Feng shui sypialnia - aranżacja sypialni według feng shui

Zastanawiasz się, jak wygląda sypialnia feng shui i czym tak naprawdę jest to tajemnicze określenie? A może już trochę słyszałeś, jak urządzić sypialnię według feng shui, ale nie wiesz, z czym to w rzeczywistości się wiąże? Feng shui to nie tylko wystrój wnętrza, co podkreślają nawet konsultanci w tej dziedzinie. O tym, czym właściwie jest feng shui, jakie jest pochodzenie tej często nieświadomie stosowanej koncepcji urządzania wnętrz i o tym, jakie są zasady feng shui w sypialni, dowiesz się z naszego artykułu. Sprawdź teraz i dowiedz się, dlaczego Feng shui sypialnia to doskonały wybór aranżacji wnętrza!

Przeczytaj także: Minimalistyczny styl – wygoda i prostota w sypialni!
Sprawdź również: Sypialnia w nowoczesnym stylu – przemyślana estetyka i wygoda użytkowania!
Wejdź na: Sypialnia Urban Jungle – jak urządzić?

Feng shui – co to jest?

Feng shui to starożytna chińska metoda aranżacji wnętrz wywodząca się z taoizmu, czyli systemu filozoficzno-religijnego, który przez pewien czas był nawet oficjalną religią w Chinach. Taoizm jest ściśle powiązany z wierzeniami ludowymi i magicznymi. Poza feng shui wywodzą się z niego inne praktyki paraokultystyczne, np. wróżbiarstwo. Feng shui w sypialni albo każdym innym pomieszczeniu opiera się na takim umiejscowieniu mebli i innych sprzętów, aby umożliwić przepływ „pozytywnej energii” (bliżej nieokreślonej i nieznanej w nauce), która rzekomo ma służyć harmonii z otoczeniem, lepszemu samopoczuciu i pomyślności.

Feng shui to dosłownie „wiatr i woda”. Pierwszy z żywiołów symbolizuje to, co niewidzialne, a drugi to, co nieuchwytne. To oddaje istotę tej nieznanej siły, która ma zapewnić powodzenie. Pierwotnie natomiast koncepcja feng shui wiązała się z kultem przodków, a konkretnie chodziło o zapewnienie im pochówku w takim miejscu, gdzie będą mieć dobre powietrze i wodę. I choć dziś wielu racjonalnie myślących Europejczyków uważa feng shui za ekscentryczną i nieuzasadnioną naukowo metodę projektowania swojego otoczenia, to są osoby, które nadal przypisują feng shui wpływ na swoje życie.

Wejdź na: Sypialnia w stylu orientalnym – jak urządzić?

Sypialnia urządzona według zasad feng shui

Feng shui sypialnia – jakimi zasadami należy się kierować?

Sypialnia według zasad feng shui to miejsce, w którym nic nie jest przypadkowe i nie można pozwolić sobie na dowolność, ale każdy element wyposażenia ma swoje ściśle określone miejsce. Wiadomo, że najważniejszy mebel w sypialni to łóżko. Jak ustawić łóżko w sypialni feng shui? Na środku pokoju, wezgłowiem przy ścianie i w taki sposób, aby nie przecinało linii okno – drzwi.

Jakie łóżko do sypialni wpisuje się w założenia feng shui? Bez pojemnika na pościel, oznaczałoby to w całości zabudowaną ramę, a według zasad feng shui energia musi swobodnie przepływać pod łóżkiem. Należy również unikać kantów, ostrych krawędzi. Powinny być one zaokrąglone.

Mebel ten, jak i wszystkie inne zresztą, powinien być nowy. Filozofia Chińczyków mówi o magazynowaniu niekorzystnej energii przez stare przedmioty. Odziedziczony po kimś mebel w aranżacji sypialni feng shui odpada. Poza łóżkiem potrzebne są w sypialni meble przeznaczone do przechowywania. One z kolei powinny mieć w całości zabudowane fronty, a w ich wnętrzu musi panować porządek. Podobnie jak łóżko powinny być dosunięte do ściany.

Feng shui sypialnia - aranżacja sypialni według zasda feng shui z drewnianymi lamelami za łóżkiem

Sypialnia feng shui – jakie kolory wybrać?

Kolory do sypialni feng shui też nie są obojętne. Nawiązują do pięciu żywiołów feng shui, którymi są: ogień, woda, ziemia, drzewo, metal, i mają swoją symbolikę. W sypialni feng shui nie są wskazane stymulujące, pobudzające do działania barwy, ale raczej spokojne, stonowane, neutralne kolory ziemi, czyli takie, które naturalnie występują w przyrodzie. To np. zgaszone odcienie zieleni, brązu, beże lub subtelne szarości. Mają one wprowadzać w pomieszczeniu harmonię i sprzyjać odpoczynkowi.

Feng shui sypialnia – jakie przedmioty są pożądane, a jakich unikać?

Według feng shui pewne przedmioty mają zdolność odwracania skutków niewłaściwego przepływu energii. Do takich rzeczy zaliczamy między innymi dzwonki wietrzne w formie rurek wykonanych z metalu lub bambusa, których dźwięk ma rozpraszać energię i odpędzać złe duchy. Wieszane są one zazwyczaj przy drzwiach wejściowych. Feng shui ważną rolę przypisuje lustrom, które mają zdolność odbijania i odpowiedniego kierowania złej energii. Lustra to bardzo użyteczne i jednocześnie ozdobne przedmioty, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie funkcjonalnej i pięknej sypialni. Według tej chińskiej filozofii nie są to jednak dekoracje, które powinny znaleźć się we wnętrzu sypialni. A już na pewno nie można ich wieszać naprzeciw łóżka, bo mogą być przyczyną koszmarów.

jasna sypialnia w stylu Feng shui

Jakich dodatków należy jeszcze unikać w sypialni feng shui? To np. akwarium, ponieważ znajdująca się w nim woda ma gasić ogień miłości i utrudniać zasypianie, albo zdjęcia rodziny i przodków, wierzący w pozytywne działanie feng shui będzie czuł się obserwowany, a przez to nie odpocznie. Feng shui przypisuje też negatywne znaczenie symbolom chrześcijańskim, np. powieszony na ścianie krzyż jest traktowany jako szkodliwy energetycznie.

A jakie przedmioty można uwzględnić w aranżacji sypialni feng shui? Dopuszczalne są ograniczone do minimum obrazy odnoszące się do pięciu żywiołów, które są typowe dla feng shui, czy różnego rodzaju drobiazgi utrzymane w duchu minimalizmu. Ozdobę wnętrza może stanowić dekoracyjne nakrycie łóżka. Tekstylia powinny być uszyte z naturalnych materiałów. Na dużo nie można sobie pozwolić, bo feng shui zakłada prostotę i rygorystyczne uporządkowanie.

Urządzając sypialnię według zasad feng shui, trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest to sztuka dla sztuki i pozbawiony światopoglądu trend w dziedzinie aranżacji wnętrz, ale koncepcja, która zakłada, że przedmioty i ich odpowiedni układ decydują o losie człowieka.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *