Materac do łóżeczka

Wybór materaca, przed jakim stają młodzi rodzice, nie jest łatwy. W Internecie możemy znaleźć różne wypowiedzi opiekunów, opinie producentów i samych sprzedawców. Wiele modeli jest zarówno krytykowanych, jak i chwalonych. W gąszczu tak wielu sprzecznych informacji laikowi bardzo ciężko się odnaleźć. Postaram się przyjść z pomocą i rozwiać największe wątpliwości oraz wskazać, czym powinno się kierować podczas zakupu posłania dla dziecka.  

Noworodek po urodzeniu spędza w łóżeczku około 20 godzin na dobę, tj. prawie trzykrotnie więcej niż dorosły. Niemowlę nie ma ostatecznie wykształconych krzywizn kręgosłupa, początkowo nie panuje nad swoimi ruchami i ma znacznie słabszą odporność niż osoba dojrzała, dlatego wybór odpowiedniego modelu jest tak istotny. Decyzja o jego zakupie nie powinna być jednak z pewnością pochopna i podjęta pod wpływem impulsu.

Pierwszymi czynnikami, które będą determinowały wybór, jest rozmiar łóżeczka oraz nasz budżet. Prawdą jest to, że dziecko dość szybko wyrośnie z materaca w rozmiarze 60x120 i wielu rodziców nie chce decydować się na to „czasowe” rozwiązanie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że jest to inwestycja, która będzie procentowała przez całe życie dziecka. Modele te są specjalnie przystosowane do wątłego ciała niemowlaka i zapewniają mu maksymalne bezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym, że kręgosłup malucha stale się kształtuje, więc właściwe podłoże do spania zapobiegnie powstawaniu wad postawy. W przypadku, gdy rezygnujemy jednak z najmniejszego rozmiaru, dobrze jest zdecydować się na nieco większy model łóżeczka - 70x140. Często producenci oferują takie konstrukcje, w których możemy zdemontować szczebelki i obniżyć boczki. Otrzymamy dzięki temu klasyczne łóżeczko, w którym może wygodnie spać dziecko mierzące 110, a nawet 120 cm.

Czynnikiem determinującym wybór materaca jest zdecydowanie jego twardość. O ile model dla dziecka powyżej 6 miesiąca życia może być bardziej miękki, o tyle dla noworodka powinien być nieco twardszy. Dlaczego? Dziecko nie ma regularnej budowy ciała. Głowa jest nieproporcjonalnie duża i ciężka w stosunku do reszty ciała. Gdy maluch śpi na plecach, głowa za mocno zagłębia się w miękkim materacu i odchyla do tyłu w stosunku do całego ciała. W takim ułożeniu utrudnione jest przełykanie i oddychanie. Oczywiście możemy zastosować specjalną poduszkę w kształcie klina pod głowę, żeby ją podnieść, ale dziecko często zsuwa się z niego. Drugie zagrożenie występuje, gdy dziecko obróci się na brzuszek. W pierwszych miesiącach życia, ruchy głową są mimowolne. W takim ułożeniu, gdy materac jest zbyt miękki, dziecko może przyłożyć buzię i nos do materaca i ograniczyć sobie dopływ tlenu. Na twardszym materacu, ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest zminimalizowane. W przypadku noworodków nie trzeba przejmować się tym, że materac nie dopasuje się idealnie do kształtu ciała, bo krzywizny kręgosłupa nie są ostatecznie wykształcone. Materac dla niemowlaka nie powinien być jednak także zbyt twardy, bo będzie to powodowało dyskomfort i utrudniało przepływ krwi w skórze i mięśniach szkieletowych.

Podstawowe modele materacy są wykonane z pianki poliuretanowej. Mimo niskiej ceny nie są one przez nas rekomendowane. Jeśli chodzi o ich twardość, to jest ona wystarczająca, natomiast dyskredytujące są kwestie higieniczne. Pianka poliuretanowa dość szybko utlenia się i wykrusza, a w połączeniu ze słabą oddychalnością, staje się dobrym środowiskiem dla rozwoju różnych drobnoustrojów.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będą materace lateksowe. Lateks jest to pianka zbudowana z połączenia kauczuku naturalnego i syntetycznego. Jest bardzo elastyczna w pierwszej fazie ugięcia i szybko reaguje na wzrost obciążenia. Sprawdza się dobrze zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Można powiedzieć, że rośnie wraz z dzieckiem. W procesie produkcji formatka lateksowa otrzymuje specjalne otwory, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Zwarta struktura lateksu utrudnia rozwój drobnoustrojów. Materace tego typu często możemy spotkać w połączeniu z warstwą kokosu dla utwardzenia jednej ze stron. Lateksu nie można wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, bo będzie to sprzyjało jego starzeniu. Warto również wspomnieć, że niewielki odsetek ludzi może być uczulonych na lateks.

Najlepszym rozwiązaniem będą zatem materace z pianek wysokoelastycznych. Pianki te posiadają budowę otwartokomórkową, dzięki czemu dobrze oddychają. Dodatkowo mają znacznie większą żywotność i elastyczność od zwykłych pianek poliuretanowych. Nie są ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Producenci często wyposażają takie materace w dodatkowe rozwiązania. Możemy spotkać modele, które są odpowiednio profilowane, by zapewnić jeszcze lepszą cyrkulację powietrza. Niektóre mają dodatkowo podniesione brzegi, żeby dziecko w trakcie snu nie opierało się o szczebelki łóżka. Często, jeśli składowe materaca muszą być klejone, producenci używają klejów wodnych. Możemy spotkać takie pianki, które powstały w dużej mierze w oparciu o naturalne oleje roślinne. W końcu stosuje się specjalne warstwy pianek, regulujące w lepszy sposób temperaturę śpiącego dziecka.

W przypadku najmniejszych dzieci producenci mówią poniżej 4 roku życia, nie powinniśmy stosować pianek termoelastycznych. Jest to świetne rozwiązanie dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Ze względu na ich miękkość dziecko musi jednak dodatkowo włożyć znacznie więcej energii w ruch na nim.  

Ostatnimi czasy Internet oszalał na punkcie robaków pojawiających się w materacach. Zjawisko to jest związane z używaniem naturalnych komponentów w wypełnieniu produktów, które źle oczyszczone i poddane wilgoci stają się pożywką dla małych owadów. Najbardziej oberwała gryka, która zaszyta w pokrowcu ma masować ciało dziecka i poprawiać ukrwienie. Nie możemy tego zweryfikować, ponieważ żaden z większych producentów materacy, z którymi współpracujemy, nie stosuje takiego wypełnienia. W drugiej kolejności zostały zaatakowane włókna kokosowe, których zadaniem jest utwardzenie materaca, ale nigdy nie spotkaliśmy się z takim problemem, w sprzedawanych przez nas materacach. Warto zwrócić uwagę, że włókna kokosowe są odpowiednio przygotowywane, aby mogły być wykorzystane do budowy materaca. Są one lateksowane i klejone tak, żeby nie przyjmowały wilgoci. Oczywiście w dobie importu z wielu regionów świata, możemy natknąć się na towary słabej jakości, w których nie dołożono wszelkich starań, aby zapewnić bezproblemowe użytkowanie. Warto inwestować zatem w produkty znanych i cenionych producentów, którzy nie mogą pozwolić sobie na komponenty wątpliwej jakości, Dodatkowym zabezpieczeniem są różnego rodzaju certyfikaty takie jak Oeko-Tex, czy coraz częściej pojawiająca się pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.

By materac służył dziecku jak najdłużej i jak najlepiej, należy pamiętać także o odpowiednim stelażu. Powinny to być gęsto ułożone listwy, które umożliwią odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie może być to pełna płyta, ponieważ w skrajnych przypadkach w materacu może pojawić się pleśń.

Mam nadzieję, że rozwiałem pojawiające się wątpliwości i odpowiedziałem na najbardziej nurtujące pytania. Jeśli wciąż macie problem z wyborem odpowiedniego modelu, zapraszam do moich sklepów lub kontaktu mailowego i telefonicznego. Moi pracownicy dołożą wszelkich starań, by planowana inwestycja jak najlepiej odpowiadała Waszym potrzebom.

Miłych snów, Patryk Ustrzycki