Sypialnia na antresoli - aranżacja sypialni na antresoli

Antresola to miejsce wydzielone w górnej części wysokiego pomieszczenia, coś w rodzaju półpiętra. To genialna powierzchnia, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, jaką dysponujemy w domu lub mieszkaniu. Stwarza ona ogromne możliwości aranżacyjne. Możemy na niej urządzić gabinet, biblioteczkę, garderobę, miejsce przechowywania albo bawialnię dla dzieci. Bardzo często bywa wykorzystywana jako sypialnia. Antresola to świetne rozwiązanie szczególnie w przypadku małych, ale wysokich mieszkań, np. w kamienicach, gdzie pomysłowe urządzenie wnętrza pozwoli uzyskać dodatkowy metraż. Sypialnia na antresoli to ciekawe i zarazem nowoczesne rozwiązanie w mieszkaniu! Szukasz inspiracji, jak urządzić sypialnię na antresoli? Zapoznaj się z naszymi poradami, które pomogą Ci zorganizować oryginalną, a przy tym w pełni funkcjonalną przestrzeń do spania na antresoli!

Przeczytaj także: Jak urządzić małą sypialnię?
Wejdź na: Łóżko bez zagłówka – czy warto takie kupić?
Sprawdź: Ściana w sypialni – jak urządzić ścianę za łóżkiem?

Sypialnia na antresoli – o czym należy pamiętać?

Na początek, zanim zaprojektujemy antresolę, trzeba uwzględnić wysokość pomieszczenia. Na pewno taka konstrukcja nie sprawdzi się w przypadku wysokości mniejszej niż 4 m, chociaż dobrze, aby było to około 4,6 m. Trzeba założyć przynajmniej 2,4 m wysokości przestrzeni na dole i co najmniej 2 m lub nieco więcej nad antresolą i oczywiście uwzględnić grubość samej konstrukcji.

Wysokość dolnej i górnej przestrzeni jest bardzo ważna. Jeśli antresolę zbudujemy zbyt nisko, nie wykorzystamy w pełni miejsca pod nią, jeśli natomiast zbyt wysoko, może się okazać, że nie będziemy mogli poruszać się na niej w pozycji wyprostowanej.

Sprawdź: Sypialnia z miejscem do pracy – jak urządzić?

sypialnia na antresoli

Przeczytaj: Sypialnia dla gości – jak urządzić?

Antresola – solidne i wytrzymałe wykonanie!

Kluczową kwestią jest też solidna, wytrzymała konstrukcja. Antresole buduje się zazwyczaj z żelbetu, czyli betonu wzmocnionego prętami zbrojeniowymi albo wkładką stalową. To najmocniejszy materiał. Taką konstrukcję tworzy się jednak już na etapie budowy domu. Można też wykonać antresolę z metalu lub drewna, wybierając jak najbardziej wytrzymałe gatunki.

Drewniane antresole będą doskonale prezentować się we wnętrzach, których stylistyka kocha drewno, np. w stylu rustykalnym. Wykonanie konstrukcji najlepiej powierzyć fachowcom, którzy wybiorą właściwy materiał i zapewnią solidny montaż, dzięki czemu sypialnia na antresoli wytrzyma nawet duże obciążenie.

Przeczytaj również: Jak urządzić sypialnię?
Sprawdź: Mała sypialnia w bloku – jak urządzić?

aranżacja sypialni na antresoli

Przeczytaj: Sypialnia bez okna – jak zaaranżować?

Wygodne i bezpieczne wejście do sypialni na antresoli!

Pamiętajmy też, że musimy wybrać formę schodów. Nie mogą one zająć zbyt dużo miejsca. W końcu najczęstszym motywem budowy antresoli jest oszczędność przestrzeni. Mimo wszystko muszą być one wygodne i bezpieczne. Dobrym pomysłem będą schody spiralne.

Spośród popularnych rozwiązań stosuje się schody policzkowe zbudowane z dwóch belek, na których opierają się stopnie, tworząc ażurową konstrukcję, albo schody na konstrukcji centralnej składające się z centralnie umieszczonej belki, do której przytwierdzone są stopnie. Metodą na oszczędność miejsca będą też tzw. schody kacze z naprzemiennie ułożonymi odpowiednio wyciętymi stopniami. Zamiast schodów można zastosować drabinkę, jednak na pewno będzie to mniej komfortowe wejście.

Kiedy już przygotujemy konstrukcję i wejście do niej, czas dobrze zorganizować przestrzeń. Dla bezpieczeństwa dzieci, a także własnego, należy postarać się o odpowiednie zabezpieczenie w formie balustrady lub barierki. Niefortunny upadek z wysokości może mieć poważne konsekwencje. Nie możemy też zapomnieć o doprowadzeniu prądu i zapewnieniu sobie dobrego oświetlenia.

Dowiedz się więcej: Sypialnia na poddaszu – jak urządzić?

projekt sypialni na antresoli

Sprawdź również: Biuro w sypialni – jak praktycznie zaaranżować?

Dodatki do sypialni na antresoli!

Sypialnię na antresoli kojarzymy zazwyczaj z bardzo przytulnym miejscem. Aby rzeczywiście tak było, zadbajmy o tekstylia, które w największym stopniu pozwolą nadać wnętrzu ciepły i przyjazny klimat. Przytulną atmosferę stworzy miękki dywan lub skóra zwierzęca (naturalna bądź sztuczna), dekoracyjne poduszki i pościel. Oczywiście muszą one być dopasowane do stylu, w którym chcemy urządzić wnętrze.

Ważną częścią sypialni jest szafa na ubrania. W przypadku antresoli garderobę możemy zaplanować bezpośrednio pod nią, najlepiej z drzwiami przesuwnymi i dobrą organizacją wnętrza, aby wszystkie rodzaje ubrań znalazły swoje miejsce.

Przeczytaj także: Przytulna sypialnia – jak urządzić?

sypialnia na antresoli

Antresola do spania – jakie łóżko do sypialni na antresoli?

Nie sposób pominąć łóżka, które jest najistotniejszym elementem wyposażenia każdej sypialni. Najlepszym wariantem byłoby klasyczne, standardowe łóżko. Jednak jego zmieszczenie nie zawsze jest możliwe, szczególnie jeśli antresola znajduje się na poddaszu i skosy stanowią utrudnienie. Możemy wybrać wówczas łóżko niskie albo w ogóle z niego zrezygnować, umieszczając na podłodze sam materac. To bardzo częste rozwiązanie stosowane w sypialni na antresoli, jednak niekoniecznie najlepsze.

Więcej na: Czy materac do spania na podłodze to dobre rozwiązanie?

Takie rozwiązanie ma swoich zwolenników zwłaszcza wśród osób z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, jednak wiąże się z tym, że w większym stopniu narażamy się na wdychanie kurzu gromadzącego się na podłodze. Poza tym materac nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji, jak jest to w przypadku łóżka ze stelażem. W związku z tym w nocy możemy się przegrzewać, a wilgoć, zwłaszcza w przypadku dużej potliwości, nie ma możliwości swobodnie odparować, co może doprowadzić nawet do pleśnienia materaca.

Jeśli sypialnia na antresoli nie pozwala zmieścić łóżka, musimy szczególnie zadbać o higieniczne warunki w jej wnętrzu.

Mamy nadzieję, że uda Ci się stworzyć sypialnię na antresoli, która zapewni Ci komfort korzystania z przestrzeni i wygodny odpoczynek, a także sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać bardzo atrakcyjnie. Pamiętaj, że swój pomysł zawsze możesz skonsultować z architektem, który doradzi, co najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *