu materacy pojawi się strefa mniejszej twardości, utrudniająca użytkowanie, więc jeśli mimo wszystko chcemy takiego rozwiązania zwróćmy uwagę na to, by oba materace miały taką samą wysokość oraz sposób szycia pokrowca. Dwa materace polecamy osobom znacznie różniącym się gabarytami i o zdecydowanie różnych preferencjach. W innym wypadku lepszy będzie wybór elastycznego materaca, który sprawdzi się nawet dla osób o zróżnicowanej budowie ciała. Stosując jeden materac nie należy obawiać się o odczuwanie ruchów drugiej osoby. Obecnie stosowane technologie do budowy materacy elastycznych idealnie je izolują.

Drogi, czy tani?

Niewątpliwie na cenę materaca bezpośredni wpływ mają surowce oraz komponenty z których został on zrobiony. Nie sposób ukryć, że ze wzrostem ceny, wzrasta też jakość materaca i jeśli pragniemy nabyć taki, który posłuży nam przez długi czas, to warto jest zainwestować w droższy model. Materace z wyższej półki są wykonane z  lepszych jakościowo materiałów i dlatego są bardziej wytrzymałe, odporne na nacisk i gwarantują stabilniejsze podparcie dla kręgosłupa. Tańszy materac szybciej ulegnie deformacji pod wpływem jego użytkowania, a nieodpowiednio dobrany obciąża kręgosłup i nie pozwala mu się rozluźnić. W sypialni zwykliśmy wymieniać firany, zasłony, pościel, rzadko zwracając uwagę na stan materaca. I choć jest to wyposażenie sypialni, którego nie widać to wgniecenia i deformacje mogą skutkować różnego rodzaju dolegliwościami. Materac wysokiej klasy pozwala uchronić nas od sytuacji tego typu, a dobrze dobrany jest inwestycją w nasze zdrowie. Płacimy za jakość i trwałość, a więc materace z trwałych surowców naturalnych (tj. lateks) są droższe od materacy z surowców syntetycznych i mniej trwałych (tj. pianka poliuretanowa). Z tych względów planując budżet, warto kupić najlepszy model na jaki nas w danym czasie stać. Lepiej oszczędzić dodatkowe pieniądze i kupić materac, który będzie służył przez lata, niż zaoszczędzić i budzić się codziennie zmęczonym i obolałym.

Higiena, czy Lato Zima?

Wybór pokrowca jest bardzo ważnym elementem wyboru całego materaca. Pokrowiec nie tylko chroni wnętrze przed mechanicznymi uszkodzeniami, ale także może wzbogacać materac o dodatkowe właściwości.  Dobrej jakości pokrowiec jest wytrzymały i zapewnia dobrą wentylację oraz higienę użytkowania. Pokrowce ze stroną letnią i zimową są pikowane wełną, która może powodować kurczenie lub rozciąganie pod wpływem temperatury. Z tego względu pokrowiec o takiej zawartości jest mało higieniczny i w szczególności nie nadaje się dla alergików. Ze względów zdrowotnych i funkcjonalnych lepiej inwestować w pokrowce, które w każdej chwili można zdjąć, wyczyścić, a nawet wymienić. Najwyższej klasy modele mają „oddychającą” strukturę, zbudowaną z mocnych syntetycznych i naturalnych włókien.

Kokos, czy trawa morska?

Nagminnie można spotkać się z opinią o niezwykłym działaniu naturalnych włókien kokosowych i trawy morskiej. Mało kto wie, że aby mogły one być użyte do budowy materaca, nasączane są substancjami chemicznymi, które zapobiegają procesom gnilnym. Ich zadaniem jest utwardzenie materaca. Kokos bywa mylony z trawą morską, która dużo szybciej traci swoje właściwości i wysusza się, gdyż jej naturalnym środowiskiem jest ocean.

Stelaż, czy nie?

Wybór odpowiedniego stelaża nie jest bez znaczenia. Jest to bardzo niedoceniany element składowy łóżka. Odpowiednio dobrany ułatwia wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość, oraz poprawia jakość snu. Na rynku można znaleźć łóżka z  zamontowanymi stelażami. Niestety większość takich ram wyposażonych jest w  listwy sosnowe lub sklejkowe płyty. Jeśli wybieramy takie rozwiązanie to musimy być świadomi, że skracamy w ten sposób znacznie żywotność materaca. Aby dobrze wybrać stelaż należy wiedzieć, jaki chcemy kupić materac. Zaleca się stosowanie stelaży z listew giętkich do wszystkich materacy elastycznych( kieszeniowych, lateksowych, termo i wysokoelastycznych). Tylko materace twarde z przekładkami kokosowymi i na sprężynie kieszeniowej o średnicy 5,5 cm mogą leżeć na stelażach, w których odstępy między listwami wynoszą do 8 cm. Pozostałe modele mogą być podparte stelażami o gęstości listew, 3-4 cm.

 

Wybrane stelaże naszej oferty:

Stelaż FLEX MOBIL R6 MATERASSO
1 650,00 zł
MATERASSO

Stelaż Flex Mobil R6 Materasso z brzozową listwą giętą pokrytą folią carbon oraz mechanicznie regulowanym zagłówkiem i podnóżkiem.

Stelaż DOUBLE MOBIL T5 MATERASSO
1 388,00 zł
MATERASSO

Regulowany elektrycznie stelaż Double Mobil T5 Materasso z podnoszonym osobno zagłówkiem oraz podnóżkiem.

Stelaż SELECT CLASSIC HILDING
619,00 zł
HILDING

Wysokiej jakości stelaż Select Classic Hilding z zabezpieczoną listwą z drewna klejonego i regulacją twardości w odcinku lędźwiowym.

Stelaż FAMILY MOTO HILDING
1 489,00 zł
HILDING

Nowoczesny stelaż sterowany elektrycznie.

Dobór materaca to sprawa indywidualna i w swojej decyzji nie powinniśmy kierować się opiniami znajomych. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę budowę swojego ciała oraz własne oczekiwania i preferencje. Materac, który odpowiada innym, niekoniecznie zapewni dobry sen nam.